PROJEKT GARDEROBY – PODSTAWY I INSPIRACJE

garderoba, ozdobne meble, pikowane mable

Miejsce na garderobĘ

Na etapie aranżacji domów jednorodzinnych często przychodzi na myśl projekt konkretnego pomieszczenia na garderobę. Przestrzeń na nią zazwyczaj łączona jest z sypialnią bądź ulokowana w osobnym pokoju, dostępnym dla domowników. W przypadku większych mieszkań, garderobę projektuje się zwykle w wolnym i dużym pomieszczeniu. Mimo wszystko nie musi ona być duża – najważniejsze, aby odpowiadała preferencjom. Jednak, aby uzyskać komfort podczas użytkowania, należy dobrze ją zaprojektować.

nowoczesna garderoba, szklane drzwi

Przestrzeń i wentylacja garderoby

Istotnym elementem podczas planowania garderoby jest jej minimalna powierzchnia. Sugerowane jest, aby na przeznaczyć przynajmniej 4m2. Oprócz tego ważne jest zapewnienie wygodnego przejścia między dwiema naprzeciwległymi szafami, dlatego też warto, aby hol miał szerokość minimum 80 cm. Natomiast, żeby garderoba jeszcze była funkcjonalna i pozwalała na komfortowe przebieranie – przejście powinno mieć około 110–120 cm.

Pamiętać trzeba także o tym, że w garderobach zazwyczaj nie ma okien, dlatego też trzeba zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Aby cyrkulacja powietrza była prawidłowa, należy zamontować we wnętrzu kanał wywiewny, natomiast na drzwiach kratkę wentylacyjną.

Zabudowa garderoby

Planując zabudowę, należy oszacować, ile miejsca jest potrzebna na ubrania, obuwie oraz dodatki. Dobrą opcją jest stworzenie schematu zabudowy, który pozwoli na efektywnie rozplanowanie szafek, półek czy regałów. Jeśli chodzi o wymiary, szerokość półek na ubrania powinna wynosić około 60 cm, wysokość około 25–30 cm, natomiast głębokość w granicach 35–40 cm.

W przypadku wnęk z drążkami na odzież wiszącą wymiary powinny mieć 60–70 cm głębokości. Jeśli chodzi o wysokość – wszystko zależy od rodzaju ubrania. Na sukienki bądź płaszcze przeznaczyć należy 155 cm wysokości, natomiast na odzież wierzchnią (marynarki, żakiety, kurtki) 90 cm. Na spódnice oraz spodnie od 100 do 130 cm. Jeśli garderoba jest wysoka, warto zaprojektować w niej pantografy, które posiadają ruchome wieszaki.

W garderobie przechowywać można także obuwie, dlatego dobrze jest rozważyć regał zamontowany na drzwiach jednej z szaf. Pozwoli to na oszczędzenie miejsca oraz łatwy dostęp do butów. Do tego warto dołożyć niską szafkę z przegródkami, która będzie się znajdować pod ubraniami wiszącymi. Jeśli jednak celujemy w półki na buty – wnęki powinny mieć około 20 cm szerokości. Wysokość zależy od rodzaju obuwia – w przypadku butów o płaskim obcasie będzie to 15 cm, natomiast dla botków 40 cm.

Uwzględnić należy również miejsce na dodatki – wszelkie paski, okulary, zegarki oraz biżuterię. Idealnie sprawdzą się organizery w postaci płaskich szuflad, w których oprócz dodatków przechowywać można także akcesoria oraz bieliznę.

Dodatkowo ważnym jest wygospodarowanie miejsca na ubrania, które w przyszłości mogą już nie być modne. Dobrze sprawdzą się zamykane szafki oraz szuflady w górnej części zabudowy garderoby. Pod sufitem można także ustawić wszelkie pudła i kosze, gdzie znajdzie się obuwie bądź akcesoria na kolejne pory roku.

ławeczka do zakładania butów, biała garderoba

Oświetlenie i dodatki

W projekcie garderoby trzeba zwrócić uwagę na oświetlenie. Górne światło w centralnej części wnętrza nie wystarczy, dlatego warto starannie zaplanować dodatkowe źródła. Klasyczne halogeny sprawdzają się w każdej garderobie, natomiast jeśli celujemy w elegancję – warto postawić na żyrandol. Oprócz tego dołożyć można oprawy świetlne, np. kinkiety bądź listwy LED. Poza sufitem, możemy nimi podświetlić podłogę, półki oraz regały. Dodatkowo zalecane jest światło punktowe w okolicach luster.

