Rozdziały:
Początki glamour
Glamour to jeden z topowych stylów aranżacji, który zaczął zyskiwać popularność już w latach 30. XX wieku wśród gwiazd Hollywood. Upodobania do błyszczącej biżuterii, blasku oraz luksusu z czerwonych dywanów przeniosły się również do domów. Od tamtej pory styl glamour miał coraz więcej zwolenników. Jak urządzić wnętrze w stylu glamour? Jak wprowadzić ten styl do sypialni, salonu lub łazienki?
Styl glamour – podstawowe założenia
Kontrastowe zestawienie czerni i bieli, podobnie jak odcienie szarości oraz subtelne pastelowe barwy, to najlepsze tło dla błyszczących mebli i detali. Luksus glamour często przejawia się poprzez zastosowanie złoceń oraz intensywnych odcieni kolorów, które stanowią dominantę. Najważniejszym punktem są tutaj dekoracje, które przykuwają uwagę, takie jak:
- srebrne świeczniki w nowoczesnym stylu,
- kryształowe żyrandole,
- meble z przezroczystej pleksi.
Glamour to elegancja i luksus, a także przepych oraz dążenie do zachowania harmonii, idealnego zestawienia nowoczesnego minimalizmu z eklektycznym łączeniem form. Dekoracje we wnętrzach powinny być błyszczące, ale nie ma tutaj miejsca na zbędne detale, które mogą powodować przeciążenie kompozycji.
Elementy wnętrza w stylu glamour
Ściany i podłogi nawiązują do modnego współcześnie stylu francuskiego. Jest to drewniana podłoga z motywem jodełki. Ściany beżowe i białe, często łączone są z kontrastującą czernią, grafitem lub intensywnymi odcieniami fioletu, ciemnej zieleni lub szafiru.
Kolory – podstawową bazą kolorystyczną we wnętrzach jest beż, biel, szarość, aczkolwiek ostatnio mocnym trendem są również ciemne ściany, które potęgują luksus. Wykorzystujemy kolorystykę, która przychodzi na myśl o kreacjach gwiazd z czerwonego dywanu – granaty, butelkowa zieleń, czerń, fiolet czy bordo. Głębokie, intensywne kolory pojawiają się także w tkaninach tapicerskich, tapetach oraz zasłonach, które są tu niezwykle popularne. Pojawiają się również błyszczące dodatki, zazwyczaj w kolorze złota lub srebra.
Tkaniny – meble tapicerowane, kotary w oknach oraz dekoracyjne poduszki, które wykonane są z najwyższej jakości tkanin:
- żakard,
- tafta,
- welur,
- jedwab,
- aksamit.
Meble – we wnętrzach w stylu glamour znajdziemy pikowane, tapicerowane meble z finezyjnymi detalami takimi jak ozdobne nóżki. Te meble często zestawiane są z prostymi szklanymi stolikami, krzesłami i szafkami wyróżniającymi się z otoczenia srebrnymi powierzchniami lub połyskującymi złoceniami. Pufy i podnóżki zwiększają komfort wypoczynku w sypialni lub salonie, a także stanowią dodatkowy element dekoracyjny.
Detale – akcenty złota, srebra, szkła, kryształów oraz kolorów kamieni szlachetnych – bez tego glamour nie byłby sobą. Wzornictwo charakterystyczne dla baroku pokazane jest tutaj z kontrastującą prostotą. Dominuje, ale nie przeciąża wnętrza swoją dekoracyjnością.
Oświetlenie – źródłem światła we wnętrzach są kilkukondygnacyjne, kryształowe żyrandole, które wprowadzają subtelną iluminację barw. We wnętrzach znajdują się również stojące lampy z abażurami.
Dekoracje – srebrne świeczniki w nowoczesnym wydaniu, szklane wazony, kryształowe żyrandole, eleganckie poduszki, duże lustra, które oprawione są w srebrne lub złote ramy, ramki na zdjęcia, a także przedmioty typowo dekoracyjne takie jak figurki o chromowanej powierzchni. Wspólnymi cechami dekoracji, są: złoto, srebro, blask, biel, nowoczesny szyk oraz efektowna ornamentyka. Pojawić się mogą zdobienia w postaci połyskujących kryształów oraz cyrkonii.
Styl glamour w salonie
Salon to miejsce spotkań i przyjęć, najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w całym domu. To właśnie w salonie styl glamour ukazuje pełną klasę i na tym wnętrzu należy skupić się najbardziej. Głównym punktem aranżacji i wizytówką salonu jest przede wszystkim komplet wypoczynkowy ze stolikiem kawowym lub ławą. Tworząc aranżację w stylu glamour, musimy pamiętać o tzw. focal point (punkt centralny), który robi idealne pierwsze wrażenie, zachwyca, a także jest wizytówką całego pomieszczenia. Nie możemy tutaj pójść na kompromisy.
