Rozdziały:
Czym jest styl japandi?
Japandi to styl wnętrzarski powstały w skutek połączenia dwóch nurtów – skandynawskiego i japońskiego. Główne założenie nowych aranżacji to zachowanie harmonii i uzyskanie jak największej ilości miejsca w mieszkaniach, równocześnie utrzymując wnętrza w przytulnym klimacie. Wyposażenie w stylu japandi opiera się tylko na potrzebnych sprzętach, niefunkcjonalne dodatki są ograniczone do minimum. Meble o zamkniętych formach, naturalne materiały, wszechobecna roślinność i harmonia to podstawy fuzji nurtu skandynawskiego oraz japońskiego.
Kolorystyka w zgodzie z naturą
Decydując się na aranżację japandi, należy dobrze przemyśleć i zaplanować kolorystykę wnętrz. Naturalne barwy o łagodnych odcieniach stanowią podstawę. Na pierwszy plan wysuwają się beże i kolory ziemi, które mogą być przełamane metalicznym brązem lub srebrem. Dla zachowania harmonii i estetyki pomieszczenia, należy kierować się zasadą trzech zbliżonych barw i na nich oprzeć całą aranżację. Mniej spotykane odcienie niebieskiego bądź mocniejsze kolory również odnajdą swoje miejsce we wnętrzach japandi, w formie delikatnych akcentów.
Mniej znaczy więcej
Myślą przewodnią nurtu wywodzącego się z połączenia wabi sabi i stylu skandynawskiego, jest funkcjonalność i wygoda. Minimalizm wystroju pozwala wygospodarować przestrzeń nawet w niewielkich pomieszczeniach. W stylu japandi nie ma miejsca na niefunkcjonalne bibeloty. Każdy mebel, dekoracja czy sprzęt mają przydzieloną rolę do spełnienia w codziennym życiu domowników. Pomimo oszczędnego, wręcz skromnego wyposażenia, aranżacje wprawiają w zachwyt swoim wyrafinowaniem.
Naturalne materiały
Drugim najważniejszym aspektem stylu japandi (zaraz po ograniczonej ilości przedmiotów), jest dobór odpowiednich surowców. Naturalne materiały są podstawą aranżacji: bambus, kamień, rattan, bawełna i najważniejsze, drewno. To właśnie ten półprodukt odnajdzie swoje zastosowanie zarówno na podłodze, jak i ścianach czy meblach. Ważne jest, aby surowce zachowały swój surowy charakter, a niejednorodne powierzchnie, często z licznymi przebarwieniami, zostały w nienaruszonym stanie. Zabieg ten doda przestrzeni naturalnego klimatu i uroku.
Jakie drewno jest najbardziej popularne we wnętrzach japandi?
- cedr,
- cyprys,
- modrzew,
- sosna biała,
- buk,
- jesion.
Zarówno w stylu skandynawskim, jak i japońskim, mocno zaakcentowany jest związek z przyrodą, dlatego też nie ma nic dziwnego w tym, że naturalne materiały mają tak ogromne znaczenie w aranżacjach japandi. Poza drewnem, warto pamiętać również o lnianych czy bawełnianych kocach, a także tradycyjnych plecionkach z rattanu lub wikliny, które idealnie odnajdą się w roli koszy oraz osłonek na doniczki.
Meble w nurcie skandynawsko-japońskim
Z uwagi na minimalizm w dodatkach, jakim cechuje się styl japandi, sprzęty w aranżacjach będą stanowiły główną ozdobę przestrzeni i tworzyły charakter mieszkania. Najlepiej sprawdzą się meble o prostych liniach, pozbawione licznych zdobień i otwartych przestrzeni. Wspaniałą kompozycją w kuchni japandi będzie wyposażenie wnętrz w szafki o gładkich frontach z delikatnymi uchwytami oraz blaty, zarówno te jednolite kolorystycznie, jak i wykonane z drewna czy kamienia. Prosta zabudowa, pełna praktycznych schowków, dębowy stół oraz łóżko o jednolitej tapicerce, pozbawione niepotrzebnych wzorów czy krzykliwych kolorów, będą stanowiły skromną, aczkolwiek gustowną dekorację wnętrz.
Skromne, lecz gustowne dodatki
Pomimo zachowawczej skromności stylu japandi do ozdób, we wnętrzach nie mogą one zostać pominięte. W roli oryginalnych, pięknych dekoracji idealnie odnajdą się tradycyjne, stare przedmioty czy stoliki wykonane z rattanu. Ważnym elementem wystroju jest również bujna roślinność. Umieszczenie kwiatów w plecionych osłonkach na doniczki będzie dodatkowym akcentem ozdobnym, który nie przytłoczy projektu.
W minimalistycznych aranżacjach kluczowym punktem wystroju jest oświetlenie. Warto wyposażyć wnętrza w delikatne kinkiety oraz wiszące lampy, które nie tylko będą pełniły rolę dekoracji, ale przede wszystkim wspólnie zaleją blaskiem pomieszczenie, eksponując jego walory. Należy pamiętać, aby wybrać modele z naturalnych materiałów, które nie zakłócą harmonii stylu japandi.
Wnętrza z duszą i charakterem
Nurt wywodzący się ze Skandynawii i Japonii jest odzwierciedleniem minimalizmu, który wprowadza we wnętrzach ład i harmonię, jednocześnie nadając im ciepłego, domowego klimatu. Zaprojektowanie mieszkania w taki sposób, aby nie zaburzyć funkcjonalności i naturalności pomieszczeń i równocześnie uzyskać efekt przytulnej aranżacji, nie jest łatwym zadaniem. Decydując się na dom w stylu japandi, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. Dzięki swojemu doświadczeniu i pasji do projektowania, razem z nami stworzą niepowtarzalne wnętrza, które będą zachwycać zarówno skromnością, jak i szykownością.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Czym jest styl japandi?
Powstał on w wyniku fuzji nurtu skandynawskiego i japońskiego. Charakteryzuje go przede wszystkim minimalizm we wnętrzach oraz zamknięte formy.
Jakie kolory dominują w stylu japandi?
Królują tutaj odcienie beżu oraz barwy ziemi, z delikatnymi dodatkami metalicznego brązu czy szarości. Ważne jest, aby kolorystyka była dobrze zaplanowana w całej aranżacji.