Mieszkanie w stylu awangardowym

błękitne zasłony, łoże z baldachimem

Awangardowe wnętrza

Awangardowy styl aranżacji wnętrz zaczął powstawać w latach 20. i 30. XX wieku w Europie i USA, a jego rozwój przyspieszył po II wojnie światowej. Był on związany z nowymi kierunkami artystycznymi, takimi jak dadaizm, surrealizm i kubizm.

Często spotykane dla stylu awangardowego jest eksperymentowanie z formą, kolorem i materiałem. Aranżację tę cechuje minimalizm i surowość formy, a także nowatorskie rozwiązania techniczne i materiałowe. We wnętrzach ważne są nietypowe i oryginalne kształty i faktury, a także zastosowanie szkła i metalu.

Styl awangardowy często łączy się z nowoczesnością, a także z dążeniem do unikalności i indywidualności. Mieszkanie w tym nurcie wymaga pomysłowości i odwagi, ale może prowadzić do stworzenia oryginalnego i innowacyjnego wnętrza.

duże łoże, wykładzina

Odważna kolorystyka

Styl awangardowy w aranżacji wnętrz charakteryzuje się często zastosowaniem odważnych i jaskrawych kolorów, takich jak m.in.:

 • czerwony,
 • niebieski,
 • fioletowy,
 • pomarańczowy,
 • żółty,
 • zielony.

Barwy często są stosowane w nietypowych zestawieniach, np. kontrastujące ze sobą, jak czerń i biel, żółć i niebieski.

W stylu tym bardzo popularne są także monochromatyczne wnętrza, gdzie dominują jednolite odcienie szarości, beżów, brązów lub bieli. W takim przypadku kontrast tworzą różne faktury materiałów, np. surowe betonowe ściany z błyszczącym szklanym stołem.

Często też można spotkać mieszanki odcieni bieli, czerni i szarości z jednym akcentem koloru, który wyróżnia całe wnętrze. Awangarda umożliwia swobodne łączenie kolorów, dlatego jej charakterystyczną cechą jest wykorzystanie barw intensywnych, ale jednocześnie równoważących się między sobą.

Materiały i faktury

Styl awangardowy to bardzo nowoczesna aranżacja, która cechuje się minimalizmem i dbałością o szczegóły. W pomieszczeniach, używane są materiały i faktury, które przyciągają uwagę, ale jednocześnie są proste i funkcjonalne.

Jednym z najczęściej używanych materiałów jest szkło. Jest ono wykorzystywane w projektowaniu mieszkań jako elementy dekoracyjne lub funkcjonalne, takie jak blaty stołów, półki, drzwi czy ścianki działowe. Surowiec ten daje wrażenie przestronności, lekkości i nowoczesności.

Kolejnym popularnym materiałem jest stal nierdzewna. Używana jest w projektowaniu mebli, takich jak stoły, krzesła, a także elementy dekoracyjne, np. lampy, wieszaki czy uchwyty do drzwi. Tworzywo to daje wrażenie stabilności i trwałości, co idealnie pasuje do minimalizmu.

W aranżacji mieszkań wykorzystuje się również drewno, które dodaje ciepła i przytulności do nowoczesnych przestrzeni. Drewno jest stosowane w projektowaniu podłóg, mebli, drzwi czy ścianek działowych. W stylu tym preferuje się gładkie i proste deski drewniane.

W celu uzyskania ciekawego efektu, można połączyć materiały o różnej fakturze, takie jak chropowata cegła, gładki beton, a także różnego rodzaju tkaniny i tapety. Wszystko po to, aby stworzyć ciekawą i nowoczesną aranżację mieszkania.

pikowane łóżko, białe meble w sypialni, brązowe zasłony

Meble – prostota przede wszystkim

Meble stosowane w pokojach są bardzo nowoczesne, minimalistyczne i funkcjonalne. Ich cechą charakterystyczną jest prostota formy, a także zwracanie uwagi na detale. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów mebli, które często pojawiają się w awangardowych mieszkaniach, m.in.:

 • Sofy – mają zazwyczaj proste i minimalistyczne kształty, jednocześnie z nowoczesnymi materiałami. Najczęściej wykorzystywane są skóry naturalne lub sztuczne w jasnych kolorach, takich jak biel czy szary.
 • Fotele – są bardzo designerskie i wyjątkowo oryginalne. Mogą mieć nietypowe kształty i formy, z zastosowaniem futurystycznych rozwiązań. Warto tu wspomnieć o fotelach typu „jajko” czy wiszących.
 • Stół – są zazwyczaj minimalistyczne, z prostymi liniami i płaską powierzchnią. Najczęściej wykorzystywane są szklane lub metalowe blaty, przeważnie z cienkimi nogami.
 • Krzesła – mają proste, eleganckie kształty i mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak metal, skóra czy drewno.
 • Szafki – w aranżacji mieszkań w stylu awangardowym zazwyczaj są one bardzo funkcjonalne i minimalistyczne. Często posiadają niewielkie wymiary, aby zmieścić się w niewielkich pomieszczeniach, a ich kształty i formy są niebanalne i oryginalne.

Oświetlenie – ciekawie i rozmaicie

Oświetlenie jest ważnym elementem, który pozwala na uzyskanie oryginalnych i niebanalnych efektów świetlnych. Charakteryzuje się ono różnymi rodzajami lamp i kinkietów, wykonanych z rozmaitych surowców jak metal, szkło czy beton, a ich kształty i formy są zazwyczaj nietypowe.

W takiej aranżacji często stosuje się lampy sufitowe, które mogą mieć różne kształty i formy, między innymi jak kule, stożki czy inne geometryczne figury, a ich światło może być kierowane na różne sposoby. Lampy stojące są również popularne w tym wystroju wnętrz, a ich kształty i wzory są zazwyczaj niebanalne.

Lustra są również częstym spotykanym elementem. Mają nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną, ponieważ potrafią odbijać światło i rozświetlać pomieszczenie. Często prezentują różne kształty: okrągłe, kwadratowe czy trójkątne.

W aranżacji mieszkań w stylu awangardowym LED-y są coraz częściej wykorzystywane jako dodatkowe źródło światła. Dzięki nim można uzyskać różne efekty świetlne jak np.: pulsująca poświata czy zmiana kolorów.

Oświetlenie w opisywanej stylistyce pozwala na eksperymentowanie z różnymi rodzajami lamp i kinkietów.

postarzane meble kuchenne, błękitna ściana

Dekoracje i dodatki

W aranżacji mieszkania dekoracje i dodatki mają zazwyczaj unikalne formy, które przyciągają uwagę i nadają pomieszczeniu klimat. Często stosowane są tu obrazy i plakaty z abstrakcyjnymi motywami lub geometrycznymi wzorami oraz rzeźby i figurki wykonane z różnych materiałów jak szkło, metal czy ceramika.

Awangarda w Twoim domu

Jeśli zainteresowała Cię aranżacja wnętrz w stylu awangardowym, zapraszamy do kontaktu z zespołem projektantów NARYSUJEMY. Nasi architekci zaplanują zupełnie nowe oblicze Twojego mieszkania, przedstawią Ci wiele ciekawych rozwiązań oraz odpowiedzą na Twoje pytania odnośnie urządzania wnętrz. Realizujemy projekty stacjonarnie na terenie Warszawy i okolic oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

CZYM CHARAKTERYZUJE SIĘ OŚWIETLENIE W ARANŻACJI AWANGARDOWEJ?

Oświetlenie w aranżacji awangardowej to nie tylko funkcjonalność, ale także element dekoracyjny. W tym stylu popularne są oryginalne kształty lamp, mocne kontrasty światła i cienia, a także nietypowe źródła światła, takie jak lampy LED i neonowe.

JAKICH DODATKÓW UŻYWA SIĘ W ARANŻACJACH AWANGARDOWYCH?

W aranżacji awangardowej dodatki pełnią ważną rolę w tworzeniu niepowtarzalnego stylu. Popularne są abstrakcyjne obrazy i plakaty, dekoracyjne poduszki w intensywnych kolorach i nietypowych kształtach, a także wazoniki i figurki z nietypowych materiałów, takich jak szkło, metal i ceramika.