Fuzja skandynawsko-japońska, czyli styl japandi

salon

Czym jest styl japandi?

Japandi to styl wnętrzarski powstały w skutek połączenia dwóch nurtów – skandynawskiego i japońskiego. Główne założenie nowych aranżacji to zachowanie harmonii i uzyskanie jak największej ilości miejsca w mieszkaniach, równocześnie utrzymując wnętrza w przytulnym klimacie. Wyposażenie w stylu japandi opiera się tylko na potrzebnych sprzętach, niefunkcjonalne dodatki są ograniczone do minimum. Meble o zamkniętych formach, naturalne materiały, wszechobecna roślinność i harmonia to podstawy fuzji nurtu skandynawskiego oraz japońskiego. 

Kolorystyka w zgodzie z naturą

Decydując się na aranżację japandi, należy dobrze przemyśleć i zaplanować kolorystykę wnętrz. Naturalne barwy o łagodnych odcieniach stanowią podstawę. Na pierwszy plan wysuwają się beże i kolory ziemi, które mogą być przełamane metalicznym brązem lub srebrem. Dla zachowania harmonii i estetyki pomieszczenia, należy kierować się zasadą trzech zbliżonych barw i na nich oprzeć całą aranżację. Mniej spotykane odcienie niebieskiego bądź mocniejsze kolory również odnajdą swoje miejsce we wnętrzach japandi, w formie delikatnych akcentów.  

kolorystyka nurtu

Mniej znaczy więcej  

Myślą przewodnią nurtu wywodzącego się z połączenia wabi sabi i stylu skandynawskiego, jest funkcjonalność i wygoda. Minimalizm wystroju pozwala wygospodarować przestrzeń nawet w niewielkich pomieszczeniach. W stylu japandi nie ma miejsca na niefunkcjonalne bibeloty. Każdy mebel, dekoracja czy sprzęt mają przydzieloną rolę do spełnienia w codziennym życiu domowników. Pomimo oszczędnego, wręcz skromnego wyposażenia, aranżacje wprawiają w zachwyt swoim wyrafinowaniem. 

Naturalne materiały

Drugim najważniejszym aspektem stylu japandi (zaraz po ograniczonej ilości przedmiotów), jest dobór odpowiednich surowców. Naturalne materiały są podstawą aranżacji: bambus, kamień, rattan, bawełna i najważniejsze, drewno. To właśnie ten półprodukt odnajdzie swoje zastosowanie zarówno na podłodze, jak i ścianach czy meblach. Ważne jest, aby surowce zachowały swój surowy charakter, a niejednorodne powierzchnie, często z licznymi przebarwieniami, zostały w nienaruszonym stanie. Zabieg ten doda przestrzeni naturalnego klimatu i uroku. 

Jakie drewno jest najbardziej popularne we wnętrzach japandi? 

  • cedr, 
  • cyprys, 
  • modrzew, 
  • sosna biała, 
  • buk, 
  • jesion. 

Zarówno w stylu skandynawskim, jak i japońskim, mocno zaakcentowany jest związek z przyrodą, dlatego też nie ma nic dziwnego w tym, że naturalne materiały mają tak ogromne znaczenie w aranżacjach japandi. Poza drewnem, warto pamiętać również o lnianych czy bawełnianych kocach, a także tradycyjnych plecionkach z rattanu lub wikliny, które idealnie odnajdą się w roli koszy oraz osłonek na doniczki. 

drewniana boazeria japandi

Meble w nurcie skandynawsko-japońskim 

Z uwagi na minimalizm w dodatkach, jakim cechuje się styl japandi, sprzęty w aranżacjach będą stanowiły główną ozdobę przestrzeni i tworzyły charakter mieszkania. Najlepiej sprawdzą się meble o prostych liniach, pozbawione licznych zdobień i otwartych przestrzeni. Wspaniałą kompozycją w kuchni japandi będzie wyposażenie wnętrz w szafki o gładkich frontach z delikatnymi uchwytami oraz blaty, zarówno te jednolite kolorystycznie, jak i wykonane z drewna czy kamienia. Prosta zabudowa, pełna praktycznych schowków, dębowy stół oraz łóżko o jednolitej tapicerce, pozbawione niepotrzebnych wzorów czy krzykliwych kolorów, będą stanowiły skromną, aczkolwiek gustowną dekorację wnętrz. 

dodatki w stylu japandi

Skromne, lecz gustowne dodatki 

Pomimo zachowawczej skromności stylu japandi do ozdób, we wnętrzach nie mogą one zostać pominięte. W roli oryginalnych, pięknych dekoracji idealnie odnajdą się tradycyjne, stare przedmioty czy stoliki wykonane z rattanu. Ważnym elementem wystroju jest również bujna roślinność. Umieszczenie kwiatów w plecionych osłonkach na doniczki będzie dodatkowym akcentem ozdobnym, który nie przytłoczy projektu.

W minimalistycznych aranżacjach kluczowym punktem wystroju jest oświetlenie. Warto wyposażyć wnętrza w delikatne kinkiety oraz wiszące lampy, które nie tylko będą pełniły rolę dekoracji, ale przede wszystkim wspólnie zaleją blaskiem pomieszczenie, eksponując jego walory. Należy pamiętać, aby wybrać modele z naturalnych materiałów, które nie zakłócą harmonii stylu japandi.  

Wnętrza z duszą i charakterem

Nurt wywodzący się ze Skandynawii i Japonii jest odzwierciedleniem minimalizmu, który wprowadza we wnętrzach ład i harmonię, jednocześnie nadając im ciepłego, domowego klimatu. Zaprojektowanie mieszkania w taki sposób, aby nie zaburzyć funkcjonalności i naturalności pomieszczeń i równocześnie uzyskać efekt przytulnej aranżacji, nie jest łatwym zadaniem. Decydując się na dom w stylu japandi, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. Dzięki swojemu doświadczeniu i pasji do projektowania, razem z nami stworzą niepowtarzalne wnętrza, które będą zachwycać zarówno skromnością, jak i szykownością.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Czym jest styl japandi?

Powstał on w wyniku fuzji nurtu skandynawskiego i japońskiego. Charakteryzuje go przede wszystkim minimalizm we wnętrzach oraz zamknięte formy.

Jakie kolory dominują w stylu japandi?

Królują tutaj odcienie beżu oraz barwy ziemi, z delikatnymi dodatkami metalicznego brązu czy szarości. Ważne jest, aby kolorystyka była dobrze zaplanowana w całej aranżacji.