Aranżacja wnętrz – wskazówki dla nowicjuszy

funkcjonalny i wygodny salon

O aranżacji wnętrz

Aranżacja wnętrz nie należy do prostych rzeczy. Jeśli uważasz, że przerasta Cię samodzielne wyposażenie domu – skorzystaj z pomocy architekta. Jednak, gdy stawiasz na samodzielność w tym aspekcie, musisz poznać podstawowe porady na temat aranżacji poszczególnych pokoi. Wystrój Twojego pomieszczenia zaczyna się od pomysłu. Zadbaj o odpowiedni research, sprawdź aktualne trendy i wybierz to, co będzie współgrać z Twoim gustem.

Poszukaj inspiracji

Warto zajrzeć do katalogów sklepów meblowych i budowlanych, a także na strony firm zajmujących się aranżacją wnętrz. Musisz dokładnie określić swoje potrzeby, aby dopasować przestrzeń do własnych wymagań. Twój dom musi być przede wszystkim funkcjonalny. Zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz telewizora, skoro częściej używasz laptopa. Czy potrzebny jest Ci regał na książki, jeśli preferujesz e-booki? Pomyśl nad tym, co znajdzie się na Twojej liście niezbędnych mebli.

Należy pamiętać, że mieszkanie jest naszą wizytówką i warto, aby stanowiło odniesienie do nas samych. Wnętrze musi być odbiciem lustrzanym Twojej duszy, tego co cię interesuje, co preferujesz. Przy tworzeniu aranżacji skup się na tym, by wnętrze, w którym będziesz przebywać, stało się cichą przystanią i miejscem, do którego chce się wracać.

sypialnia w ciemnych kolorach, czarna drewniana ściana

Od czego zacząć?

Istotne jest wiele aspektów, ale do najważniejszych należą między innymi dobrze zaplanowana strefa wejściowa, dostęp do światła słonecznego w twoich pomieszczeniach, dobrze dobrana kolorystyka oraz jeden spójny styl. Warto omówić każdy z punktów po kolei, ponieważ bez tego ciężko będzie Ci stworzyć udane wnętrze.

1. Strefa wejściowa

Wszyscy wiemy, jak ważne jest pierwsze wrażenie. Swoich gości najczęściej witasz w przedpokoju, dlatego wystrój tego miejsca musi skupić się przede wszystkim na dobrym oświetleniu i przestronności.

Przedsionek powinien być czysty i schludny. Zapomnij o dużej ilości mebli – szafa wnękowa, wieszak na ubrania i szafka na buty wystarczą. Jeżeli Twoja strefa wejściowa jest mała, dobrym rozwiązaniem będą dwa duże lustra, które zadbają o to, aby pomieszczenie wydawało się optycznie większe.

2. Ogranicz meble i dodatki

Nie wszyscy możemy pozwolić sobie na duże mieszkanie, jednakże nawet w największym metrażu możemy poczuć się przytłoczeni ilością mebli i dodatków. Ogranicz swoje wyposażenie do najważniejszych sprzętów i zrezygnuj z wielkogabarytowych mebli. Ich atutem jest wielka pojemność, ale łatwo, aby zdominowały wnętrze, a cierpi przy tym najczęściej nasz komfort.

białe meble kuchenne, drewniany blat i podłoga

3. Zadbaj o dostęp światła słonecznego

Światło stymuluje produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia i melatoniny, która reguluje okres snu i czuwania. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o dopływ naturalnego światła. Nie zastawiaj okien, a w miarę możliwości, wybieraj większe przeszklenia. Dzięki temu pokój będzie wydawał się większy, a przy tym stanie się miejscem przyjaznym i pełnym ciepła.

4. Kolorystyka ma znaczenie

Projektując, zwróć uwagę na odpowiedni dobór kolorów. Ma to ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia, dlatego też w wyborze barw kieruj się własnym gustem. Zastanów się nad funkcją pomieszczenia i nad tym, jakie wrażenia wywołuje dany kolor. Wybierz takie połączenie kolorystyczne, która nada Twojemu wnętrzu charakteru, a z drugiej strony będzie dodawać Ci pozytywnej energii.

5. Podłoga oraz sufiT

Podłogi oraz sufity powinny być stonowane, w neutralnych kolorach. Jeśli należysz do osób, które kochają eksperymenty, pomaluj swój sufit w kolorze ściany. Jest to swego rodzaju wyjątkowe podejście, ale może okazać się trafionym pomysłem. Przy aranżacji mieszkania często poświęca się dużo uwagi pierwszemu planowi, więc pamiętaj o dobrze dobranym kolorze ścian i podłóg.

