Site stats

STYL SKANDYNAWSKI – NATURALNA PROSTOTA I ELEGANCJA 

dobrze oświetlona kuchnia

Wnętrze w stylu skandynawskim to prostota sama w sobie, przestronność, funkcjonalizm i kolorystyka, która wywołuje spokój. Przez ostatnie lata, styl ten jest hitem wnętrzarskim, a z roku na rok fanów takiej aranżacji przybywa. Dzięki temu, że na rynku jest masa dostępnych rzeczy w danym stylu, macie wolną rękę w tym, jak chcecie, żeby Wasze wnętrze wyglądało. Jedni zdecydują się na więcej dodatków w geometryczne wzory, a inni we wzory w jelenie. Atutem stylu skandynawskiego jest to, że każdy znajdzie coś dla siebie. 

STYL SKANDYNAWSKI – NA CZYM SIĘ OPIERA? 

Jak sama nazwa wskazuje styl ten wywodzi się z krajów Wikingów-Skandynawii. Cała idea opiera się na prostocie mieszkańców zamieszkujących Północ i ich chęci rozjaśnienia ciemnych pomieszczeń. Sam styl ma pokazać wnętrza w zupełnie innej formie. Pomieszczenia te są większe, bardziej funkcjonalne i miej zagracone niepotrzebnymi rzeczami. Dzięki pomysłom mieszkańców Północy możecie korzystać z różnych funkcjonalnych trików np. Mając funkcjonalne meble. Ciepłe i przytulne wnętrza to coś, co wyróżnia ten styl.  

KOLORYSTYKA

W tym stylu raczej nie poszalejecie z jaskrawymi kolorami. Występujące tu barwy, to przede wszystkim jasne kolory przeplatające się z trochę ciemniejszymi, lecz nadal delikatnymi. Ma to stworzyć jaśniejsze i neutralne wnętrze. Dzięki lekkim dodatkom w ciemniejszych kolorach, możecie osiągnąć niesamowity efekt. Nie musicie jednak rezygnować z wzorzystych fototapet czy tapet. Ważne, aby miały nawiązanie do Skandynawii. Wszystkie te kolory i wzory mają symbolizować naturę Skandynawii, gdzie są fiordy, morza i lasy. 

PRZESTRZEŃ I KLIMAT

Przestrzeń w stylu skandynawskim musi być jasna i funkcjonalna.  W krajach skandynawskich podobnie jak w Polsce szybko robi się ciemno. Tym bardziej w porze zimowej, dlatego świetnym pomysłem są odsłonięte okna i lampy, które jeszcze bardziej rozświetlą Wasze wnętrza. Wybierając meble patrzcie, aby były proste, funkcjonalne i drewniane. Hitem są meble ze sklejki, których zakup nie obciąży Waszego budżetu. Jako dodatki świetnie się sprawdzą sztuczne futra, wyroby z wełny i drewna. Ważnym elementem jest też drewniana lub drewnopodobna podłoga, która razem ze wszystkim nada ciepłego klimatu. 

podłoga z drewna

MEBLE

Jeżeli chodzi o meble to, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Od prostych regałów, szaf i szafek kuchennych, po meble z przyszłości. Proste i geometryczne formy, nadadzą skandynawskiej nowoczesności, a tapicerowane meble ciepłego i spokojnego klimatu. Istnieje także możliwość wkomponowania mebli w kolorach, jednak trzeba uważać, aby nie były one w mocnych odcieniach. Jeżeli jednak macie sentymentalną duszę, zaopatrzcie się w meble z drewna lub z akcentami drewnianymi. Pamiętajcie jednak o umiarze w zakupie mebli. Bądź co bądź, to aranżacja w stylu skandynawskim, gdzie istniej oszczędność i umiar. 

