Image Alt

STYL NOWOCZESNY W ARANŻACJI MIESZKAŃ

kuchnia w czerni

POCZĄTKI STYLU NOWOCZESNEGO

Styl nowoczesny zaczął rozwijać się w drugiej połowie XX wieku.  Wystąpił wtedy bunt przeciwko przesadnym luksusom wnętrz z poprzednich lat. Zainteresowanie skupiło się na prostych, swobodnych wystrojach, a człowiek chciał poczuć się komfortowo w swoim mieszkaniu, nie jak w muzeum. Wraz z bogatymi dodatkami zniknęła także bogata kolorystyka. Mieszkanie w tym stylu charakteryzuje ład, wysoka estetyka i elegancja. Kompozycja taka tworzy pełną spójność, każdy element jest częścią całości i nie jest tutaj przypadkowy. Dobór materiałów i palety kolorystycznej jest dokładnie przemyślany, a w pomieszczeniach zdarzają się powtórzenia faktur.

KOLORYSTYKA

Kolorystyka wnętrza urządzonego w stylu nowoczesnym nie powinna przekraczać 4 barw, aby nie wprowadzić chaosu i przepychu. Współgrając ze sobą, stworzą spójną całość. Podobnie jest z materiałami. Warto powtarzać wybraną paletę kolorystyczną w różnych pomieszczeniach. Najczęściej wybierane barwy to:

  • czerń,
  • biel,
  • beż,
  • szarość.
kuchnia w bieli z drewnianymi dodatkami

MATERIAŁY

Doskonałym wyborem jest drewno wypełniające przestrzeń. Warto zacząć od dębowej podłogi. Meble powinny być kolorystycznie do niej zbliżone. Lepiej trzymać się jednego gatunku tego surowca i zmieniać ewentualnie jego kolorystykę.

Świetnym wyborem są także płytki ceglane na ścianie, które stanowią doskonałą dekorację. Można pozostawić je w naturalnym kolorze lub pomalować, najlepiej sprawdzi się wtedy biały kolor.

Można również wybrać ścianę betonową w postaci gotowych płyt betonowych. To oryginalny pomysł, a zarazem utrzymuje stonowany charakter wnętrza. Taki wybór sprawia, że pomieszczenie jest bardziej przestronne.

PRZESTRZEŃ

Otwarte przestrzenie są ogromną zaletą w większości aranżacji. Należy zrezygnować więc w miarę możliwości ze ścian działowych.

Funkcjonalność jest bardzo ważnym aspektem stylu nowoczesnego. Jeśli nie mamy zbyt dużego metrażu, warto zainwestować w składane łóżko, które będzie wtedy zajmowało miejsce na ścianie. Wnętrza nowoczesne to także duża ilość schowków w oryginalnych miejscach. Siedziska w jadalni, podest w salonie czy szuflady pod schodami to idealne pomysły na ukrycie kolejnych rzeczy jednocześnie, nie zabierając przestrzeni.

Warto zadbać także o wielkie okna w pomieszczeniu aranżowanym na styl nowoczesny. Sprawiają one wrażenie większej przestronności, która jest tutaj ważna. Ponadto wpuszczają światło dzienne do mieszkania.

Również lustra dużych rozmiarów stworzą podobną iluzję – jakby przestrzeń była większa niż jest w rzeczywistości.

biały skórzany zestaw wypoczynkowy

EWOLUCJA STYLU NOWOCZESNEGO

Styl nowoczesny idzie z duchem czasu. Warto zaopatrzyć się w gadżety, które ułatwiają funkcjonowanie w mieszkaniu. Przykładem mogą być ruchome ścianki działowe, gniazdka schowane w blatach czy wielofunkcyjne lustra.

POMIESZCZENIA W NOWOCZESNYM WYDANIU

Salon jest centralnym pomieszczeniem w domu. Urządzony w stylu nowoczesnym powinien mieć solidną, najlepiej dębową podłogę. Meble mogą mieć proste, geometryczne kształty. Dobrze, aby były wykonane również z drewna dębowego. Kolor wyposażenia warto dopasować do podłogi bądź wybrać zupełnie inny – czarny lub biały. Częstym rozwiązaniem stosowanym w nowoczesnej aranżacji salonu jest ceglana ściana w naturalnym kolorze lub malowana. Centralnym elementem bezapelacyjnie powinna być wygodna kanapa w neutralnej barwie. Dekoracjami stylu nowoczesnego są przede wszystkim lampy i wazony. Wszystkie elementy powinny tworzyć wspólną kompozycję, jeden nie może przeważać nad drugim, ponieważ zaburzy to harmonię, tak istotną w tym nurcie. Warto zadbać również o minimalistyczne zdobienia, styl nowoczesny nie lubi przepychu.

Nowoczesna kuchnia jest przestrzenna i funkcjonalna. Zabudowę najlepiej wybrać w czarnym lub białym kolorze. Należy pamiętać, żeby jak najmniej elementów stało na zewnątrz, warto schować więc przedmioty do szafek, by zachować wysoką estetykę.

Sypialnia w stylu nowoczesnym powinna być komfortowa, to w niej regenerujemy siły po ciężkim dniu pełnym wyzwań. Najlepszym wyborem będzie łóżko o prostej konstrukcji, doskonale sprawdzi się białe, czarne lub w kolorze drewna. Warto postawić szafę z rozsuwanymi drzwiami i wielkim lustrem, które powiększy optycznie przestrzeń. Pozostałe meble również mogą powielać kolorystykę łóżka.

Przez swoją uniwersalność omawiany nurt idealnie sprawdzi się w zestawieniu z innymi koncepcjami np. stylem klasycznym.

szare płytki w łazience

Zaprojektujemy Twoje wymarzone wnętrze

Stylistyka nowoczesna jest wyjątkowo praktyczna i funkcjonalna. Zdecydowanie zwraca uwagę, jeśli chodzi o elegancję i wysoką estetykę. Nasza marka NARYSUJEMY sprawi, że Twoje mieszkanie będzie miało perfekcyjne wykończenie, a stworzony projekt będzie zgodny z Twoimi oczekiwaniami.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czym charakteryzuje się styl nowoczesny?

Styl nowoczesny charakteryzuje wysoki poziom estetyki. Wnętrza są minimalistyczne i proste, a całą aranżację cechuje perfekcyjna spójność.

Jakie barwy są obecne w stylu nowoczesnym?

W stylu nowoczesnym obecne są stonowane barwy. Najczęściej dominuje czerń, biel, beż i szarość.

Jaka jest koncepcja stylu nowoczesnego?

Koncepcją stylu nowoczesnego jest utrzymanie przestrzeni w takiej formie, aby nie odebrać jej optycznie powierzchni, a nawet ją optycznie powiększyć. Jego celem jest połączenie ładu i estetyki z minimalizmem.

Dla kogo jest styl nowoczesny?

Styl nowoczesny przeznaczony jest dla osób, które cenią sobie wygodę, funkcjonalność i praktyczność.  Przypadnie do gustu wszystkim którzy lubią elegancję i wysoki poziom estetyki.