Rozdziały:
Z fabryki do wnętrza domu
Styl industrialny narodził się w Nowym Jorku w dobie kryzysu gospodarczego. W latach 50. ubiegłego wieku duże fabryki upadają i wielkie hale fabryczne zostają opuszczone. Z czasem jednak zaczynają one wzbudzać zainteresowanie w kręgach artystycznych. Powoli te duże, surowe pomieszczenia zaczynają być przekształcane w pracownie, sale wystawowe, a następnie w mieszkania. Jakie zatem elementy cechują ten styl?
Cechy stylu industrialnego
Surowość pomieszczenia przemysłowego objawia się w takich formach:
- duża otwarta przestrzeń,
- wysoki strop,
- odkryta cegła,
- surowy beton,
- drewno,
- metal,
- duże okna,
- odkryte instalacje.
Projektując zatem wnętrze kuchni połączonej z salonem w stylu industrialnym, powinniśmy uwzględnić choć kilka z powyższych cech. Pomieszczenia powinny być przestronne, warto więc usunąć ściany działowe. Ułatwi nam to połączenie strefy kuchni, jadalni i salonu. Jeśli mamy do dyspozycji mieszkanie w kamienicy o wysokim stropie idealnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie antresoli. Może ona być otwarta na część salonową, spełniając funkcję naszego biura albo też zamknięta, z przeznaczeniem na sypialnię. Ściany w takim mieszkaniu będą dobrze prezentować się bez tynku. Ładnie można wyeksponować tutaj cegłę. W takich pomieszczeniach zarówno ściany, jak i podłoga mogą być pokryte betonem architektonicznym. Dominują w nich szarość, czerwony kolor cegły oraz barwy dębowych desek. Meble powinny mieć prostą formę. Nieodzownym wyposażeniem w salonie jest stół noszący oznaki użytkowania. To musi być ciężki mebel o surowej stylistyce na metalowym stelażu. Dodatkowo metalowe krzesła wyposażone w poduszki na siedziskach. Dobrze, gdyby wszystkie meble wykonane były ze stali i dodatkowo pomalowane zostały na czarno. W stylu industrialnym dużą rolę odgrywają okna. Najlepiej, jeśli rozciągają się od podłogi do sufitu. Te duże tafle szyb podzielone powinny być szprosami. Bardzo ważnym elementem jest oświetlenie. Powinno ono zawierać widoczne elementy instalacji elektrycznej na ścianach i sufitach. Zamiast typowych opraw stosuje się tutaj wiszące na kablach pojedyncze żarówki. W takim wnętrzu powinniśmy poczuć się jak w warsztacie wewnątrz fabryki.
Styl loftowy
Jeśli jednak zastanawiasz się nad urządzaniem kuchni i salonu w stylu industrialnym nie od razu musisz przeprowadzać się do pofabrycznego budynku z wysokim sufitem czy odkrytą cegłą. Wystarczy, że wnętrze swojego mieszkania zaaranżujesz w stylu loftowym. Jest to przytulniejsza wersja stylu industrialnego. Różnice w obu stylach:
Styl industrialny | Styl loftowy |
Ciemne kolory ścian oraz mebli, dominujące kolory: czarny, szary, czerwony, żółty, granatowy, źródła światła z przeszłości wraz z przełącznikami, oryginalne dekoracje z lat 50. | Beton i cegła malowane są na pastelowe kolory, dominują odcienie błękitu i żółci, źródła światła nowoczesne, grafiki, plakaty, nowoczesne tkaniny, żywe rośliny. |
Kuchnia loft
W przypadku kuchni musimy postawić na funkcjonalność. W wąskich pomieszczeniach dobrze sprawdzi się liniowy aneks kuchenny. Jeśli mamy do dyspozycji większą przestrzeń, warto skorzystać z zabudowy w kształcie litery L lub U. Meble powinny być rozmieszczone według zasady ergonomicznego trójkąta roboczego, gdyż warto w kuchni zadbać o komfort poruszania się. W kuchni stawiamy na biel, szarość i drewno. Fronty szafek dobrze będą wyglądać w kolorze naturalnego drewna. Surowe elementy natomiast można wkomponować w ścianę. Beton architektoniczny lub cegła pomalowana na biało, będzie dobrym rozwiązaniem. Nie możemy zapomnieć o oświetleniu. Pojawią się tutaj różne jego opcje. Na suficie w postaci listwy z czarnymi reflektorami oraz nad wyspą, punktowo w postaci lamp na odsłoniętych czarnych kablach. Samo okno daje nam już dużo oświetlenia dziennego. Można je przesłonić metalową żaluzją w czarnym lub szarym kolorze.