geometryczne wzory na poduszkach

DEKORACJE

Poduszki, koce, lniane serwetki, beżowe narzuty. To tylko kilka propozycji, które pomogą nabrać Waszemu wnętrzu duszy. Świetnie sprawdza się plakaty, fototapety i minimalistyczne doniczki na rośliny. Dzięki metalowemu świecznikowi, drewnianej tacy i szklanemu wazonowi nadacie pomieszczeniom romantycznego charakteru, nawet jeśli wszystko jest w kolorach szarości. Dodatki w stylu skandynawskim są minimalistyczne, ale nie bójcie się eksperymentować. Dzięki indywidualnemu zaprojektowaniu wnętrza, możecie stworzyć coś niesamowitego i jedynego w swoim rodzaju. 

ODMIANY STYLU SKANDYNAWSIEGO

Za każdym razem zawsze ktoś połączy style i wyjdzie z tego coś nowego. Styl skandynawski nie jest wyjątkiem. Projektanci wnętrz wyróżniają trzy takie odmiany: 

  • Scandi Chic – odmiana ta, jest bardziej elegancka i bogata. Możecie tu dodać akcenty złota, srebra lub miedzi. Dodatkowo nie musicie się bronić przed wybraniem skórzanej kanapy czy ciemniejszych dodatków w kolorze brązu; 
  • Gustawiańska – to istny powrót do korzeni stylu skandynawskiego. Tu stawia się na tradycyjny i naturalny wygląd pomieszczeń. Pojawiają się tu kolorowe i delikatne motywy roślin i ptaków. Nadal jest jasno, ale pomieszczenia te przypominające wiejskie, są także w wyglądzie masywne i ciężkie. W aranżacji pomieszczeń w tej odmianie trzeba uważać, by wnętrze nie było za ciemne;
  • New Nordic – wnętrza przestronne i nowoczesne. Tę odmianę możecie kojarzyć ze względu na popularność. Nadal jest zachowany umiar i prostota, ale dodatki i meble są kolorystycznie bardziej ze sobą połączone. Dodatki, to przede wszystkim ręcznie robione rzeczy i miękkie tekstylia. 

STYL SKANDYNAWSKI – PODSUMOWANIE:

  • jasne barwy i ich odcienie (biel, szarość, błękit, zieleń itp.), 
  • naturalność, 
  • rośliny, 
  • lampy, 
  • oszczędny wystrój, 
  • drewniana podłoga, 
  • przytulny, komfortowy i prosty styl, 
  • naturalne tkaniny i materiały, 
  • meble ze sklejki i drewna, 
  • przestronność, 
  • funkcjonalność, 
  • wzorzyste tekstylia, 
  • dywany, 
  • zasłony i świece, 
  • różne kontrasty (nie tylko czerń – biel). 
minimalistyczne meble skandynawskie

Północna kultura we wnętrzach

Styl skandynawski jest stylem prostym i oszczędnym. Dzięki niemu poczujecie się odprężeni i spokojni. Przez jasną kolorystykę, pomieszczenia wydają się większe i bardziej przestrzenne. Jeżeli zainteresowało Cię wnętrze w typowym skandynawskim klimacie skontaktuj się z nami. Projektanci z NARYSUJEMY pomogą zaprojektować wszystko od początku do końca. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czym wyróżnia się styl skandynawski?

Wyróżnia się minimalizmem i oszczędnością w wyglądzie wnętrza. Charakteryzuje się jasnymi barwami i funkcjonalnymi rozwiązaniami meblowymi. Łatwo także dobrać meble do takiego wnętrza. 

Jak wybrać najlepsze elementy dekoracyjne?

Warto postawić na duży zasób roślinności. Wszelkie koce, poduszki, świece i ręcznie robione ozdoby także się sprawdzą. Ważne, aby były w trochę innym odcieniu niż ściany. 

Skąd wziął się styl skandynawski?

Styl skandynawski pochodzi z krajów Skandynawii. Ludzie, którzy mieszkają na Północy żyją prosto i w zgodzie z naturą. Dzięki temu powstał tak prosty i oszczędny styl.