Image Alt

Przydatne wskazówki — projektowanie wnętrza garderoby

Projektowanie funkcjonalnej garderoby

Posiadanie garderoby to marzenie wielu osób, które często nie jest łatwe do spełnienia. Może być to szczególnie trudne zadanie, jeśli garderoba musi być dzielona z pozostałymi członkami rodziny. W jaki sposób stworzyć takie miejsce, aby było jednocześnie funkcjonalne oraz estetyczne?

Jaka powinna być garderoba?

Współczesna garderoba powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb i oczekiwań właściciela domu lub mieszkania. Dlatego zarówno jej wielkość, jak i sposób organizacji wnętrza i styl, należy gruntownie przemyśleć. Pierwszym etapem wybierania garderoby powinno być wyznaczenie miejsca w domu lub mieszkaniu, w którym będzie się ona znajdować. Ogromną zaletą posiadania garderoby jest fakt, że na powierzchnię do przechowywania możemy przeznaczyć przestrzeń od sufitu do podłogi. Aby zaoszczędzić dużą część wolnego miejsca, zdecyduj się na drzwi z przesuwanym mechanizmem. Projektowanie wnętrza garderoby powinno być dobrze zaplanowane, ze względu na częstą konieczność zaoszczędzenia dużej ilości wolnej przestrzeni.

garderoba w sypialni, czarne ściany

Garderoba istotne szczegóły

Wiele akcesoriów i ubrań jest niezwykle trudnych w przechowywaniu. W garderobie możemy umieścić również takie przedmioty jak pościel, koce czy ręczniki. Musimy pamiętać, że garderoba powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Jeśli więc planujemy umieszczenie wieszaków na dużej wysokości, warto zainstalować również pantograf, czyli uchwyt, który pozwala na swobodne ich ściągnięcie. W górnych częściach garderoby powinno się umieszczać takie ubrania oraz tekstylia, które są bardzo rzadko używane. Jeśli chodzi o buty, najlepszym wyborem będzie zlokalizowanie ich na dolnych półkach. Jeśli posiadamy dużą kolekcję, na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań, które pozwolą na efektowne zaprezentowanie obuwia. Do przechowywania butów dobrze sprawdzą się przezroczyste pudełka, które ułatwią orientację w garderobie.

Garderoba w niewielkiej sypialni

Jeśli dysponujesz małym metrażem, a mimo to marzysz o garderobie, nic nie szkodzi. Przy dużej dozie kreatywności i pomysłowym rozwiązaniom, w Twojej sypialni może znaleźć się mała garderoba. W takiej sytuacji dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług wykonania mebli na konkretny wymiar. Dzięki temu, będziemy mieć pewność, że zostaną one dostosowane do indywidualnych potrzeb mieszkańców naszego domu oraz że będą jednocześnie praktyczne i estetyczne. Pamiętaj, że mała garderoba wymaga dużo więcej uwagi i skupienia podczas aranżacji wnętrza, jednak mimo to może być piękna i funkcjonalna.

Strona praktyczna

Aranżacja wnętrza garderoby powinna polegać przede wszystkim na dostosowaniu jej do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Istnieje wiele konkretnych wskazówek, którymi można się kierować podczas tego procesu. Garderoba powinna być urządzona na powierzchni, której wielkość wynosi 3,5 metra kwadratowego. Na swobodne przebieranie się wystarczy przestrzeń, wynosząca połowę tej wartości. Garderoba oczywiście powinna być dobrze zlokalizowana. Jeśli nie chcemy, aby znajdowała się w sypialni, to zdecydowanie nie powinna być od niej sporo oddalona. Warto też uwzględnić bliskość łazienki. Jeśli projektujemy garderobę w osobnym pomieszczeniu, to należy zachować około 130 centymetrów odległości między dwoma szafami. Warto pamiętać o tym, aby przejście nie było mniejsze niż 80 centymetrów. Dodatkowo, aby zapewnić we wnętrzu odpowiednią cyrkulację powietrza, warto przemyśleć zainstalowanie w środku kratki wentylacyjnej.

Garderoba dla wszystkich członków rodziny

Duża rodzina bardzo często oznacza jedną, dużą i pojemną garderobę. W jaki sposób zaaranżować ją, aby łączyła zróżnicowane potrzeby różnych członków rodziny? To możliwe dzięki użyciu odpowiedniego systemu porządkowania rzeczy, który pozwoli na wydzielenie poszczególnych sfer, które będą przypisane do poszczególnych domowników. Projektowanie wnętrza garderoby, z której korzystać będzie wiele osób, musi być dobrze przemyślanym procesem. Nie można dopuścić do tego, aby dziecięce ubrania pomieszały się z tymi, które należą do dorosłych. Niepotrzebny chaos i brak organizacji tylko utrudni codzienne przygotowania do wyjścia.