Salon loft
Wystrój salonu powinien korespondować z aneksem kuchennym. Meble, takie jak komody, regały czy szafka RTV pod telewizor, powinny nawiązywać w stylistyce do części kuchennej. Powinny być wykonane ze stali, która jest pomalowana na czarno. Mogą być połączone z drewnem. W części wypoczynkowej stawiamy na komfort i wygodę. Należy wybrać dużą kanapę lub sofę w wyróżniającym się kolorze. Tutaj można dołożyć jako dodatki koce lub poduszki w jednolitych kolorach. Aby podkreślić styl w naszym salonie, warto wybrać jako wykończenie ściany, cegłę ceramiczną lub drewno. Wszystkie te elementy wyraźnie zaznaczą nam styl loftowy. Warto postawić także na wyraziste detale, na przykład w postaci czerwonych lamp stojących lub wiszących. Dobrze prezentuje się także ciężka masywna oprawa oświetleniowa z dużym kloszem nad stołem w części jadalnej. Ciekawym podkreśleniem stylu może być zawieszenie na ścianie plakatu lub obrazu oprawionego w metalową, czarną ramę. Dużą rolę odgrywają tutaj żywe rośliny, które nadają delikatności. Wszystkie te zabiegi idą w stronę złagodzenia surowego stylu industrialnego, pokazując nam, jak w nowoczesny i przytulny sposób można urządzić kuchnię z salonem w stylu loftowym.
Surowy urok i funkcjonalność
Zintegrowana kuchnia z salonem w stylu industrialnym to harmonia funkcjonalności i surowego uroku. Nasz doświadczony architekt wnętrz NARYSUJEMY zapewnia projektowanie dopasowane do Twoich potrzeb. Tworzymy aranżację wnętrz, która łączy industrialną estetykę z wygodą życia codziennego. Skorzystaj z naszej pomocy, aby stworzyć wyjątkową przestrzeń, gdzie surowość i funkcjonalność idą w parze, tworząc unikalny klimat Twojego domu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Czym charakteryzuje się styl industrialny?
Pofabryczne pomieszczenia charakteryzują się dużą otwartą przestrzenią z wysokim stropem. Na ścianach dominuje odkryta czerwona cegła lub surowy szary beton. W takim wnętrzu czujemy się jak w warsztacie fabryki. Duży stół z widocznymi oznakami użytkowania na stalowej konstrukcji to właśnie element surowego stylu industrialnego. Innymi cechami są także widoczne elementy instalacji elektrycznej oraz duże okna sięgająca od podłogi do sufitu.
Jak urządzić kuchnie z salonem w stylu loftowym?
Styl loftowy jest łagodniejszą formą stylu industrialnego. Dobrze byłoby, aby kuchnia i salon korespondowały ze sobą wystrojem. Tutaj dominują jasne pastelowe kolory. Cegła często pomalowana jest na biało lub żółto. Na ścianach dominują nowoczesne grafiki. W salonie powinna znaleźć się duża kanapa w wyrazistym kolorze. Konieczne jest też oświetlenie o prostych formach. Mogą to być listwy z reflektorami zamontowane na suficie lub lampy stojące o prostych formach. Pamiętajmy także o żywych roślinach, które nadadzą delikatności temu stylowi.