Image Alt

Jak urządzić garderobę?

Oświetlona garderoba

Garderoba to marzenie nie jednej kobiety, kiedy już je spełnimy nasuwa się, pytanie jak dobrze ją urządzić. Trzeba pamiętać, że oprócz pięknych ubrań i butów, szafki muszą być odpowiednio dobrane, aby mogły zmieścić jak najwięcej rzeczy. Jak więc dobrze zaprojektować piękną szafę?

Postaw na funkcjonalność

Przede wszystkim ważny jest kształt garderoby, to od niego głównie zależy, jak możemy ją urządzić. Jeśli mamy do dyspozycji pokój kwadratowy to zadanie będzie dosyć łatwe. Większość szaf i półek będzie do takiego pokoju pasować  –  można ustawić je po dwóch stronach ścian, pozostawiając tym samym przejście i swobodę ruchy między nimi.

Głębokie szafy są bardzo pojemne i funkcjonalne. Zmieścimy w nich mnóstwo ubrań, butów i okryć wierzchnich. Warto ją podzielić na konkretne sektory, które będą dzielić rodzaje ubrań, dzięki temu łatwiej będzie utrzymać w niej porządek i będzie to wygodne w korzystaniu.

Czy szafy bez frontów to dobry pomysł?

Ubrania na wieszakach

Podczas planowania garderoby marzeń, zawsze nasuwa się pytanie czy szafy zostawić otwarte czy je jednak zabudować. Dużo zależy od wielkości, np. w przypadku małych pomieszczeń, otwarte szafy będą doskonałym wyborem. Tam liczy się każdy centymetr, więc otwierane drzwi nie będzie niepotrzebnie zagracać cennego miejsca. Jeśli lubimy harmonię i umiemy ją zachować, możemy pomyśleć o otwartej przestrzeni. Uzyskamy designerski i bardzo elegancki efekt

Oświetlenie garderoby

Garderoba to bardzo często pomieszczenie bez okien, dlatego tak bardzo ważne jest jej oświetlenie. Dobrze, jeśli będzie w niej dużo światła, świetnie podkreśli to nasze rzeczy i będzie pomocne w doborze stylizacji. Najważniejszą kwestią jest, aby żarówki, które wybieramy miały ciepłe światło: twarz i ciało wyglądają w nim dużo korzystnej, a to niezwykle istotne przy wyborze stylizacji.

Dużo osób zaleca bezpośrednie oświetlenie zabudowy meblowej. Światło w środku szafek daje niesamowity efekt, garderoba wygląda wtedy na bogatszą i bardziej luksusową.

Lustro w garderobie

Jest to jeden z ważniejszych dodatków dekoracyjnych w naszych garderobach – to dzięki nim powstają idealne połączenia ubraniowe. Duże, wysokie lustro sprawdzi się w niej idealnie, będzie także pokazywać całą sylwetkę. W zależności od dostępnego miejsca możemy wybrać różne jego warianty. Kiedy nie mamy go zbyt dużo, lustro wbudowane we fronty sprawdzi się świetnie. Nie będzie zajmować cennego wnętrza, a przy tym wygląda bardzo dobrze. Kiedy mamy go nieco więcej, możemy postawić na lustro wolnostojące lub wiszące na ścianie.

Jakie kolory wybrać?

Idealnym rozwiązaniem są wszystkie kolory w jasnych odcieniach. Dobrze sprawdzi się tu biel w każdym odcieniu, beże, a szczególnie jego budyniowe odcienie oraz delikatna szarość. Garderoba zazwyczaj jest dosyć małym pomieszczeniem, dlatego warto ją rozświetlićdzięki jasnym kolorom. Większość stylizacji będzie lepiej wyglądać w jasnych barwach, dlatego właśnie na taką warto się zdecydować.

Wyposażenie

Jest to najważniejsza rzecz w garderobie, trzeba dobrze zaplanować, co chcemy w niej przechowywać Najbardziej istotne są półki i szafki, w zależności od tego, ile osób będzie tam trzymaćswoje rzeczy, decydujemy się na konkretną liczbę szafek. Ważne są również szuflady oraz pudełka. Do dobrej organizacji i utrzymania porządku sprawdzą się rozmaite organizery. Jednym z popularniejszych rozwiązań są pojemniki na biżuterię, ma ona wtedy swoje miejsce, a zakładanie jej i dobieranie do stylizacji jest wtedy znacznie prostsze.

Na dole dobrze zaprojektować szuflady, które mogą służyć jako schowki na bieliznę, a na górze półki, na których można przechowywać pościel i koce, które są rzadziej używane. Drążki to nierozłączny element każdej idealnej szafy, należy dopasować ich wysokość do ubrań, które będą tam wisiały. Wyższe sprawdzą się w przypadku długich sukienek, a niższe – dla bluzek i marynarek.

Dobre rozplanowanie garderoby jest dużym wyzwaniem i trzeba się nad nim dokładnie zastanowić. Przedstawiliśmy kilka istotnych kwestii przy jej projektowaniu i mamy nadzieje, że teraz będzie to już przyjemny i łatwy proces. Zachęcamy do przeczytania naszych innych wpisów i skorzystania z usług projektantów NARYSUJEMY!