Rozdziały:
Dlaczego warto zdecydować się na antresolę?
Jeżeli posiadasz małe mieszkanie, ale za to z wysokim sufitem, możesz w sprytny sposób wykorzystać ten walor i odmienić swoje wnętrze poprzez zbudowanie ergonomicznej antresoli. Dzięki temu pomysłowi, zyskasz dodatkową przestrzeń, którą możesz z powodzeniem przeznaczyć na sypialnię, część biurową czy kącik do zabawy i odpoczynku. Niezwykle designerskie półpiętro świetnie prezentować się będzie szczególnie w otwartym i bardzo przestronnym domu lub mieszkaniu.
Zanim zdecydujesz się na stylową antresolę w swoim wnętrzu, najpierw poznaj wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania. Na początek warto zacząć od plusów. Wykorzystując półpiętro na część sypialnianą, nie tylko zaoszczędzisz kilka metrów kwadratowych, ale zyskasz tym samym miejsce, w którym zapanuje niepowtarzalna, intymna atmosfera, umożliwiająca błogi relaks po długim dniu. Możesz również zaaranżować tę przestrzeń na biuro czy kącik zabaw dla dzieci.
Kolejnym faktem, przemawiającym za umieszczeniem w mieszkaniu nowoczesnego półpiętra, jest brak konieczności montowania dodatkowej instalacji grzewczej – grzejniki znajdujące się na parterze bez najmniejszego problemu ogrzeją również urządzone na podwyższeniu pomieszczenie.
Budując antresolę należy liczyć się także z pewnymi utrudnieniami i pamiętać o kilku ważnych zasadach. Nie powinno się zapominać o odpowiednim oświetleniu antresoli, a już zwłaszcza, jeżeli chcemy urządzić tam część biurową czy przeznaczyć ją na kącik do czytania. Warto także przemyśleć sprawę akustyki – niektóre materiały potrafią przebijać dźwięki, a tego z pewnością chcielibyśmy uniknąć.
Antresola na małym metrażu
Antresole najczęściej widuje się w mieszkaniach posiadających wysoki strop. Są to zazwyczaj stare kamienice czy wnętrza pofabryczne, gdzie odległość od podłogi do sufitu potrafi wynosić prawie 5 m. Dzięki zastosowaniu półpiętra, tak charakterystyczną i dużą przestrzeń można wykorzystać w pełni, bez konieczności wydzielania w mieszkaniu stref czy montowania ścianek działowych. Jeżeli chcesz, by przestrzeń ta była maksymalnie komfortowa, jej wysokość powinna wynosić co najmniej 2 m. Jeśli natomiast antresola będzie ostatecznie służyć jako część sypialniana albo praktyczny schowek, możliwe jest ograniczenie górnej wysokości do 1,2 m.
Aranżując nowoczesne półpiętro, mamy szeroki zakres działania, nawet jeżeli organizujemy je w kawalerce z wysokim sufitem. Zapewne, znajdzie się tu funkcjonalna garderoba, sypialnia, pralnia, biuro czy kącik, w którym będziemy mogli się zrelaksować czy oddać swoim pasjom. Wszystko to zależy od Twoich potrzeb, preferencji i gustu.
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest przekształcenie antresoli w wygodną i elegancką sypialnię. W przypadku braku ilości miejsca pod stropem, wystarczającej na wstawienie łóżka z ramą, można zdecydować się na miękki materac, który z założenia jest o wiele niższy niż standardowych rozmiarów wypoczynek.
Ciekawym pomysłem jest także umieszczenie w antresoli wieszaków na ubrania, niedużej komody czy stojącego lustra – tym sposobem zyskamy nową, gustownie urządzoną garderobę. Chcąc zaadaptować tę przestrzeń na kącik do pracy, warto pomyśleć o komfortowym biurku, lampce z mocnym światłem i odpowiednim rozplanowaniu gniazdek elektrycznych.
Estetyczna antresola – w jakim stylu?
Materiały użyte do zbudowania antresoli muszą w rzeczywistości współgrać ze stylem naszego mieszkania. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, zdaje się być konstrukcja drewniana, ze względu na swoją uniwersalność i łatwość instalacji. Do wnętrz loftowych wybiera się zazwyczaj konstrukcje stalowe, do tych urządzonych w duchu stylu skandynawskiego – konstrukcje żelbetowe. Czym charakteryzują się półpiętra zaaranżowane w danym stylu?