Aby nieco urozmaicić garderobę i nadać jej funkcjonalności, należy wyposażyć ją w dodatkowe elementy. Przede wszystkim warto pochylić się nad dodatkami w postaci mebli na przechowywanie oraz subtelnymi akcentami, dlatego też sprawdzą się:

  • komody,
  • wieszaki,
  • regały,
  • ławeczki,
  • pufy,
  • duże lustra.

Jednak należy pamiętać o umiarze, ponieważ wszystko zależy od metrażu pomieszczenia. Lustro jest obowiązkiem w garderobie, jednak w przypadku reszty, trzeba patrzeć dostępną przestrzeń, aby nie zagracać wnętrza niepotrzebnymi elementami.

Pomysły na styl aranżacyjny

organizery na akcesoria, beżowa garderoba, parkiet

Modnym posunięciem w projekcie garderoby jest zastosowanie stylu glamour. Konieczne będą ozdobne wieszaki oraz eleganckie pudełka. Do tego, w pomieszczeniu postawić można miękkie pufy, ławeczkę bądź wiktoriański fotel. Nie może również zabraknąć błyszczących dodatków, takich jak ozdobne szkatułki na dodatki oraz kryształowy żyrandol. Jeśli chodzi o kolorystykę – warto postawić na białe ściany bądź wzorzyste tapety, szafy natomiast powinny być w jasnych odcieniach.

Innym pomysłem jest garderoba w stylu skandynawskim. Obowiązkowe w takim wnętrzu będą dekoracyjne lamperie oraz stonowane stiuki. Ściany powinny być pomalowane na jeden kolor, który można połączyć z deseniami w odcieniach naturalnego drewna. W tym stylu dominuje surowość oraz biel, dlatego też warto postawić na biel. Oprócz podstawowych mebli, można także dołożyć drewnianą komodę, która odda klimat stylu.

Garderoba w sypialni

W przypadku braku oddzielnego pokoju na garderobę, świetną opcją jest wydzielenie miejsca na nią w sypialni. Posłużą do tego stabilne konstrukcje, składające się z wysuwanych półek, drążków oraz szuflad. Garderoba w sypialni będzie więc otwarta, nadając sypialni niebanalnego efektu aranżacyjnego. Zapewni łatwy dostęp do ubrań, obuwia i dodatków – a co najważniejsze, wyeksponuje je na tle sypialni.

Jeśli jednak metraż jest mały, warto zaprojektować mini garderobę. Ukryć ją można za przesuwanymi i lustrzanymi drzwiami. Do urządzenia takiej garderoby potrzebne jest około 55–60 cm głębokości. Wieszaki poprzeczne zamontować należy na wysuwanej szynie, natomiast na dole powinny znaleźć się szuflady.

WSPÓŁPRACA Z NAMI TO GWARANCJA INDYWIDUALNEGO PODEJŚCIA

Projekt garderoby wcale nie musi być trudny! Wystarczy kilka praktycznych kroków, aby uzyskać estetyczną, wygodną oraz funkcjonalną przestrzeń. NARYSUJEMY to zespół profesjonalistów, którzy pomogą Ci zaprojektować każdą część Twojego domu, zapewniając zamierzony efekt.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie wymiary powinna mieć półka na ubrania leżące?

Szerokość półki na ubrania powinna mieć około 60 cm. Natomiast wysokość 25–30 cm, a głębokość w okolicach 35–40 cm.

Jakie meble najlepiej się sprawdzą na przechowywanie obuwia?

Dobrze sprawdzi się regał zamontowany na drzwiach szafy. Oprócz tego warto dodać niską szafkę z przegródkami, ustawioną pod półkami na ubrania wiszące.

Jakie oświetlenie zapewnić w garderobie?

Oprócz klasycznego oświetlenia z centralnej części wnętrza, należy również dobrać dodatkowe halogeny, kinkiety bądź listwy LED. Podświetlać mogą nie tylko sufit, ale również półki, regały oraz podłogę.

Jakie dodatki sprawdzą się w garderobie?

Nie należy przesadzać, wszystko zależy od wielkości pomieszczenia. Dobrze sprawdzą się dodatkowe miejsca na ubrania, takie jak: komody, wieszaki oraz regały. Oprócz tego dodać można pufy i ławeczki do zakładania butów oraz duże lustro.