Męska garderoba

Garderoba, z której będzie korzystał mężczyzna, będzie wymagała nieco innych rozwiązań, niż w przypadku kobiecej szafy. Duża ilość wieszaków oraz powierzchni do wieszania ubrań będzie szczególnie pożądana w sytuacji, gdy zawód wykonywany przez właściciela garderoby wymaga częstego noszenia formalnych strojów. Taką garderobę warto uzupełnić o kilka szuflad i półek, gdzie znajdą się swetry, koszulki oraz bielizna. W organizacji pasków oraz krawatów pomogą Ci szuflady ze specjalnymi przegrodami. W nieco bardziej nowoczesnych wnętrzach dobrze sprawdzą się przeszklone szuflady, dzięki czemu błyskawicznie będzie można zorientować się, co znajduje się w środku. Interesującym rozwiązaniem jest również zastosowanie wieszaków na spodnie, które ułatwią ich organizację. W męskiej garderobie może znaleźć się drążek, na którym zawisną koszule oraz marynarki.

garderoba w jasnych kolorach, parkiet

Garderoba dla kobiety

Kobiece ubrania niejednokrotnie bywają bardziej delikatne, niż te należące do mężczyzn. Dlatego w damskiej garderobie musi znaleźć się duża ilość drążków, na których będzie można zawiesić ubrania, takie jak:

  • delikatne bluzki,
  • miękkie swetry,
  • eleganckie koszule,
  • żakiety oraz marynarki.

Często tego typu ubrania są podatne na zagniecenia, więc należy uwzględnić dla nich specjalne miejsce podczas projektowania wnętrza garderoby. W kobiecej szafie warto umieścić również kilka drążków nieco wyżej od pozostałych. Taki zabieg pozwoli na wygodne przechowywanie długich sukni oraz eleganckich płaszczy na wieczorne wyjścia. Praktycznymi elementami wyposażenia, w które warto się zaopatrzyć, są różnego rodzaju wieszaki oraz pokrowce na ubrania, dzięki którym zadbamy o nienaganny wygląd naszych płaszczy, kurtek czy sukni.

Najmłodsi członkowie rodziny

Garderoba może znaleźć się również w pokoju dziecięcym, jednak podczas aranżowania wnętrza należy pamiętać o kilku istotnych elementach. Półki powinny znajdować się na tyle nisko, aby dziecko mogło samodzielnie sięgać do ubrań i decydować, które dziś założy. Taki zabieg będzie wspierał u dziecka rozwój samodzielności i sprawi, że chętniej będzie dbało o porządek. Najmłodszym członkom rodziny zwykle nie przydaje się wieszak, jednak warto postawić na dużą liczbę pojemnych półek. Dobrze rozplanowane ułożenie ubrań sprawi, że dziecko nie będzie miało większych trudności w rozeznaniu się, gdzie znajdują się konkretne przedmioty, a to z pewnością ułatwi codzienne szykowanie się do szkoły lub przedszkola.

garderoba dziecięca

Wyjątkowe rozwiązania dla Twojego mieszkania

To tylko kilka aspektów, z którymi wiąże się aranżacja wnętrza garderoby w Twoim domu lub mieszkaniu. Pracownicy NARYSUJEMY, którzy są profesjonalnymi projektantami wnętrz, z wielką przyjemnością, podzielą się z Tobą swoją pasją. Pomożemy Ci stworzyć miejsce niepowtarzalne, piękne i funkcjonalne. Pracujemy na terenie Warszawy i okolic. Online w wszystkich zakątkach Polski.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy garderoba w małym mieszkaniu to dobry pomysł?

Garderobę można urządzić nawet w bardzo małym mieszkaniu, jednak należy uwzględnić kilka istotnych elementów podczas aranżacji. Jakich? Dowiesz się o nich z naszego artykułu.

Czy z jednej garderoby może korzystać cała rodzina?

Tak, przy odpowiedniej organizacji ubrań, jedna garderoba może pomieścić ubrania zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przeczytaj, co musi znaleźć się w części dla pana i pani domu oraz najmłodszych członków rodziny.

Co jest najważniejsze w garderobie?

Garderoba musi być przede wszystkim funkcjonalna. Korzystanie z niej powinno być proste i praktyczne, dlatego warto zapoznać się z kilkoma ciekawymi rozwiązaniami, które zwiększą funkcjonalność Twojej garderoby.