Image Alt

Jak urządzić kuchnię w stylu retro?

sypialnia z łóżkiem w neutralnych kolorach

WYGODA I ELEGANCJA KUCHNI W STYLU RETRO 

Urządzenie wnętrza kuchennego w starym stylu jest ciekawym pomysłem na aranżację pomieszczenia. Klasyczne meble posiadają swoisty czar, tak bardzo różny od dzisiejszych trendów. Kształtne uchwyty i szyby to element funkcjonalny i dekoracyjny szafek kuchennych. Kolorystyka ścian współgra z otoczeniem, a kolorowe akcesoria dodają uroku i przytulności. Jakie meble i dodatki sprawią, że kuchnia będzie miejscem z powiewem dawnych lat, a równocześnie stanie się wygodna, niezwykła i funkcjonalna? Tego dowiesz się, czytając poniższy artykuł. 

MEBLE I KOLORYSTYKA PAUJĄCE DO STAREGO STYLU

Gablotki z szybkami od frontu, to bardzo znany przykład umeblowania kuchennego inspirowanego stylem retro. W tym stylu dominuje w kuchni przede wszystkim szkło, oszklone drzwiczki bardzo często są podzielone na cztery segmenty. Warto zwrócić uwagę na uchwyty, które pełnią funkcję dekoracyjną i użytkową. Nowomodne kuchnie są pozbawione takich elementów, ich drzwiczki są otwierane na docisk. A szkoda, bo uchwyty mają bardzo ciekawe kształty i barwy – wszystko dopasowane do mebli i gustu użytkownika. Kolorystyka, blaty, stoły i krzesła, czyli sielski klimat przy anielskich zapachach potraw 

Kolorystyka mebli i ścian w kuchni to nie tylko biel. Znajdziemy tutaj szarości, beże czy czerń. Ważnymi elementami są stoły, krzesła oraz blaty kuchenne. Świetnie również sprawdzi się tutaj wyspa, znajdująca się w środku pomieszczenia. Wszystko dopasowane stylistycznie i kolorystycznie – beżowo i biało. Zazwyczaj są to drewniane i solidne sprzęty, pokryte farbą akrylową, która kolorem pasuje do całego wnętrza. Natomiast mocny blat kuchenny jest niezbędny dla naszej stylizacji. Drewniany i z płyty wiórowej to wersja ekonomiczna. Jeśli nas stać, to warto zaopatrzyć się w blat marmurowy czy granitowy.  

przestronna, drewniana aranżacja

LAMPY STAROMODNE I NOWOCZESNE

Na ścianach kuchni, urządzonej w stylu retro, dominuje klasyka. Kolory są dopasowane do szafek i dominują tutaj barwy złamanej bieli czy szarości.  

Kafelki tworzące czarno białą szachownicę często są wybierane do wnętrza w starym stylu. Jednakże nie wszyscy lubią zwykłą klasykę i wybierają kobaltowe kafelki do białych mebli. Dodając do takiej stylizacji akcesoria barwy miedzianej, zyskamy ciekawy obraz pomieszczenia.  

Lampy wybieramy podobne do tych, które zdominowały wnętrza z lat minionych. Jednakże łączenie starego i nowego stylu nie ujmie przestrzeni specyficznego wyglądu, a takie rozwiązanie jest najbardziej praktyczne. Tutaj swoją rolę odgrywają abażury wiszące z bambusa, przenoszące nas do minionych dekad lub nowoczesne lampy. Nic się też nie stanie, jak zaopatrzymy się w oświetlenie typu LED, które swoim blaskiem uświetni przygotowywanie potraw. Przyda się nowoczesny akcent, podkreślający charakter pomieszczenia. 

SPRZĘT AGD – STYLIZOWANE CZY SCHOWANY?

