Image Alt

MIESZKANIE BEZPIECZNE DLA DZIECI

różowy namiot, pokój dziewczęcy

Ogólne zasady aranżacji

Aby Twój dom był bezpieczny dla dziecka, musisz być niezwykle kreatywny, możesz łączyć ze sobą wiele funkcji. Dziecko jest naprawdę wielkim wyzwaniem w Twoim domu. Obok zapewnienia bezpieczeństwa, ważne są możliwości utrzymania porządku w domu. Pamiętaj o tym, wybierając farbę do ścian oraz meble. Zastanów się, jak połączyć funkcje i umeblować elegancko wnętrze. Mieszkanie musi być wygodne, bezpieczne i funkcjonalne.

pokój dziecięcy, lamele

Pokój dziecięcy

Urządzanie dziecięcych pokojów jest sporym wyzwaniem. Musisz wziąć pod uwagę nawet najmniejszy szczegół, abyś stworzył bezpieczną przestrzeń dla swoich pociech. Rodzice mają bardzo odpowiedzialne zadanie, ponieważ otoczenie ma gigantyczny wpływ na rozwój dziecka. Musisz uwzględnić estetykę, funkcjonalność i bezpieczeństwo. Wszystkiego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale możemy zmniejszyć ryzyko zagrożeń.

Dzieci są dużo bardziej podatne na szkodliwe substancje. Zwróć uwagę na posiadane przez farby atesty i czy ściana pomalowana tą farbą będzie łatwa w czyszczeniu. Sprawdź, czy ta farba nie ma szkodliwych substancji. Postaw na prostotę, naturalność i jakość. Koniecznie wyeliminuj elementy, o które Twoje dziecko może się potknąć lub uderzyć – między innymi podesty, progi, wystające części i kanty.

Musisz pomyśleć o kształcie schodów, aby one były bezpieczne dla dzieci. Nie mogą być one zbyt wąskie i kręte. Koniecznie wybierz balustrady, które są gęste. W drzwiach i oknach zastosuj bezpieczne szkło, które łatwo się nie rozbija. Kontakty elektryczne niech będą ukryte i niedostępne dla dzieci, a te, które już są widoczne, zabezpiecz zaślepkami. Aby uniknąć poślizgów, zdecyduj się na podłogi niepolerowane, nielakierowane, ale trwałe i łatwe w pielęgnacji. Nie zapomnij o tym, aby również były ciepłe.

Inne ważne rzeczy, o których nie możesz zapomnieć, to:

  • Wybieranie bezpiecznych zabawek, dostosowanych do wieku dziecka.
  • Umieszczenie roślin w miejscach, których dzieci nie będą miały z nimi bezpośredniego kontaktu. Należy uważać na rośliny trujące.
  • Wprowadzenie bramek dla dzieci, wyposażonych w blokady, umożliwiające ich otwarcie. Bramka powinna zablokować dostęp do schodów oraz pomieszczeń, które mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
  • Przymocowanie do ścian regałów i komód, aby były bardziej stabilne.
  • Zabezpieczenie blokadami wszystkich drzwiczek szafek kuchennych, aby dziecko nie miało dostępu np. do noży i środków chemicznych.
pokój dziecięcy bez ostrych krawędzi

Klimatyzacja

Latem zastanawiamy się nad kwestią temperatury w pomieszczeniu. Często jest za gorąco i wtedy korzystamy z klimatyzacji. Jednak, kiedy pojawia się dziecko, pojawia się również zagwozdka – dziecko i wpływ klimatyzacji na nie. Czy to jest na pewno bezpieczne? Jeżeli montujemy już klimatyzację w pokoju dziecka, to odpowiednio zaplanujmy jej umieszczenie. Klimatyzator musi znajdować się jak najdalej od łóżeczka. Jego umiejscowienie nie może powodować żadnych przeciągów, nie możemy stworzyć dużych różnic temperatur pomiędzy pomieszczeniami lub temperaturą zewnętrzną. Różnica nie powinna przekraczać 5–6°C. Dobra temperatura w pokoju dziecka to około 21°C. Aby nasze dziecko w nocy dobrze spało, powinniśmy sprawdzić głośność tego urządzenia. Musimy pamiętać o regularnych przeglądach i wymienianiu filtrów według zaleceń producenta. Możesz rozważyć kupienie urządzenia, które ma specjalne filtry, pozwalające oczyścić powietrze z roztoczy, pleśni, grzybów i kurzu.