- Styl nowoczesny – tego typu antresole są kwintesencją praktyczności i elegancji. Do zabudowy wykorzystuje się głównie całoszklane balustrady, podkreślające niepowtarzalny charakter aranżacji.
- Styl industrialny – najczęściej spotykany w loftowych, pofabrycznych wnętrzach z wysokimi stropami, gdzie antresola prezentuje się szczególnie zjawiskowo. Stosuje się tu metalowe, zabarwione na czarno balustrady i panele podłogowe imitujące beton, oddające swoisty, surowy klimat loftu.
- Styl skandynawski – wyróżniają go naturalne materiały i minimalizm. W zaaranżowanej tak antresoli panuje jasna, stonowana kolorystyka oraz spotyka się tu głównie szklane balustrady z drewnianą oprawą.
Wybór schodów
Aby móc w pełni korzystać z naszego wymarzonego, stylowego półpiętra, najpierw musimy wybrać odpowiednie schody. Najlepiej zdecydować się na takie, które będą jednocześnie funkcjonalne i eleganckie. Oto kilka przykładów:
- Schody jednobiegowe – najbardziej standardowe. Są wyjątkowo wygodne, jednak zajmują sporo miejsca;
- Schody kacze – są bardzo kompaktowe i ergonomiczne. Cechują się wyciętymi naprzemiennie stopniami;
- Schody spiralne – zajmują niewiele miejsca i są typowo dekoracyjne. Sprawdzą się zwłaszcza we wnętrzach w stylu glamour;
- Schody policzkowe – najodpowiedniejszy do antresoli rodzaj schodów. Świetnie prezentują się z zabudową ze szkła;
- Drabina – najtańsza, jednak mało bezpieczna opcja. Nie jest ona szczególnie zalecana, gdy dom zamieszkują małe dzieci.
Odpowiednie oświetlenie
Istotną kwestią, związaną z budową półpiętra, jest dobranie właściwego oświetlenia. Samo rozmieszczenie lamp ma niezwykle duże znaczenie – od tego zależy, czy w przestrzeni tej będziesz czuć się komfortowo. W przypadku antresoli najlepiej sprawdzą się:
- plafon sufitowy – umieszczony na antresoli odpowiednio rozświetli pomieszczenie. Jest szczególnie funkcjonalny z uwagi na swój kształt – będzie pasował nawet do niskiego sufitu;
- podświetlenie schodów;
- lampka nocna – jest bardzo przydatna, jeśli chcemy doświetlić konkretny punkt w pomieszczeniu, np. kącik do czytania;
- kinkiety;
- wiszący żyrandol.
Stwórz unikalne wnętrze
Odpowiednio zaaranżowana, nowoczesna antresola, będzie zachwycać nas funkcjonalnością i panującym w niej specyficznym, przytulnym klimatem. Pragniesz zastosować to rozwiązanie w swoim mieszkaniu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Nasz zespół NARYSUJEMY tworzą prawdziwi pasjonaci aranżacji wnętrz. Z przyjemnością zaprojektujemy dla Ciebie fotorealistyczną wizualizację Twojej odmienionej przestrzeni!
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Czy antresola sprawdzi się w małym mieszkaniu?
Tak, o ile zostanie zachowana właściwa, decydująca o komforcie dla użytkownika odległość między sufitem a podłogą. Półpiętro zdecydowanie najlepiej sprawdzi się we wnętrzach z wysokimi stropami, np. w typowych mieszkaniach industrialnych. Przestrzeń tą w niewielkim mieszkaniu można jednak zagospodarować z głową, np. organizując tam praktyczny schowek czy garderobę.
Jakie schody najlepiej wybrać do antresoli?
Jednym z najpopularniejszych i najbardziej polecanych rodzajów schodów do antresoli są schody policzkowe. Możemy do nich dobrać wpasowaną w ogólny zamysł wystroju pomieszczenia balustradę. Ciekawym rozwiązaniem będzie również zastosowanie ozdobnych schodów, np. spiralnych czy zajmujących niewiele miejsca, schodów kaczych.