Image Alt

Jak zaprojektować funkcjonalną garderobę?

ławeczka do zakładania butów

Kilka słów wstępu

Garderoba to miejsce przeznaczone do przechowywania ubrań. Aby spełniała swoją funkcję, powinna być odpowiednio wyposażona i mieć odpowiednie wymiary. Może stanowić całkiem oddzielne pomieszczenie lub wydzieloną strefę innego pokoju. Co warto wziąć pod uwagę podczas tworzenia jej w domu? Poznaj triki na jej prawidłowe zagospodarowanie. 

Optymalne wymiary garderoby 

Na niewielką garderobę wystarczą około 2 m2, jednak standardowa powierzchnia wynosi zwykle 3,5-4m2. Do swobodnego poruszania się w niej, wystarczy 70 cm wolnej przestrzeni. Aby się ubrać i przejrzeć w lustrze, potrzeba odległości 100-150cm. W aspekcie wysokości zaleca się 150-180cm, ponieważ przechowujemy tu długie sukienki, kurtki i płaszcze. Do zawieszenia koszul, marynarek czy spódnic, wystarczy 110 cm. Aranżując garderobę na poddaszu, najniższe miejsce przeznaczamy zawsze na najkrótsze ubrania. 

białe wieszaki, pudełka

Gdzie ją zaplanować? 

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Najczęściej garderoba znajduje się w prywatnej części domu, obok sypialni lub łazienki. Tam zazwyczaj ubieramy się, szykujemy do wyjścia, więc potrzebujemy mieć wszystko pod ręką. Istotne jest umieszczenie jej tak, by spełniała zadanie bufora izolującego wnętrze przed utratą ciepła przy ścianie zewnętrznej lub rozdzielała pokoje sypialniane, stanowiąc barierę akustyczną. Dobrze sprawdzi się też wydzielenie części innego wnętrza, na przykład pralni czy przedsionka. Najważniejszą kwestią jest zaprojektowanie jej tak, aby pozwoliła na wygodne składowanie ubrań oraz swobodne ich przymierzanie. 

Garderoba w przedpokoju  

Jest to najczęściej spotykane rozwiązanie w niewielkich mieszkaniach. W korytarzach zwykle występują różnego rodzaju wnęki, tworzące doskonałe miejsce na szafę do zabudowy z drzwiami przesuwanymi. Decydując się na taki mebel, warto pamiętać o zewnętrznych wieszakach na odzież wierzchnią oraz półce na buty. Podłoga oraz ściany garderoby, w związku z usytuowaniem tuż przy wyjściu z mieszkania, powinny być odpowiednio zabezpieczone na wypadek kontaktu z wodą i brudem. Jeśli zakupiona szafa nie zawiera lustra, można zawiesić je na ścianie obok. 

Garderoba na poddaszu 

Jest to dobry pomysł, biorąc pod uwagę wykorzystanie wszelkich nietypowych i trudnych do zagospodarowania miejsc w domu, takich jak: skosy, przejścia czy uskoki. Jeśli mamy fundusze i wystarczająco dużo miejsca pod skosami, możemy tam wstawić szafę skośną wykonaną pod wymiar. Pozwoli nam to maksymalnie wykorzystać każdy metr kwadratowy.

Kształty, ilość skrzydeł czy organizację półek, w zależności od potrzeb, dopasowujemy do własnych wymagań. Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie inwestycja w gotowy zestaw mebli modułowych o różnych wysokościach. Jeśli dysponujemy małą ilością miejsca, dobrym wyborem będzie ustawienie niskich szafek i półek. Atutem garderoby na poddaszu jest składowanie nie tylko ubrań, lecz także różnego rodzaju sprzętów i przedmiotów codziennego użytku.  

zabudowa w jasnym kolorze

Garderoba w sypialni 

Biorąc pod uwagę fakt, że sypialnia należy do prywatnej sfery domu, wiele osób twierdzi, że jest to najlepsze miejsce na umieszczenie garderoby. Jest to niezwykle komfortowe, kiedy budzimy się rano i mamy możliwość wykorzystania sypialni jako przymierzalni. Jeśli posiadamy duże pomieszczenie, możemy zastosować szafę do zabudowy lub wysokie szafy z lustrami na całą ścianę.

Oprócz tego, interesującym pomysłem będzie postawienie ścianki działowej naprzeciwko łóżka. Można umieścić na niej, na przykład telewizor, a za nią przechowywać odzież. Zyskujemy tym dwa wejścia do garderoby i unikamy wstawiania skrzydeł drzwiowych. Możemy ewentualnie zawiesić w tym miejscu zasłony, które dodatkowo sprawią, że wnętrze stanie się bardziej przytulne. Decydując się na garderobę w sypialni, otrzymujemy również idealne miejsce do przechowywania tekstyliów, na przykład pościeli czy ręczników. 

szafa z przesuwanymi drzwiami, łóżko

Wyposażenie garderoby powinno zawierać: 

  • pojemne szuflady półki i gabloty z drążkami, 
  • różnego rodzaju organizery, kosze, wieszaki, 
  • duże lustro, 
  • dobre oświetlenie, na przykład żarówki led. 

Twój indywidualny projekt!

Pragniesz dowiedzieć się więcej? NARYSUJEMY to zespół najlepszych profesjonalistów, którzy chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem. Z powodzeniem zaprojektujemy dla Ciebie wymarzone wnętrze. Zapraszamy do kontaktu!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak zaaranżować pokój na garderobę?

Wystarczy zamontować pojemną szafę z systemem drążków, półek i szuflad. Jeśli dysponujemy małą powierzchnią, możemy zdecydować się na otwartą konstrukcję mebla lub zastosować w nim przesuwane drzwi z lustrami, optycznie powiększające przestrzeń.

Jak zapobiec osadzaniu się kurzu na ubraniach?

W tym celu doskonale sprawdzą się zwykłe zasłony. Należy zamontować je za pomocą szyn lub specjalistycznych żyłek wysoko pod sufitem, dzięki temu będzie można łatwo zasłonić bałagan oraz ochronić ubrania przed osiadaniem kurzu.

Jak zmieścić dużo ubrań w małej szafie?

Jeżeli nie nosisz długich ubrań, powieś dwa drążki zamiast jednego. Zainstaluj także dodatkowe półki oraz oszacuj ich wysokość – zwykle są zbyt oddalone od siebie.. Oprócz tego idealnie sprawdzą się podwójne wieszaki.