CZYM KIEROWAĆ SIĘ, KUPUJĄC DYWAN?

biało-czarny dywan

DYWAN WE WNĘTRZU

Są ważnym elementem wystroju wnętrza, ocieplają pomieszczenie oraz nadają mu niepowtarzalnego charakteru. Służą jako dekoracja oraz zapobiegają niszczeniu podłogi. Ze względu na szeroką ofertę dostępną w sklepach nasuwa się pytanie – czym warto kierować się przy zakupie dywanu?

RODZAJE DYWANÓW

Dywany mogą być wykonane z materiału:

  • naturalnego,
  • sztucznego.

Wśród egzemplarzy z naturalnego materiału największą popularnością cieszą się dywany wykonane z dobrej jakościowo wełny, która zatrzymuje ciepło oraz jest przyjemna w dotyku. Jako jej zamiennik można użyć bawełny, która ze względu na antystatyczne właściwości zapobiega elektryzowaniu się. Łatwo dbać również o jej czystość, a kolory nie blakną. 

Największym prestiżem cieszą się dywany wykonane z jedwabiu, którego cienkie włókna pozwalają zachować gęstość przy jednoczesnej lekkości. Jest on również odporny na zabrudzenia i posiada charakterystyczny połysk.

Z kolei najczęściej stosowanym sztucznym włóknem do produkcji dywanów jest polipropylen – przyjemny w dotyku poliester, który doskonale imituje wełnę akrylową.
Sztuczne materiały są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu, bardziej odporne na ścieranie i będą stanowić lepszą propozycję dla alergików. Co więcej, ich atrakcyjne ceny w żaden sposób nie wpływają na jakość oraz wygląd, który jest równie świetny jak w przypadku naturalnych surowców.

białe ściany w mieszkaniu

DŁUGOŚĆ DYWANU W POMIESZCZENIU

Rozmiar dywanu należy dobrać do pomieszczenia, w którym chcemy go umieścić. W salonie połączonym z kuchnią może stanowić granicę między nimi. Jeśli w jadalni wymagana jest wykładzina, lepiej byłoby, gdyby różniła się od tej umieszczonej w pokoju dziennym.

W pomieszczeniu tym dywan powinien być dłuższy od stołu o 70 cm, dzięki czemu unikniemy problemu przesuwania krzeseł. W salonie sprawdzi się model, który przekroczy długość sofy o około 20-30 cm. Z kolei najlepszym wyborem do sypialni będą modele okalające łóżko z trzech stron. Wartą rozważenia opcją jest również zakup małych dywanów, które umieścimy po dwóch stronach łóżka.

szare pufy

JAKĄ GĘSTOŚĆ DYWANU WYBRAĆ?

Wybierając dywan, zwróć uwagę na runo. Oczywiście miękkość zależy od omówionych już właściwości materiału, ale równie ważna jest jego gęstość i długość.

Liczba stosów na metr kwadratowy określa wygląd i wagę dywanu. Najczęstszym zakresem wartości jest parametr od 100 000 do 500 000. Zbyt gruby trudno dokładnie odkurzyć, z kolei cienkie włosy zazwyczaj nie prezentują się tak efektownie. Odpowiednia długość stosu zapewnia znakomitą równowagę między praktycznością a pięknem. Dywany z długim włosiem są bardzo miękkie i przyjemne w dotyku. Dopełniają wystrój wnętrz i ocieplą każde pomieszczenie.

Natomiast, nie da się ukryć, że są dość trudne do utrzymania w czystości. W tej sytuacji warto znaleźć złoty środek i na przykład wybrać wariant z krótkim włosiem, o oryginalnym motywie lub nieszablonowej kolorystyce. W tym miejscu należy również obalić tezę o negatywnym wpływie długiego runa na alergików. Dywany typu shaggy zatrzymują pyłki i skutecznie blokują ich rozpowszechnianie. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ich w czystości i zapobieganiu gromadzeniu się zanieczyszczeń poprzez regularne odkurzanie oraz przecieranie na mokro.

pomarańczowa sofa narożnik

JAKI WYBRAĆ KSZTAŁT DYWANU?

Najpopularniejszym kształtem dywanu jest prostokąt, który łatwo wkomponować w dowolną aranżację. Takie modele polecane są głównie do małych wnętrz, ponieważ optycznie je powiększają. W tym przypadku odpowiednim wyborem będzie również kwadratowy egzemplarz.

Odpowiednio dobrany dywan będzie miał szerokie zastosowanie, zarówno ze względu na walory estetyczne, jak i praktyczne. Przed zakupem warto przeanalizować różne warianty, by mądrze dokonać zakupu.

ZAPROJEKTUJEMY TWOJE MIESZKANIE

NARYSUJEMY to firma zajmująca się projektowaniem domów oraz mieszkań na terenie Warszawy i okolic, a także zdalnie na obszarze całej Polski. Nasze doświadczenie w aranżacji wnętrz i zadowolenie klientów sprawia, że mamy ciągłą chęć doskonalenia się i pomagania. Urządzając Twoją przestrzeń, pomożemy dobrać również dywan, który spełni nawet najbardziej wygórowane oczekiwania i znakomicie wkomponuje się w pomieszczenie! Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jaki wybrać kształt dywanu do wnętrza?

Kupując dywan, warto zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami. Jeżeli zależy nam tylko na aspekcie wizualnym, wybór jest dowolny, zależny od upodobań. Z kolei w przypadku małych pomieszczeń, sprawdzi się dywan o prostokątnym bądź kwadratowym kształcie i podłużnych wzorach.  W salonie, w którym znajduje się stół, dywan powinien przekraczać jego długość o ok. 70 cm, a w przypadku sofy od 20 do 30 cm.

Z jakiego materiału powinien wykonany być dywan?

Jeżeli zależy nam na przyjemnym dotyku i miękkości, warto zakupić dywan z naturalnego materiału. Przy małym budżecie lepszym wyborem będzie inwestycja w sztuczny model, który wizualnie wcale nie musi się różnić, a przy okazji będzie łatwiejszy w czyszczeniu.

Jaką długość włosia wybrać, kupując dywan?

Długie runo w dywanie daje piękny efekt wizualny, natomiast wymaga częstszego sprzątania.  W przypadku posiadania zwierząt na pewno ciężej będzie zachować porządek. Chcąc więc uzyskać ładniejszy efekt wizualny, warto postawić na długie włosie, jeżeli jednak zależy nam na praktycznym aspekcie – lepiej wybrać krótsze.