Jak urządzić cześć sypialnianą w salonie?

Rozkładana wersalka w salonie

Sypialnia razem z salonem

Kiedy mamy do dyspozycji niewielki metraż, musimy rozsądnie gospodarować naszą przestrzeń. W takim mieszkaniu nie wystarczy miejsca na wszystko, co nam się wymarzy, dlatego należy to dokładnie przemyśleć. W przypadku, kiedy nie mamy miejsca na oddzielną sypialnię, doskonałym pomysłem jest połączenie jej z pokojem dziennym. Nasuwa się pytanie: czy może to ładnie wyglądać, a może lepiej postawić na funkcjonalność? Mamy dobrą wiadomość, nie musicie wybierać! Taki pokój może być zarówno elegancki jak i funkcjonalny. Pomożemy go Wam urządzić.

Najważniejsze kwestie

Podstawowymi sprawami są:

  • Wyznaczenie stref: jest to bardzo ważne, aby sypialnia z salonem się nie zmieszała. Można to zrobić za pomocą plakatów, dywanów czy innych kolorów ścian. Najważniejsze, aby elementy oddzielające pasowały do siebie i tworzyły spójny styl;
  • Oddzielenie stref: sprawdzi się doskonale, jeśli metraż na to pozwala. Warto się zastanowić nad postawieniem ścianki działowej. Jest wykonana z płyty gipsowej, dlatego jest bardzo lekka i nie nadwyręży stropu. W ten sposób uzyskamy efekt prywatności i oddzielnego pokoju. Istnieje również dużo innych rozwiązań np. oddzielnie jej za pomocą szafek lub paneli dekoracyjnych.

Uważaj na zagracenie: dwa pokoje w jednym to podwójna ilość mebli? Nie, jeśli umiejętnie je dopasujesz. Należy dokładnie się zastanowić, czego potrzebujemy.

Łóżko za ścianką działową

Podział pokojów

Wiesz już na co należy zwracać uwagę przy wydzielaniu stref – aby pokoje były rozdzielone można również zastosować parawan. Jest to mniej czasochłonna sprawa, a również da nam poczucie prywatności. Jeżeli zależy nam na jak największej intymności, kolejnym dobrym pomysłem jest umieszczenie karnisza na suficie, a na nim zasłon. Całkowicie oddzieli lóżko od reszty, a zawsze będzie można ją zsunąć, dzięki czemu uzyskamy otwartą przestrzeń.

Rozkładana kanapa

Jeśli nie chcemy oddzielać dwóch stref ścianką czy innym widocznym elementem, można postawić na subtelniejsze rozwiązanie. Wiele osób decyduje się na rozkładaną sofę w salonie. Jest to najprostsze i najszybsze rozwiązanie. W nocy nasza kanapa zmienia swoją funkcję na wygodne łóżko. Jest to idealna opcja, jeśli metraż salonu nie pozwala na postawienie w nim łóżka. Dodatkowo sprawdzi się doskonale dla osób zapracowanych i zabieganych.

Sypialnia na piętrze?

W pierwszej chwili wydaje się to nierealne jednak, jeśli wysokość naszego sufitu na to pozwala, warto rozważyć antresolę. Wtedy zarówno funkcja wypoczynkowa, zostaną rozdzielone, a nadal będą znajdywać się w jednym pokoju. Dzięki wysokiej antresoli łóżko nie zajmuje miejsca w salonie, a tylko dodatkowo go urozmaici. Kiedy sufit na to pozwala, jest to jedna z lepszych opcji.

salon z sypialnią

Jakie meble wybrać w bardzo małym salonie?

Kiedy salon jest naprawdę mały, ważny jest każdy centymetr naszej przestrzeni. Wtedy każdy mebel powinien zapełniać maksymalnie wolną przestrzeń, dlatego meble na wymiar sprawdzą się idealnie. Trzeba jednak pamiętać, że jest to droższa opcja. A one mogą nam służyć jako dodatkowa przestrzeń w szafkach. Warto zdecydować się na wielozadaniowe meble np.:

  • Pufy do kawy, które będą otwierane, dzięki nim uzyskamy dodatkowy schowek do przechowywania małych rzeczy;
  • Pamiętaj, aby Twoja sofa miała wbudowany pojemnik na pościel, dzięki temu nie zajmiemy całej szafki, a dodatkowo zyskamy kolejne miejsce;
  • W małej przestrzeni ważne jest jej optyczne powiększenie, dlatego lustro oprócz swojej funkcjonalności będzie doskonale sprawdzało się do powiększenia pokoju.

Ukryte łóżko?

Jeżeli zależy nam na oddzielnym łóżku, ale nie chcemy by było dla wszystkich widoczne, mamy na to rozwiązanie. Obecnie istnieją szafy, które skrywają w środku duże łóżko, a nikt z naszych odwiedzających nie domyśli się tego. Wygląda jak zwykły mebel, a w rzeczywistości spełnia ważniejszą funkcję. Kiedy wybierzemy taką opcję, nie potrzebujemy ścianek działowych czy zasłon, szafa lub regał z wbudowanym łóżkiem rozwiąże ten problem.

Projektowanie wnętrz to nasza specjalność

Jeżeli nasz metraż nie pozwala na zrobienie oddzielnych pokoi, nie jest to już problemem. Istnieje bardzo dużo rozwiązań, więc taka sytuacja nie jest już kłopotliwa. Dzięki wielu rozwiązaniom oferowanym na rynku, małe przestrzenie są coraz lepiej zagospodarowane. Zespół NARYSUJEMY z chęcią pomoże Wam w aranżacji mieszkań. Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Was do połączenia pokoju dziennego z sypialnią. Po więcej wnętrzarskich porad zapraszamy do pozostałych artykułów.