Co, jeśli dziecko jest alergikiem?

Jeśli w domu zamieszkuje mały alergik, musimy zwrócić na to uwagę aranżując wnętrza. W takim wypadku obowiązuje nas kilka uniwersalnych zasad: unikajmy tkanin, materiałów oraz obiektów, na których mogą osadzać się kurze oraz zrezygnujmy z otwartych półek, dywanów i dużej liczby bibelotów oraz pamiątek. Dobrym rozwiązaniem są rośliny – zadbają one o jakość powietrza. Jednak nie możemy zapomnieć o regularnym ścieraniu kurzu z liści i myciu ich.

pokój dziecięcy, łóżko piętrowe

Jakie farby wybrać?

Farby powinniśmy wybrać zmywalne i plamoodporne. Jeśli chcemy utrzymać czystość w pomieszczeniu, w którym znajduje się dziecko, sięgnijmy po produkty hydrofobowe, czyli odporne na działanie wilgoci. Mają one specjalną strukturę, dzięki której skutecznie zmyjesz zabrudzenia za pomocą zwykłej ścierki. Farby powinny być bezpieczne dla dziecka oraz posiadać atest o nieszkodliwości.

Twój bezpieczny dom

Mamy nadzieję, że nasz artykuł nieco przybliżył i uporządkował kwestię urządzania wnętrz w sposób odpowiedni również dla najmłodszych. Jeśli nadal masz wątpliwości, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w Twoim domu, skorzystaj z usług projektanta. Nasz zespół architektów wnętrz NARYSUJEMY pomoże Ci zaaranżować mieszkanie w sposób jak najbardziej bezpieczny dla dziecka. Działamy na terenie Warszawy i okolic. Nasz zespół to najlepsi profesjonaliści. Zadzwoń i omów z nami szczegóły współpracy.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy klimatyzacja jest bezpieczna dla dziecka?

Klimatyzacja musi być odpowiednio zainstalowana i używana. Ważne, by nie skierować klimatyzatora na dziecko, unikać przeciągów i niskiej temperatury. Regularna konserwacja i wymiana filtrów są bardzo istotne. W przypadku alergików ważne są specjalne filtry. Należy dbać o właściwe warunki klimatyczne dla dziecka i podchodzić do korzystania z klimatyzacji z rozsądkiem.

Co zmienić w mieszkaniu, jeśli dziecko jest alergikiem?

Jeśli dziecko jest alergikiem, ważne jest, by w mieszkaniu były odpowiednie warunki dla jego zdrowia. Należy unikać dywanów, dużych ilości bibelotów oraz otwartych półek, bo to one są one miejscami, w których osadza się kurz. Tkaniny i materiały, które przyciągają kurz, również powinny być usunięte. Rośliny doniczkowe, które poprawiają jakość powietrza, muszą być regularnie oczyszczane z kurzu.

Jak zaaranżować pokój dziecięcy?

Przestrzeń w pokoju powinna być odpowiednio zaplanowana, aby umożliwić dziecku swobodne i bezpieczne poruszanie się. Przy aranżacji pokoju dziecięcego warto skupić się na funkcjonalności i bezpieczeństwie. Należy wybrać meble i dodatki dopasowane do wieku i potrzeb dziecka oraz zapewnić odpowiednie oświetlenie i wentylację.

Czy w domu, w którym znajduje się małe dziecko, może mieszkać pies lub kot?

Zwierzęta powinny być wytresowane i przyzwyczajone do obecności dziecka, a żywność dla nich powinna być przechowywana poza zasięgiem dziecka. Ważne jest także regularne czyszczenie mieszkania, aby uniknąć gromadzenia się sierści i kurzu.