A co zrobić ze sprzętem AGD? Otóż na rynku znajdziemy urządzenia stylizowane na styl retro, jednocześnie posiadające nowoczesne funkcje. Jeśli się na nie zdecydujemy, to wszystko będzie do siebie pasować i osiągniemy zamierzony efekt, czyli stylową kuchnię retro. Innym rozwiązaniem jest obudowa sprzętu AGD, wówczas teraźniejszość ubierze się w przeszłość, a my nie stracimy technologicznych udogodnień. 

stół, kuchenka, lodówka w stylu retro

KLIMATYCZNE DODATKI I AKCESORIA

Kuchenne akcesoria we wnętrzu o cechach retro, to niezbędny dodatek tworzący przytulność. Kwiecisty motyw czy kratka na obrusie lub ściereczkach z naturalnych włókien będzie tchnieniem klimatu minionej epoki. Wiklinowy koszyk do pieczywa i porcelanowe dzbaneczki dodają łagodności naszej kuchni. Można również powiesić na specjalnych hakach patelnię, chochlę do zupy czy kubki do picia. Ręczny moździerz i młynek nie tylko są praktyczne, ale również spełnią funkcję stylizacyjną. Półki na przyprawy, słoiki i pojemniki na produkty sypkie, stworzą przeuroczą atmosferę minionych czasów. Emaliowane garnki i zastawa stołowa to eleganckie i niezbędne dodatki. Nie zapomnijmy więc o nich, urządzając naszą kuchnię retro. 

Nie można pominąć: 

  • kolorowych zasłonek na okna i bogato zdobionych firanek,  
  • doniczek z kwiatami i ziołami na parapetach, są to prawdziwe ozdobniki dawnych lat, bez których nie obywała się żadna kuchnia, 
  • książki kucharskiej, którą trzeba wyeksponować na widocznym miejscu, 
  • porcelanowych filiżanek z talerzykami i dzbanka na herbatę.  
stonowana sypialnia z kolorowymi dodatkami

KUCHNIE MAŁE I DUŻE A STYL RETRO

Jasne i pastelowe barwy oraz oszklone szafki dodadzą optycznie wielkości małym kuchniom. Półki ze słoikami i przyprawami są zawsze w zasięgu ręki. Oświetlenie LED na listwie umieszczonej pod szafką sprawi, że mała kuchnia wyda się większa, a dopasowany i prawidłowo rozmieszczony sprzęt AGD udoskonali szybkość przygotowania potraw, jednocześnie będąc świetnym elementem dopełniającym aranżację. Urok małej kuchni zostanie również podkreślony przez różnorodne akcesoria, dobrane kolorystycznie do mebli czy ścian. Mała czy duża kuchnia w stylu retro jest stylistycznie ciekawym rozwiązaniem i warto dobrać meble, oświetlenie, akcesoria, by cieszyć się klimatem minionych czasów. 

PROFESJONALNA ARANŻACJA W ZASIĘGU RĘKI

Urządzenie kuchni w stylu retro może być dla niektórych nie lada wyzwaniem. Jeżeli nie czujemy się pewni co do tego, jak zacząć aranżację naszego wnętrza, warto zasięgnąć porady specjalisty, który doradzi i podpowie, w jaki sposób wykorzystać w pełni potencjał naszej kuchni. Nasi doradcy z NARYSUJEMY to profesjonaliści, którzy z przyjemnością pomogą zaaranżować waszą kuchnię. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie wybrać meble do kuchni w stylu retro

Gablotki z szybkami od frontu są popularnym przykładem mebli kuchennych inspirowanych stylem retro, gdzie szkło dominuje w kuchni, a oszklone drzwiczki często są podzielone na cztery segmenty. Wybierzmy drewniane i solidne sprzęty kuchenne. Mocny blat kuchenny też jest niezbędny, a wybór wersji drewnianej lub płyty wiórowej jest ekonomicznym rozwiązaniem. Jeśli na to nas stać, warto zainwestować w blat z marmuru lub granitu.

. Jakie kolory ścian powinna posiadać kuchnia urządzona w stylu retro?

W kolorystyce ścian dominuje klasyka. Dobieramy odcienie, dopasowując do szafek. Preferowana barwa to złamana biel i szarości.

. Jakie dodatki tworzą przytulność w starym stylu?

Niezbędne dodatki to obrusy i ściereczki w kratkę lub w kwiaty. Na parapecie stawiamy rośliny doniczkowe. Eksponujemy również porcelanę oraz inne ciekawe akcesoria, na przykład książkę kucharską. Okna zdobimy zasłonkami i firankami.