Podłogi w domu powinny być przede wszystkim:

  • łatwe w sprzątaniu i impregnacji,
  • pasujące do reszty wystroju.

6. Wprowadzaj akcentY

Akcentowanie to prosty trik, ale pomoże nadać pomieszczeniu charakteru i głębi. Postaw na akcent kolorystyczny na ścianach i nie maluj wszystkiego w jednej barwie. Taki zabieg ożywi pokój i zniweluje uczucie monotonii. Chcesz stworzyć otwartą przestrzeń? Postaw akcent kolorystyczny w jadalni, np. koło stołu czy w salonie – przy kanapie lub za telewizorem.

Nie dotyczy to jednak tylko ścian. Przykuć uwagę mogą też odpowiednie meble oraz dodatki. Zadbaj o kolorystycznie dopasowane poduszki, dywan, obraz czy plakat. Przełamuj schemat, do białych ścian bardzo dobrze będą pasować ciemniejsze meble, kolorowe poduszki czy tapeta we wzorki.

7. Stawiaj na jeden styl

Nieważne, na jaki styl postawiasz, trzymaj się go skrupulatnie, ponieważ mieszanie nurtów może stworzyć uczucie chaosu, braku konsekwencji i w rezultacie popsuć cały efekt.

szare i  białe płytki w łazience

8. Funkcjonalność i wygoda

Twój dom musi być przede wszystkim wygodny. Oddziel strefę aktywną od strefy wypoczynku, dzięki temu stworzysz miejsce, w którym domownicy nie będą sobie nawzajem przeszkadzać. Równie ważna jest funkcjonalność, toteż dobrze rozplanuj miejsce na meble, aby te nie utrudniały przemieszczania się po pokoju. W kuchni i salonie modne jest, aby większość rzeczy pozostawała niewidoczna. Wówczas pomieszczenie staje się estetyczna i schludna.

9. Ustal punkt centralny

Punkt centralny to miejsce, wokół którego zorganizowana będzie pozostała przestrzeń. W salonie może być to przykładowo kominek lub wygodna kanapa, czyli tzw. strefa wypoczynkowa. W jadalni natomiast będzie to stół.

10. Inspiruj się, ale nie powielaj

Wpadła ci w oko gotowa aranżacja? Pamiętaj, że każde wnętrze zasługuje na indywidualne podejście, ponieważ powinno tworzyć synergię z Twoim charakterem. Kopiowaniu barw i wyposażenia nie gwarantuje Ci zadowolenia z finalnego efektu.

Podsumowanie

Projektowanie wnętrz może być skomplikowanym procesem, szczególnie gdy brakuje nam doświadczenia i wiedzy w tej dziedzinie. Dlatego warto zdecydować się na współpracę z ekspertem, takim jak NARYSUJEMY. Nasi specjaliści starannie wysłuchają Twoich pomysłów, uwzględnią indywidualne potrzeby oraz preferencje, a następnie opracują spersonalizowany projekt, który spełni Twoje oczekiwania w każdym aspekcie.

Najczęściej zadawane pytania

Czy da się samemu zaprojektować wnętrze?

Oczywiście, że tak, lecz trzeba znać podstawowe założenia, których trzeba się trzymać. Bez nich, stawiając wyłącznie na swoje przeczucie, możemy być zawiedzeni finalnym efektem. Projektowanie wnętrz nie jest dla wszystkim i czasem warto skorzystać z usług projektanta.

Czy dobór kolorów w mieszkaniu ma znaczenie?

Tak i to nawet duże, a dotyczy to między innymi naszego samopoczucia – najlepiej wybierać barwy, które są w naszym guście. Źle wybrany kolor może spowodować, że pomieszczenie nie będzie przytulne, a wręcz zacznie odstraszać. Najlepiej stawiać na kolory, które nadadzą wnętrzu charakteru i będą dodawać pozytywnej energii.

Jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń?

Funkcjonalność w dużym uproszczeniu oznacza, że wszystko w Twoim mieszkaniu jest na właściwym miejscu. Umiejscowienie wyposażenie musi być starannie rozplanowane, aby np. nie utrudniać przemieszczania się i nie powodować uczucia przytłoczenia.