Efekt luksusu możemy uzyskać stawiając na meble, a także materiały najwyższej jakości. Glamour uwielbia pikowania, ich dekoracyjność jest ponadczasowa oraz wprowadza do wnętrza przepych. W tym stylu nie szukamy prostych rozwiązań. Ten nurt, to szyk, luksus, a także rozmach. Meble powinny zapewniać użytkownikom komfort i wygodę, ale powinny być także masywne, charakteryzujące się bogactwem formy. Bez nich nie możemy mówić o luksusie. Dobrze urządzony salon godzi funkcjonalność oraz estetykę. Poza kompletem wypoczynkowym mogą pojawić się konsole, które są wizytówką stylu glamour, witryny, komody. Możemy wykorzystać również szklane blaty – choć są wymagające, to pomagają w zbudowaniu szykownej aranżacji.
Styl glamour w sypialni
Sypialnia jest, zaraz po salonie, pomieszczeniem, które najokazalej prezentuje styl glamour. Głównym elementem jest tutaj oczywiście szerokie, komfortowe łóżko z ogromnym zagłówkiem. Powinno wyglądać luksusowo, kusić miękkimi poduchami, nienagannie wykrochmaloną pościelą, nonszalancko rzuconą narzutą. Łóżko powinno być pikowane i pokryte wysokiej jakości tkaniną, jak welur czy aksamit. Zarówno w sypialni w stylu glamour, jak i innych pomieszczeniach nie boimy się łączyć matowych tekstyliów z tymi błyszczącymi. Całość wnętrza powinna być wytworna i mieć buduarowy charakter. Głównym motywem, chętnie używanym przez projektantów, jest marokańska koniczyna. Często pojawia się ona, np. na zasłonach czy dywanach. Zapominamy tutaj o minimalizmie. W sypialni w stylu glamour możemy spotkać toaletkę z lustrem i w tym wypadku krzesło możemy zastąpić wygodnym, eleganckim fotelem.
Styl glamour w łazience
Łazienka w stylu glamour przypomina salon kąpielowy. Możemy tutaj nawiązać do stylu pałacowego, art deco albo nowoczesnych form. Łazienka ma służyć przede wszystkim relaksowi, więc nie przesadzajmy z ilością dekoracji, które mogą męczyć oczy i rozpraszać uwagę, potęgując ilość bodźców. Bardzo dobrze sprawdzą się tu materiały jak marmur, zarówno na blatach, jak i ścianach, ale także dekoracyjne płytki i mozaiki. Możemy pozwolić sobie również na żyrandol czy obrazy – na pewno doda jej to salonowego charakteru. Do wnętrza łazienki wprowadzamy blask w postaci srebrnych okuć, szklanych elementów, a także luster – w ich otoczeniu poczujemy się jak w luksusowym hotelu.
Dekoracje w stylu glamour
W salonach, a także mniejszych pomieszczeniach w stylu glamour, bardzo dobrze sprawdzą się lustra, które optycznie powiększą przestrzeń i będą odbijać światło, ale dodadzą także wewnętrznej wytworności. Przecież o błysk i blask tutaj chodzi! W stylu glamour powinniśmy wybrać eleganckie kryształowe żyrandole, które będą zwracać uwagę i prezentować się na pierwszym miejscu. Świetlistości, a także połysku doda również ogień świec. Pamiętajmy o odpowiedniej oprawie – duże, eleganckie świeczniki w kolorze złota lub srebra, w zależności od reszty koloru dodatków. Projektując przestrzeń glamour, nie możemy zapomnieć o źródle stylu i jego głównych inspiracjach. Obrazy na płótnie, grafiki czy plakaty czarno – białych zdjęć dawnych amerykańskich gwiazd, będą nawiązaniem do ery Hollywood, a także początku stylu glamour. Bardzo dobrym uzupełnieniem stylizacji będą świeże, cięte kwiaty.
Stwórz z nami swoje wymarzone wnętrze
NARYSUJEMY to zespół profesjonalistów, których połączyła pasja do wnętrz! Podpowiemy, jak wyeksponować walory pomieszczenia, posługując się najnowszymi i najpopularniejszymi trendami! Spełniaj wnętrzarskie marzenia z nami!
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Z czym kojarzy się styl glamour?
Z pewnością z błyskotkami, bogactwem i przepychem. Taki klimat nie wszystkim musi przypaść do gustu. Wykorzystujemy tu mieszankę stylów, zazwyczaj nowoczesnego z barokowym.
Jaka kolorystyka króluje w stylu glamour?
Głównymi kolorami są naturalne barwy, beże, biel, szarości, ale nie możemy zapomnieć o ciemnych kolorach – ciemnozielonym, granatowym, bordowym bądź fioletowym, które potęgują luksus. Ważnym elementem są tutaj błyszczące dodatki w kolorze złota lub srebra.
Czym charakteryzuje się sypialnia w stylu glamour?
Sypialnia charakteryzuje się szerokim, komfortowym łóżkiem z dużym zagłówkiem. Łóżko powinno wyglądać luksusowo i być wykonane z wysokiej jakości tkanin, jak aksamit czy welur.