Pokój dla dziecka z dużą potrzebą ruchu

białe mebelki dziecięce

Projektowanie wnętrza dla ruchliwego dziecka

Każdy rodzic dziecka z dużą potrzebą ruchu wie, jak ważne jest stwarzanie mu okazji do rozładowania energii. Szczególnie pomocne może okazać się stworzenie domowego placu zabaw w mieszkaniu. Doradzamy, w jaki sposób stworzyć przestrzeń na rozwijające zabawy we własnych czterech ścianach.

niebieskie ściany

Dlaczego dzieci potrzebują ruchu?

Okazuje się, że wiele dzieci otrzymuje znacznie mniej możliwości rozładowania swojej energii, niż potrzebuje. Przeciętny przedszkolak potrzebuje około 3,5 godziny codziennego, intensywnego biegania i eksplorowania przestrzeni na zewnątrz. Nie zawsze zaspokajanie potrzeb ruchowych dziecka jest możliwe, co może skutkować różnorodnymi dolegliwościami, takimi jak:

  • bóle głowy,
  • zmęczenie,
  • problemy z zasypianiem,
  • trudności z koncentracją,
  • wybuchy złości,
  • problemy z komunikacją z otoczeniem.

Brak wystarczającej ilości ruchu wpływa zarówno na psychikę, jak i ciało dziecka. Niedotlenienie powstałe w wyniku zbyt długiego czasu spędzonego na kanapie lub w łóżku, ma związek z pogarszającą się gospodarką hormonalną czy słabszym układem mięśniowym.

Zabawy najlepsze dla Twojego dziecka

Dziecko powinno mieć zapewnione jak najwięcej możliwości do zdobywania doświadczeń i wysilania mięśni. Najlepszymi do tego zabawkami są sznurkowe lub drewniane drabinki, ścianki, po których może się wspinać lub tory przeszkód. Jeśli dysponujemy dużym ogrodem, możemy przeznaczyć w nim miejsce, w którym znajdzie się plac zabaw dostosowany do potrzeb naszego dziecka. Nawet najprostsze sprzęty, takie jak równoważnia, będą wspierać rozwój układu kostno-stawowego u latorośli. Prostą do skonstruowania zabawką jest również lina zawieszona na drzewie, która posłuży dziecku do wspinania i huśtania. Rozładowaniu nadmiernie zgromadzonej energii posłuży również trampolina, na której najmłodszy członek rodziny będzie mógł rozwijać koordynację, równowagę i dynamiczną stabilizację stawów.

białe mebelki, błękitna ściana

Plac zabaw w mieszkaniu

Nawet w najmniejszym mieszkaniu powinno znaleźć się miejsce, w którym dziecko może wyładować energię. Wystarczy, że do sufitu przymocujemy hak z gumą do ćwiczeń, którą z łatwością można znaleźć w każdym sportowym sklepie. Jeśli dziecko ma problemy z utrzymaniem równowagi, lepsze podparcie zapewnią mu dwie gumy, które może chwycić. W kąciku zabaw można znaleźć się również niewielka trampolina. Dzięki takim akcesoriom nasz potomek będzie mógł podczas skakania równomiernie rozwijać mięśnie. Haki zawieszone pod sufitem mogą również posłużyć za bazę do stworzenia domowego parku linowego. Do jego skonstruowania wystarczy sznurkowa drabinka, siatka i lina. Jeśli w pokoju dziecka mamy do dyspozycji ścianę, warto przerobić ją na ściankę wspinaczkową. Podczas wspinania się, dziecko planuje i organizuje swój ruch oraz ćwiczy koordynację całego ciała.

Aranżacja domowego placu zabaw

W pokoju zabaw bardzo ważny jest prawidłowy dobór kolorów, ponieważ zwykle jest to pomieszczenie, w którym z natury będzie dużo ruchu i hałasu. Neutralny kolor ścian będzie idealną równowagą dla krzykliwych zabawek, konstrukcji do wspinania i skakania. Jeśli wspólnie z dzieckiem zdecydujesz się na bardziej wyrazisty kolor warto poświęcić mu tylko jedną ścianę. W ten sposób unikniemy zbędnego chaosu i zbyt dużej ilości bodźców. W szczególności to drugie bywa trudne dla rozwijającego się umysłu dziecka. Pokój zabaw lub kącik ruchowy warto udekorować za pomocą naściennych naklejek. Najmłodszy członek rodziny będzie szczególnie zachwycony wtedy, gdy będą one przedstawiały jego ulubionych bohaterów z bajek lub zwierzęta.

hamak w domu, jasne ściany i podłogi

 

Ruch podczas siedzenia

W pokoju dziecięcym krzesła można zastąpić dużymi piłkami, na których można siedzieć albo skakać. Taki zabieg może zwiększyć efektywność pracy i zmniejszyć poczucie zmęczenia u najmłodszych. Jest szczególnie wskazany, gdy dziecko cierpi na wady kręgosłupa. Równie dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w dmuchane zwierzęta skoczki. Takie modele zwykle posiadają uchwyty w kształcie uszu, które pomogą dziecku w złapaniu równowagi, natomiast głowa zwierzęcia może służyć za oparcie. Krzesło w takiej niestandardowej postaci sprawdzi się doskonale dla dziecka z dużą potrzebą ruchu i jednocześnie będzie rozwijać u niego świadomość własnego ciała oraz podłoża.

Must-have dziecięcego pokoju

W pokoju każdego dziecka, bez względu na to, czy ma duże pokłady energii czy nieco mniejsze, powinno znaleźć się miejsce na swobodną zabawę. Aby zapewnić najmłodszemu członkowi rodziny najwyższy poziom bezpieczeństwa, warto zadbać o to, by podłoga nie była zbyt śliska. Dziecięcy pokój powinien być miejscem, gdzie dziecko powinno móc swobodnie chodzić na bosaka. Kontakt stopy z podłożem jest niezwykle ważny w kształtowaniu prawidłowej postawy ciała. Dobrze znane zabawy takie jak gra w klasy czy hula-hop są również wskazane dla prawidłowego rozwoju ruchowego dziecka.

Stwórz z nami wnętrze idealne dla dziecka

Projektowanie wnętrza pokoju dla dziecka o dużej potrzebie ruchu, powinno stawiać sobie za cel stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której najmłodszy członek rodziny będzie mógł spożytkować energię. Szczególnie w mniejszych mieszkaniach lub domach, aranżacja takiego miejsca nie jest łatwa, dlatego warto zasięgnąć rady u specjalistów projektowania wnętrz. Profesjonaliści z NARYSUJEMY pomogą Ci w pełni wykorzystać potencjał, który tkwi w Twoich czterech ścianach. Działamy na terenie Warszawy i okolic, ale zamówienia online realizujemy na terenie całej Polski. Wspólnie stworzymy wnętrze, które będzie piękne, funkcjonalne i najlepsze dla Twojego dziecka.