Odkryj naturalne piękno stylu prowansalskiego 

aranżacja salonu w stylu prowansalskim

Styl prowansalski, czym się charakteryzuje?

Specyficzny sposób projektowania wnętrz, nazywany stylem prowansalskim, wywodzi się z niezwykle malowniczego regionu, położonego na południu Francji, czyli Prowansji. Niepowtarzalny, śródziemnomorski klimat, a także swoista sielskość charakterystyczna dla tej krainy, ma wielu miłośników – przyciąga ona także wzgórzami lawendowymi czy gajami oliwnymi. 

Dominacja przyjemnych dla oka pasteli 

Główna kolorystyka, stosowana w stylu prowansalskim, ma związek ze specyficzną formą ukształtowania terenu tego regionu oraz bujną roślinnością. Konkretniej, odnosi się do jednego z gatunków roślin występujących na tym obszarze, czyli krzewu garig, który wyróżnia się na tle innych swoim bogatym ubarwieniem. Znajdziemy tu odcienie czerwieni, fioletu oraz różu. Kolorystyka stylu prowansalskiego nawiązuje także do francuskich Alp, wszechobecna jest tutaj biel czy wszelkie szarości. Biel ta jednak najczęściej nie jest śnieżnobiała – popularnie odcienie to kość słoniowa czy delikatny beż.

Rola stonowanych, subtelnych kolorów nie jest przypadkowa – wnętrza zaaranżowane w stylu prowansalskim powinny zachwycać przytulnością i spokojem, a także zachęcać do odpoczynku. Do palety jasnych barw warto dodać odrobinę wyrazistego koloru, chociażby fioletu, który symbolizuje rozsławioną w tym regionie lawendę. W stylu pochodzącym ze słonecznej Prowansji, zdecydowanie rządzą pastele, charakteryzujące się swoją lekkością i łagodnością. Barwy te są niesamowicie przyjemne w odbiorze, dlatego warto uwzględnić je przy aranżacji własnej przestrzeni.  

jasne, pastelowe kolory

Naturalne materiały 

Podstawowym, naturalnym materiałem, niezwykle charakterystycznym dla stylu prowansalskiego i oddającym jego klimat, jest drewno. Odnajduje się je w postaci desek podłogowych czy mebli, najczęściej pomalowanych na biało. Popularnym rozwiązaniem jest także stosowanie drewnianych stropów lub innych elementów architektury – drewno w takiej postaci podkreśla przytulność pomieszczenia i kojarzy się z domowym ciepłem. Ciekawą opcją jest także umieszczenie w tak zaaranżowanym wnętrzu elementów wystroju wykonanych z kutego żelaza, kamienia czy ceramiki. 

drewniane, patynowane meble

Niestandardowe dekoracje 

Przestrzenie urządzane w stylu prowansalskim zachowują swoistą równowagę pomiędzy kolorystyką ścian oraz mebli – na jaśniejszych ścianach świetnie prezentować się będą ciemniejsze obicia kanap. Meble stworzone w tym stylu charakteryzują się bogatymi zdobieniami. Krzesła czy sofy posiadają zazwyczaj obicia z naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna. Dodatkowo, są one opatrzone roślinnymi motywami. Drewno użyte do skonstruowania mebli, stanowiących aranżację wnętrza w stylu prowansalskim, powinno być przecierane. Patynowanie drewna, a więc jego celowe postarzenie, daje bardzo spektakularny efekt. Taki mebel można później z powodzeniem pokryć warstwą jasnej farby bądź przeznaczonym do tego podkładem.

Rustykalność elementów wystroju, to istotna cecha stylu pochodzącego z Prowansji. Urządzając tak swoje wnętrze, warto zwrócić uwagę na białe oprawki do zdjęć, wzorzyste obrusy czy lampy sufitowe z ozdobnymi kloszami. Nie może zabraknąć również dekoracji w postaci miękkich tkanin, zaopatrzmy się więc w poduszki z frędzlami lub falbanami. Aranżację pomieszczenia w stylu prowansalskim można wzbogacić o tapetę przedstawiającą naturę – sprawdzą się tutaj wszelkie motywy roślinne, jak i imitacje drewna. 

tapety z motywem natury

Zmień z nami swoje wnętrze!

Subtelność i sielskość wystroju w stylu prowansalskim potrafi zauroczyć! Chciałbyś wprowadzić klimat słonecznej Prowansji do swojego domu? Nasz zespół projektowy NARYSUJEMY, kierując się swoją wiedzą i doświadczeniem, zaprojektuje przestrzeń Twoich marzeń! Zobacz pełną ofertę, jaką dla Ciebie przygotowaliśmy.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jakiego typu rośliny sprawdzą się we wnętrzu zaaranżowanym w stylu prowansalskim?

Do pomieszczenia urządzonego w tym stylu najlepiej pasować będą rośliny doniczkowe, charakterystyczne dla Prowansji, czyli lawenda lub mięta.

Jakiego typu materiały dominują w stylu prowansalskim? 

Do zaaranżowania wnętrza w stylu prowansalskim używa się przede wszystkim materiałów pochodzenia naturalnego. Wykorzystuje się do tego oczywiście drewno, z którego zrobione są również meble. Stylowo będą się tu prezentować także elementy wykonane z ceramiki, kutego żelaza czy kamienia. W tekstyliach za to najczęściej spotkamy len i bawełnę.

Jaką kolorystykę wybrać do wnętrza urządzanego w stylu prowansalskim?

Sprawdzą się tu jasne, subtelne barwy. Należy sięgać po nie śnieżnobiałą biel, wszelkie szarości, beże, a także pastelowe oraz nieco wyrazistsze odcienie różu, czerwieni i fioletu.

Jakich elementów wystroju unikać, aranżując salon w stylu prowansalskim?

W stylu prowansalskim zupełnie nie sprawdzą się typowo industrialne elementy wystroju, czyli meble składające się ze szkła oraz stali.