Image Alt

Czy gotyk musi być mroczny?

Granatowo-biały salon gotycki

Wnętrza pełne historii i stylu

Gotyk już na zawsze z nami pozostanie. Zawdzięczamy to mosiężnym budowlom, których możemy wymieniać setki, te najbardziej znane to oczywiście katedra Notre Dame, mediolańska „Duomo St. Maria”czy Sainte Chapelle w Paryżu. Są to mistrzowskie przykłady architektoniczne, gdzie skupiamy się raczej na samej budowli, natomiast w tym artykule chcielibyśmy przybliżyć zamysł nowoczesnej stylistyki wnętrza gotyckiego, która już niedługo mogłaby zagościć w Twoim domu. Mimo upływu setek lat wciąż istnieje duże zainteresowanie tą aranżacją, która ewoluując, lekko zmieniła swoją oryginalną formę, jednak w dalszym ciągu budzi nieustanny podziw. Niemożliwym jest pomylenie tego stylu z jakimikolwiek innym, gdyż jego znakami rozpoznawalnymi są wielkie przestrzenie i mocne kolory podkreślające charakter danego miejsca. Odpowiadając na tytułowe pytanie “Czy gotyk musi być mroczny?” Nie musi! Współczesna wersja prezentuje się bardziej optymistycznie niż posiadłość Draculi i nie wykorzystuje tylko czarnego i czerwonego koloru.

sypialnia w gotyckim stylu

Jakie kolory będą korzystne?

Na samym początku należy poruszyć pewną kwestię – gotyk ma wiele odmian. Każdy nurt wygląda zgoła inaczej, dlatego zastanów się, czy wolałbyś pomieszać je i zaczerpnąć z każdego jakiś element, czy preferujesz wybrać jeden przewodni motyw. My pisząc ten artykuł odniesiemy się do całości, dzięki temu zobaczysz, jak wiele odsłon ma ten nietuzinkowy styl wnętrzarski. Może to zabrzmieć nieco kontrowersyjnie, ale projektując modernistyczną gotycką przestrzeń, rozważ jasne kolory. Będą one dobrym kontrastem dla ciemniejszych mebli. Stereotypowo myśląc o gotyku, nasuwa się przede wszystkim kolor czarny, jednak zapominamy wtedy o barwnych witrażach, zdobiących niejedną bazylikę. Spróbuj odwzorować te kolory farbą, malując ściany na:

  • zielono,
  • malinowo,
  • purpurowo,
  • granatowo,
  • bordowo,
  • niebiesko.

W roli zdobień najlepiej sprawdzi się złoto i srebro, które podkreślą majestatyczną specyfikę tej aranżacji.

Aby gotyk był gotykiem

Co tak naprawdę przesądza o tym, że mamy do czynienia właśnie z tym stylem? Bardzo ważnymi elementami są okna, drzwi, a także sama podłoga. Przyjrzyjmy się każdemu z osobna:

  1. Okna – będziemy je traktować jako wyraz sztuki. Pokuśmy się o mozaiki, witraże, oprawy lancetowe. Ramy zazwyczaj wykonane są z desek, niejednokrotnie pomalowane farbą naniesioną na inne ściany.
  1. Podłoga – nie ma tutaj jednej drogi. Możesz np. ułożyć kafelki w taki sposób, by ukazywały wzory, zarysy tajemniczych istot, jeśli nie trafia to do ciebie, zdecyduj się na tzw. „klasyk” – panele stworzone z drewna – koniecznie ciemnego!
  1. Wybierając drzwi, poszukaj producenta specjalizującego się w modelach ze szklanymi modułami. Uwierz nam na słowo – niesamowicie sprzyja to tajemniczej energii, którą poczujesz już po przekroczeniu progu domu.
nowoczesna sypialnia w gotyckim stylu

Meble i dodatki

Gotyk w tej kwestii pozostaje niezmienny od lat – stawia głównie na naturalne tworzywa. Fotele i kanapy świetnie zaprezentują się, gdy będą skórzane. Stoły, krzesła, półki, szafy i komody zwykle są pokaźnych rozmiarów. Standardowym materiałem, z którego są wykonane jest drewno, ale jeżeli wolisz niecodzienne pomysły, wykorzystaj kamień. Gustowna, pikowana kanapa będzie tworzyć zjawiskową całość z niskim metalowym stolikiem kawowym. Muzycy ucieszą się na wieść o fortepianie, który nigdy nie będzie wyglądać tak czarująco, jak właśnie w gotyckim apartamencie. A co z akcesoriami? Jest ich naprawdę wiele i są obowiązkowe dla tej stylistyki. Szukając ich, warto przejść się do pobliskiego antykwariatu. Bez wątpienia znajdziemy tam perełki, bez których pomieszczenia nie będą wyglądać tak samo. Na ścianach, poza zdjęciami czy obrazami zawieśmy zdobione lustra – zwłaszcza te z ramami zrobionymi ze srebra lub złota zaprezentują się wybitnie. Trudno wyobrazić sobie gotyk bez świeczników. Najbardziej charakterystyczne zostały wytopione z metalu, rewelacyjnie skomponują się z zastawą obiadową. Kominek także będzie właściwym miejscem dla tej ozdoby, postawmy ją na nim wraz z rodzinnymi pamiątkami i świeżymi różami. Jako dodatki sprawdzą się również satynowe poduszki z koronką. Koneserzy sztuki chętnie zaaranżują grubo oprawione obrazy i antropomorficzne rzeźby.

luksusowy salon w ciemnych kolorach

Zrealizuj swoje wnętrzarskie marzenia

Jeżeli uważasz, że potrzebujesz zmian albo po prostu podoba Ci się ta stylizacja, możesz skorzystać ze współpracy z naszymi specjalistami NARYSUJEMY. Razem stworzymy niepowtarzalny klimat, który pokochasz od pierwszego wejrzenia. Na samym początku wykonamy fotorealistyczną prezentację, dzięki czemu zyskasz pewność, że wszystko zostanie zrealizowane wg. Twojego gustu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jaki elegancki styl wybrać projektując dom?

Zachęcamy do nietypowych rozwiązań, jednym z nich może okazać się styl gotycki, który wcale nie musi przygnębiający. Dobrze zaaranżowane wnętrze w tym stylu będzie szykowne i pełne dobrej energii. Zapraszamy do przeczytania artykułu łamiącego stereotypy na ten temat. 

Z jakich materiałów warto korzystać planując gotyckie wnętrze?

Przede wszystkim z tych naturalnych. Najlepiej, jeżeli będzie to drewno, kamień lub jedwab w postaci tkanin.