MIESZKANIE W STYLU JAPANDI

biała sofa w stylu japandi, białe ściany,

Główne założenia stylu japandi

Styl japandi stanowi miraż pomiędzy trendem skandynawskim a japońskim, czyli łączy minimalizm z przytulnym komfortem. Sama nazwa powstała jako scalona forma dwóch słów – „japan” jako japoński oraz „scandi” jako skandynawski. Fuzja tych dwóch stylów łączy pewną dozę skromności aranżacji, pragmatyzmu i wygody, a także awangardową asymetrię, która podkreśla nietuzinkowość wnętrza. Idea projektowania mieszkań tym stylem opiera się o kluczowe aspekty, jakimi są chociażby drewniane meble (im bardziej naturalne, nielakierowane i szorstkie, tym lepiej) i punktowe oświetlenie z kloszami wykonanymi najczęściej z trawy morskiej. Wachlarz kolorystyczny, który cechuje ten styl, to barwy ziemi, ale w stonowanych odcieniach. Ze względu na brak ascetycznego minimalizmu, w swojej wyrazistości aranżacyjnej nie jest surowy. Niebanalne połączenie dwóch pozornie skrajnych kultur, jakie można zauważyć, gdy porównuje się Japonię i Skandynawię daje jako finalny efekt coś niebywałego, co wiąże się z dużą dozą szacunku do natury, jest proste w swej formie, a przy tym niezwykle praktyczne.

drewniane szafki kuchenne, parkiet

Możemy sobie pozwolić na uzupełnienie wnętrza roślinami doniczkowymi (ewentualnie ich substytutem w ciętej lub suszonej wersji), tak aby można było rozkoszować się chwilą wytchnienia wraz z rodziną lub znajomymi. Sama roślinność, która pasuje do stylu japandi, to ciekawy zestaw dekoracji, począwszy od bonsai oraz bananowców, po kompozycje z suchych, pampasowych traw i wyrafinowanej ikebany z żywych kwiatów. Każdy miłośnik roślin doniczkowych będzie zachwycony tym stylem, gdyż powinno ich być dużo w pomieszczeniu, szczególnie takich jak pnącza oraz rośliny o drobnym i delikatnym ulistnieniu.

Jak urządzić mieszkanie w stylu japandi?

Dzięki japandi, w naszym mieszkaniu może zagościć specyficzna, lecz piękna mieszanka elegancji w japońskim stylu wraz z modernizmem rodem ze Skandynawii. Dobierając tekstylia kierujmy się podążaniem za głównym założeniem tego nurtu, czyli wyborem naturalnych, wysokiej jakości materiałów, do których należy np. len (lniane narzuty). Modne są także aranżacje wykonane z bawełnianych tkanin, satyny, rattanu, bambusa, trawy morskiej oraz papieru ryżowego. Ciemny akcent kolorystyczny w postaci czerni i antracytu najlepiej prezentuje się jako wazony i ramy fotografii oraz grafik.

Aby zapewnić efekt jasnego i właściwie oświetlonego pomieszczenia, stosuje się przesuwne drzwi lub ażurowe ścianki. Nawiązuje to do standardowych, skandynawskich wnętrz, w których istotną rolę odgrywa światło i jest ono nieodzownym, wręcz kluczowym elementem wystroju. Z kolei aspekt japońskiej konwencji tego stylu narzuca aranżację, która zapewnia powiększenie optyczne pomieszczenia. Dzieje się tak dzięki właściwej stylizacji i braku nadmiarowych przedmiotów, co zapewnia pewien porządek i harmonię. Zasada “mniej znaczy więcej” również sprawdzi się w tym przypadku, zwłaszcza, że bazuje on na prostych formach przy zachowaniu idei niekumulowania zbędnych rzeczy i detali. Rozmieszczenie mebli i ich topografia na obszarze mieszkania powinna być symetryczna, a same meble proste, niewyrafinowane i o zaokrąglonych konturach.

drewniana podłoga, łazienka japandi, biała ściana

Kuchnia i salon w stylu japandi

Do kuchni w stylu japandi możemy wnieść powiew luksusu poprzez zastosowanie chociażby marmurowych blatów (ewentualnie jako opcjonalny zamiennik można wybrać wersję bardziej ekonomiczną tj. konglomerat). Jednym z najważniejszych materiałów, które są wykorzystywane w tym nurcie, jest drewno (do wyboru w zależności od upodobań sosna, cyprys, jesion, buk, dąb, a nawet modrzew). Alternatywą w tańszym wydaniu jest rattan, na który może sobie pozwolić większość osób. Plecione z niego fotele i krzesła są wyśmienitym dodatkiem dekoracyjnym, podnoszącym walory estetyczne mieszkania. To właśnie naturalne materiały stanowią clue tego stylu. Doskonałym przejawem tego założenia są też drewniane panele lub fornir. Całość dopełniają regały z książkami, które podkreślają ogólny zamysł salonu. Charakteru dodadzą tutaj również rękodzielnicze doniczki oraz inna tego typu ceramika. Kierując się koncepcją stylu japandi wybiera się dodatki pod kątem ich potencjalnej funkcjonalności i jakości, tak aby miały one konkretne przeznaczenie i nie zajmowały niepotrzebnie powierzchni.

Reasumując, najważniejszymi aspektami charakteryzującymi styl japandi, są:

  • naturalne materiały i surowce (drewno, marmur i tekstylia),
  • paleta barw w jasnej tonacji,
  • jasne i dobrze oświetlone przestrzenie,
  • unikanie nadmiarowości w aranżacji,
  • bogactwo form roślin jako dekoracji (żywe i suszone),
  • akcenty w ciemnych barwach (czerń i antracyt),
  • duże, przeszklone drzwi, aby wzmocnić efekt oświetlenia.
wnętrze w beżach, beżowa sofa, beżowe ściany, beżowy dywan

Pomożemy Ci w urządzeniu mieszkania w stylu japandi

To tylko niewielka część tego, czym możemy się zainspirować, by zaaranżować wspaniałe wnętrze, zgodne z najnowszymi trendami. Spraw, aby Twoje mieszkanie stało się odzwierciedleniem tego, o czym marzysz! Nasza firma NARYSUJEMY dokłada wszelkich starań, aby sprostać zadaniom i życzeniom nawet najbardziej wymagających klientów.

Zapraszamy do kontaktu!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie są cechy stylu japandi?

Minimalizm, bazowanie na naturalnych materiałach oraz funkcjonalność i ergonomia wnętrza sprawiają, że japandi łączy w sobie klasykę i nowoczesność. Stanowi połączenie dwóch nietuzinkowych nurtów aranżacji – skandynawskiego i japońskiego.

Jakie dekoracje do wnętrza w stylu japandi?

Kierujemy się koncepcją, że wnętrze ma wypełniać dużo roślin (doniczkowe i suszone). Warto też zainwestować w zasłony z motywami botanicznymi, które pięknie podkreślają ten styl. Znakomitym akcentem japandi jest też drzewko bonsai.

Jak dobrać tekstylia w stylu japandi?

Tkaniny wybieramy tylko z naturalnych materiałów takich jak len, organiczna bawełna, ale też wełna oraz juta.

Jakie kolory do stylu japandi?

Wybieramy jasne, pastelowe barwy oraz kolory ziemi. Warto dobrać kontrastowe, czarne i antracytowe dodatki, które uzupełnią przestrzeń i nadadzą jej odpowiedniego charakteru.