Aranżacja wnętrz w stylu orientalnym

Pochodzenie stylistyki orientalnej

Styl orientalny pochodzi z kultury wschodnich krajów takich jak Chiny, Japonia, Indie i Tybet. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem tradycyjnych motywów i symboli, a także stonowanej, naturalnej palety barw. W aranżacji mieszkań w tym stylu dominują naturalne materiały takie jak drewno, bambus, len i jedwab, które nadają wnętrzom ciepła i spokoju. Orientalne wzory i motywy, w postaci filigranowych dekoracji i geometrycznych ornamentów, są często widoczne na ścianach, meblach i dodatkach. W aranżacjach tego stylu często stosuje się także parawany, maty i lampiony, które dodają wnętrzom orientalnego klimatu.

Kolorystyka Wschodu

Mieszkania w stylu orientalnym kładą nacisk na stonowane, naturalne i spokojne kolory. Dominującymi barwami są:

  • beże,
  • brązy,
  • błękity,
  • zielenie,
  • czerwienie.

Kojarzą się one z dalekowschodnią kulturą i krajobrazami. W pomieszczeniach można znaleźć także zastosowanie motywów kwiatowych i zwierzęcych, które są często haftowane na tkaninach i tekstyliach.

białe meble kuchenne, orientalne żyrandole

Materiały i faktury

W stylu orientalnym stosuje się przede wszystkim naturalne materiały, między innymi jak drewno, bambus, len i jedwab. Ich zastosowanie dodaje wnętrzom ciepła i przytulności. Tekstury i faktury są bardzo ważne, a ręcznie robione detale i zdobienia dodają wnętrzom oryginalności i charakteru. Tkaniny i dywany są często zdobione wzorami i motywami zaczerpniętymi z tradycyjnej kultury i sztuki orientu, takimi jak paisley, mandale i geometryczne wzory.

Naturalne materiały mebli

Meble w tej stylistyce często wykonane są z drewna i skóry. Spotkamy tu drewniane stoły i ławy, komody i szafki, a także fotele i sofy pokryte skórą. Mogą być również ozdobione tradycyjnymi motywami i ornamentami z obszarów takich jak Japonia, Chiny i Bliski Wschód. W aranżacji mieszkań w stylu orientalnym często wykorzystywane są też meble i dodatki z naturalnych surowców jak przykładowo bambus, wiklina i tkaniny z jedwabiem.

zielone ściany w łazience

Nastrojowe oświetlenie

W mieszkaniu oświetlenie jest istotnym elementem, który dodaje charakteru i atmosfery pomieszczeniom. Lampy i żyrandole o tradycyjnym wyglądzie, a dokładnie te wykonane z metalu, papieru ryżowego lub tkanin, są często stosowane, aby nadać pomieszczeniu odpowiedni klimat. Oprócz tego, świeczniki, lampiony i inne źródła światła z drewna i ceramiki, tworzą ciepły i przytulny nastrój, odzwierciedlający filozofię i wartości wschodnie.

Dekoracje i dodatki

W aranżacji mieszkania w stylu orientalnym często stosuje się ozdoby i dekoracje inspirowane kulturą Wschodu. Mogą to być na przykład: tradycyjne tekstylia, w postaci tkanin haftowanych, kilim, rzeźb i statuetek, lamp i lampionów, waz i mis, a także dywanów i maczug. Wiele elementów dekoracyjnych jest ręcznie robionych i przedstawia tradycyjne motywy jak np.: paisley, meandry, roślinne i zwierzęce motywy. Ważne jest, aby dodatki i dekoracje były spójne z resztą wnętrza.

beżowe sofy, orientalne dodatki

Projekt salonu

W stylu orientalnym salon jest zazwyczaj przestronnym i jasnym pomieszczeniem, które jest przeznaczone do wypoczynku i spotkań z przyjaciółmi i rodziną. W tego typu wystroju dominują ciepłe i ziemiste kolory jak czerwień, zieleń, żółć i brąz. Do wykańczania ścian stosuje się naturalne materiały, czyli drewno, kamień i cegłę. Meble w stylu orientalnym są zazwyczaj wykonane z drewna i wyposażone w szczegółowe, ręcznie wykonane elementy dekoracyjne, takie jak intarsje i rzeźbienia. Oświetlenie jest przede wszystkim ciepłe i rozproszone, a jako dodatki i dekoracje warto zastosować kilimy, ceramikę i kwiaty.

Wschodni klimat w Twoim domu

Jeśli urzekły Cię aranżacje wnętrz prosto z Dalekiego Wschodu, zdecyduj się na zastosowanie ich w swoim domu. Nasz zespół architektów NARYSUJEMY pomoże Ci uzyskać zniewalający efekt pięknych i funkcjonalnych pomieszczeń. Działamy stacjonarnie na terenie Warszawy oraz okolicznych miejscowości, a także zdalnie w całej Polsce. Zapraszamy do kontaktu.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

CZYM CHARAKTERYZUJE SIĘ ARANŻACJA WNĘTRZ W STYLU ORIENTALNYM?

Aranżacje wnętrz w stylu orientalnym cechują się harmonią, spokojem i prostotą, którą osiąga się dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów, jasnej kolorystyki i tradycyjnych motywów dekoracyjnych. Wnętrza te są inspirowane kulturą Wschodu i często zawierają elementy charakterystyczne dla Azji.

JAKI RODZAJ OŚWIETLENIA STOSUJE SIĘ WE WNĘTRZACH ORIENTALNYCH?

W aranżacji orientalnej często stosuje się nastrojowe, ciepłe oświetlenie, takie jak lampy z abażurami w kolorach beżu, czerwieni lub złota, a także świece i lampiony, które dodają wnętrzom tajemniczego i intrygującego klimatu.