Dobierając kolor do pokoju dziecka, podstawowym kryterium wyboru jest wiek Twojej pociechy. Czy to jeszcze niemowlę? A może przedszkolak albo już nastolatek? To, w jakich barwach urządzona będzie przestrzeń, ma ogromne znaczenie. Kolory zalecane dla niemowlaka niekoniecznie nadają się do pokoju drugoklasisty.
Warto wiedzieć, że dzieci do 3 roku życia nie widzą pasteli, a więc malowanie ścian dla niemowlaka w takich odcieniach porostu nie ma sensu. Warto pamiętać, że dobór barw oddziałuje na zachowanie małego człowieka. Kolorami wpływamy na rozumienie otoczenia oraz emocje dziecka. Intensywne barwy są pobudzające, należy więc zachować umiar. Natomiast szary kolor kojarzy się ze smutkiem, a pomarańcz czy czerwień z radością. Dobierając odcienie do pokoju malucha należy kierować się rozwagą, nie przesadzić.
Rozdziały:
Pokój niemowlaka
Aranżacja przestrzeni niemowlaka to nie lada wyzwanie, a źle dobrane odcienie mogą spowodować chaos. W pokoju noworodka najbezpieczniej jest postawić na neutralne odcienie (barw ziemi): beże, brązy, błękit lub przygaszoną zieleń. Takie kolory dobrze wpływają na niemowlaka, wprowadzając spokój i harmonię a tym samym korzystny sen. Możesz również pomalować ściany na biało lub kolor cielisty. Gdy zdecydujesz się na biel, koniecznie dodaj kolorowe akcenty.
Pokój przedszkolaka
Dobór barw w przestrzeni przedszkolaka jest niezwykle ważny. Często rodzice wprowadzają w pokoju malucha dużą różnorodność kolorów, co przyczynia się do nadmiernej stymulacji dziecka. Należy więc zachować umiar, zwłaszcza jeżeli pokój do zabawy jest jednocześnie sypialnią. Dobrym rozwiązaniem będzie podział na odrębne strefy i pomalowanie ich innym kolorem. Inną barwę zastosować na ścianie, gdzie będzie znajdował się kąt do zabawy, a inną w strefie odpoczynku. Na jednej ze ścian możesz również położyć tapetę z ulubionymi elementami/wzorami swojego dziecka. To sprawi, że część przeznaczona do zabawy będzie dla malucha atrakcyjna, a ta do spania, wizualnie bardziej przytulna. Przy wydzielaniu stref zwróć uwagę na harmonię i spójność całego wnętrza.
Pokój ucznia i nastolatka
Aranżując pokój starszaka lub nastolatka, warto zainspirować się ich pomysłami. Mogą oni być świetnymi towarzyszami w urządzaniu swojej przestrzeni. Gdy Twoje dziecko rozpoczyna szkołę, zaplanuj oddzielny kąt na naukę. W kwestii kolorów ważna jest osobowość Twojej pociechy. Dobierz je tak, aby pasowały do temperamentu dziecka. Istotne jest, by pamiętać o tym, że pomarańcz, żółty i ich odcienie wzmagają koncentrację, jednak, gdy tej barwy jest za dużo, u dziecka może wystąpić napięcie i nerwowość. Gdy masz już nastolatka, unikaj tak zwanych depresyjnych odcieni. Ciemne barwy mogą powodować spadek nastroju.
Łączenie kolorów
Jeżeli chodzi o ścienne łączenie kolorów w dziecięcym pokoju to bezpiecznym rozwiązaniem jest jeden kolor. Jednak, jeżeli podzielisz pokój dziecka na strefy, łączenie barw będzie jak najbardziej korzystne. Kolory możesz zestawić ze sobą na trzy sposoby:
- W kontraście – Jest to dobranie odcieni sobie przeciwnych np. czerń i biel.
- W harmonii – Jest to złączenie ze sobą zbieżnych (występujących obok siebie na kole kolorów) np. żółty i jasny pomarańcz.
- Monochromatycznie – Jest to połączenie jednego koloru w kilku jego odcieniach np. jasnoniebieski, niebieski z ciemnoniebieskim.
Istotne jest, aby nie łączyć ze sobą powyżej trzech kolorów. Duża ilość barw i odcieni sprawi, że pokój wyglądał będzie niedbale. Możesz również wybrać temat przewodni, który będzie podstawą doboru kolorów. Motyw roślinny, zwierzęcy czy bajkowy połączony z innym kolorem będzie wyglądał bardzo korzystnie. Gdy masz więcej niż jedno dziecko, możesz zestawić ze sobą więcej niż jeden temat. Dla starszej pociechy i nastolatka, którzy wiedzą co lubią, a czego nie, wykreuj przestrzeń o jakiej marzą.
Jeśli chcesz stworzyć wnętrze, które będzie zachwycało Was każdego dnia i w którym chętnie będziesz spędzać czas, skontaktuj się z Narysujemy. Nasi projektanci stworzą dla Ciebie projekt idealny.