Image Alt

JAK ZAARANŻOWAĆ PRZESTRZEŃ W STYLU ETNICZNYM?

salon w stylu etno, drewniane meble

Mieszkanie w stylu etno

Mozaika kolorów, naturalnych materiałów i inspiracji z rozmaitych kultur etnicznych – tak można opisać etniczny styl aranżacji wnętrz. Jesteś zwolennikiem czerpania wzorców z egzotycznych tradycji i kultur, nie boisz się łączyć ze sobą kolorów, tekstur i wzorów? Jeśli tak, styl etniczny z pewnością przypadnie Ci do gustu!  Poznaj wskazówki, jak sprawić, aby styl etno na dobre zagościł w Twoim domu. A teraz przenieśmy się w czasie, aby dowiedzieć się więcej o historii tego stylu.

drewniane meble, wiklinowe dodatki, białe krzesła

Historia powstania stylu etno

Początki stylu możemy zauważyć w aranżacjach ruchu hippisowskiego, który cenił sobie przede wszystkim naturalność w aranżacji wnętrz. Nic więc dziwnego, że tak bardzo zainspirował się kolorystyką i wzorami etno. Wykonane ręcznie elementy nawiązywały do bogatych kultur naszych przodków, żyjących w harmonii z naturą. Hippisi odrzucali ciągłą pogoń za konsumpcjonizmem, dlatego w ich wnętrzach często znajdowały się stare meble i antyki znalezione w antykwariatach czy na pchlich targach. Wyposażenie swoich mieszkań chętnie ozdabiali haftami i wzorami, oczywiście malowanymi ręcznie. W latach 70. inspiracji szukano głównie w tradycjach afrykańskich, jednak styl etniczny to również kultury azjatyckie, południowoamerykańskie, a także europejskie – na przykład elementy kultury baskijskiej.

Charakterystyka stylu

Styl etno w dużej mierze inspiruje się naturą, tak bliską etnicznym ludom, zarówno kolorystyka jak i wykorzystywane materiały, nawiązują do otaczającej nas przyrody. Tradycyjne wzory, naturalne kształty i własnoręcznie wykonane robótki w formie dekoracji – to synonimy etnicznego stylu aranżacji wnętrz. Docenianie starych dekoracji i elementów wyposażenia, eksponowanie pamiątek z egzotycznych zakątków świata, motywy czerpiące inspiracje ze sztuki ludowej, wszystkie te aspekty znajdą swoje miejsce w mieszkaniach urządzonych w tym stylu. Należy również podkreślić, że projektując przestrzeń w stylu etno mamy dość dużo swobody w doborze kolorystyki, faktur i wzorów – w końcu kultury plemion i etnicznych ludów są niezwykle bogate, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!

Kolorystyka – odcienie ziemi czy żywe kolory?

Aranżacje w stylu etno mogą przybierać różny charakter: od stonowanych wnętrz, pełnych neutralnych, naturalnych kolorów ziemi, aż po energetyczne i wyraziste odcienie, również spotykane w elementach etnicznych kultur. Projektując przestrzeń możesz zdecydować się na kilka stonowanych kolorów głównych, a następnie ożywić wnętrze dodatkami i akcesoriami w soczystych barwach. Odcieniami ziemi najczęściej wykorzystywanymi w mieszkaniach etno są: brązy, beże szarości i biele, oliwkowa zieleń, a także naturalne odcienie drewna. Przestrzeń urządzona z wykorzystaniem naturalnych, stonowanych kolorów wycisza nas, daje poczucie przytulności i jest idealnym miejscem do odpoczynku. Intensywne odcienie, spotykane przede wszystkim w dodatkach często tworzą odważne połączenia kolorystyczne, jak błękit i pomarańczowy lub żółć z fioletem. Obrazy czy wazony zachowane w tak wyrazistej kolorystyce, z pewnością ożywią nawet najbardziej monochromatyczne wnętrze.

przestrzeń z plecionymi meblami, drewniane meble

Naturalne materiały

Bardzo ważnym aspektem w tworzeniu etno aranżacji jest odpowiedni dobór materiałów. W świecie etno tekstyliów prym wiodą te pochodzenia naturalnego, między innymi len i wełna. Często wykorzystuje się także tradycyjny sznur, do stworzenia dekoracyjnych frędzelków lub innych własnoręcznych wyrobów. Jednak podstawowym materiałem stylizacji wnętrz etno jest naturalne drewno – znajdziemy je na podłodze, w meblach i dodatkach. Możesz postawić na nieco bardziej egzotyczne wersje drewna, jak: mahoń, mango czy heban, niewątpliwie urozmaicą aranżację mieszkania.

Etniczne meble

W doborze wyposażenia wnętrz również niezwykle ważne są materiały pochodzenia naturalnego. Różne, naturalne odcienie drewna, kamień, skóra i metalowe akcenty – tych elementów najlepiej szukać, wybierając meble w stylu etno. Jeśli posiadasz w swojej kolekcji starsze meble lub antyki, możesz śmiało połączyć je z nowymi elementami wyposażenia. Odpowiednio skomponowane będą tworzyły spójną, harmonijną całość. Stale zyskujące na popularności plecione meble są esencją etnicznego stylu. Zrobione z rattanu, bambusa czy trzciny doskonale dopełniają wnętrze, równocześnie będąc praktyczne w użytkowaniu i przyjazne środowisku. Należy pamiętać, że styl etno to nie tylko surowe materiały, ale również ciepło i przytulność. Dlatego wybierając meble służące do wypoczynku warto kierować się wygodą i miękkimi, przyjemnymi w dotyku materiałami, takimi jak welur. Dodanie dużej liczby poduszek w ciekawych wzorach i kolorach jeszcze bardziej spotęguje ten efekt.

drewniana komoda, makrama, szare łóżko,

Dekoracje w stylu etno

Dodatki i akcesoria są zdecydowanie jednym z najważniejszych elementów aranżacji etno. To właśnie one najlepiej oddają klimat sztuki ludowej i egzotyki etnicznych plemion, dzięki rozmaitym wzorom, kolorom, teksturom i kształtom. Wybierając dodatki do swojego wnętrza nie bój się łączyć ze sobą akcentów nawiązujących do odmiennych tradycji i kultur. Możesz śmiało przeplatać ze sobą elementy sztuki afrykańskiej z azjatycką czy południowoamerykańską. Dla wielbicieli motywów ludowych świetnym rozwiązaniem będzie dodanie kilku dodatków zawierających słowiańskie wzory – one również wpisują się w klimat stylu etnicznego. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, styl etno ceni wszystko to co naturalne i wykonane własnoręcznie. Ma to szczególne odzwierciedlenie w ozdobach ściennych, takich jak łapacze snów czy makaty. Puszysty, kolorowy dywan i poduszki w etnicznych wzorach dodadzą wnętrzu przytulności i lekkości. Oryginalne dodatki, takie jak figurki obrzędowe, artefakty oraz elementy uzbrojenia nawiązujące wzornictwem do tradycji egzotycznych plemion idealnie dopełnią wnętrze, tworząc nietuzinkową aranżację.

PROFESJONALNE PODEJŚCIE DO ARANŻACJI WNĘTRZ

Chcesz stworzyć aranżację łączącą elementy z różnych kultur, przeplatając ze sobą rozmaite kolory i etniczne wzory? Zależy Ci na wykorzystywaniu materiałów pochodzenia naturalnego, przyjaznych środowisku? A może chcesz przenieść do swego wnętrza klimat egzotycznych plemion i ich bogatych tradycji? Styl etno będzie doskonałym wyborem dla Ciebie! Zaufaj wiedzy i doświadczeniu ekspertów z grupy NARYSUJEMY i zrealizuj z nami swój wymarzony projekt.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jaka kolorystyka w stylu etno?

W stylu etno swoje zastosowanie znajdą neutralne, stonowane odcienie ziemi, takie jak: biele, brązy, beże i zielenie. Dobór takiej kolorystki sprawi, że wnętrze wyda się bardziej ciepłe i przytulne, będzie idealnym miejscem do relaksu i spędzania czasu z bliskimi. Z drugiej strony żywe, wyraziste kolory i odważne połączenia barw idealnie odnajdą się w tym stylu, pięknie ożywiając wnętrze. Najczęstsze połączenia kolorystyczne w stylu etno, to czerwień i zieleń, żółć i fiolet oraz pomarańcz i błękit.

Czym charakteryzuje się styl etniczny?

Sty etniczny to przede wszystkim czerpanie inspiracji z otaczającej nas przyrody, zarówno w doborze kolorów jak i materiałów. Oprócz tego ważnym aspektem są nawiązania do kultur plemion i ludów, pochodzących z terenów afrykańskich, azjatyckich, południowoamerykańskich czy nawet słowiańskich. W aranżacjach etnicznych często łączymy ze sobą elementy z odmiennych kultur, etniczne i ludowe wzory, oraz kolory – zarówno stonowane, jak i te wyraziste.

Jakie materiały w stylu etno?

We wnętrzach w stylu etno głównie wykorzystujemy materiały pochodzenia naturalnego, takie jak drewno, skóra, kamień, bawełna czy len. Charakterystycznym elementem, często spotykanym w etnicznych aranżacjach są plecione meble wykonane z bambusa, wikliny lub rattanu. W doborze sof, kanap i foteli wypoczynkowych często znajdziemy te z weluru – dzięki wykorzystaniu miękkiego i przyjemnego w dotyku materiału, zbalansujemy przestrzeń pełną surowych tworzyw.

Jakie dodatki pasują do stylu etnicznego?

Styl etniczny to miejsce na wykonane własnoręcznie robótki i niezwykłe ozdoby ścienne, takie jak makaty czy łapacze snów. Oryginalne dodatki w formie artefaktów, figurek plemiennych bóstw czy etnicznych elementów uzbrojenia i charakterystycznych masek stanowią esencję stylu etnicznego i tworzą niezapomnianą kompozycję. Puszysty dywan w wyrazistym kolorze oraz poszewki i kapy ozdobione etnicznymi wzorami, wprowadzą do wnętrza nieco przytulności i ciepła.