JAK URZĄDZIĆ PRAKTYCZNĄ GARDEROBĘ?

duża garderoba

CO JEST WAŻNE?

Garderoba to miejsce, które coraz częściej można spotkać w naszych domach. Dobrze zaprojektowana i urządzona, będzie stanowić wygodną oraz praktyczną przestrzeń na przechowywanie ubrań czy obuwia. Aby jak najlepiej spełniała swoją funkcję, należy odpowiednio dobrać meble, w których będziemy przechowywać swoje rzeczy. Inaczej przechowujemy marynarki i kurtki, a inaczej spodnie, koszulki i buty. Wydzielenie odpowiedniej przestrzeni, która będzie służyć nam za garderobę, nie tylko ułatwi nam codzienne funkcjonowanie, ale też sprawi, że nasze rzeczy będą służyć nam dłużej i pozostaną uporządkowane. Z tego artykułu dowiesz się, jak zaplanować swoją garderobę i jakie meble wybrać do niej tak, aby była jak najbardziej funkcjonalna.

garderoba w sypialni z czarną meblo-ścianą z połyskiem

GDZIE URZĄDZIĆ GARDEROBĘ ?

Najlepszym miejscem na urządzenie garderoby będzie część prywatna w domu blisko sypialni lub łazienki. Może być to zarówno oddzielnie pomieszczenie, jak i wydzielona przestrzeń w już powstałym wnętrzu. Umieszczenie garderoby w sypialni lub obok niej jest o tyle wygodnym rozwiązaniem, że w czasie porannym mamy blisko   miejsce, gdzie spokojnie wybierzemy i przymierzymy swoje ubrania, by sprawnie zacząć  dzień. Jeżeli garderoba nie została wydzielona w sypialni na etapie budowy, możemy wyznaczyć jej obszar za pomocą parawanu lub ścianki działowej. Podobny zabieg  zastosować można także, gdy decydujemy się na garderobę w łazience. Alternatywą dla tych pomysłów, gdy nie mamy wystarczająco dużo miejsca w sypialni lub w łazience, będzie umieszczenie garderoby w przedpokoju. Jeżeli wydzielimy miejsce na garderobę zaraz przy wejściu do domu, to należy pamiętać o tym, aby zabezpieczyć ją odpowiednio przed brudem i wilgocią. W tym celu musimy wyznaczyć specjalne miejsce na kurtki, płaszcze i obuwie, które akurat są w użyciu. Ciekawym pomysłem będzie także umieszczenie garderoby na poddaszu. Jest to pomieszczenie z dużym potencjałem i może stanowić wygodne, a także przestronne miejsce na garderobę. Dostosowanie umeblowania pod skośne ściany na pewno będzie łatwiejsze, jeżeli wybierzemy meble na wymiar oraz systemy przesuwne. W ten sposób zagospodarujemy całą przestrzeń, jaką mamy do dyspozycji i  wypełnimy nawet trudno dostępne zakamarki.

garderoba typu walk-in   na poddaszu

WYMIARY GARDEROBY

Aby garderoba spełniała swoją funkcję, jej powierzchnia powinna wynosić co najmniej 3,5 mkw. Odległości między szafami stojącymi przy równoległych ścianach lub szafą i równoległą ścianą powinna wynosić przynajmniej 100 cm. Takie usytuowanie zapewni nam wygodne korzystanie z mebla i da możliwość swobodnego przymierzenia ubrań. Szafy powinny mieć 150-180 cm, gdyż często przechowujemy w nich garnitury, długie sukienki i płaszcze. Wymiary półek to ok. 35-40 cm.

WAŻNA JEST WENTYLACJA

Aby bezpiecznie i prawidłowo przechowywać nasze ubrania w garderobie, powinniśmy zadbać o właściwą wentylację — w przeciwnym razie w pomieszczeniu może pojawić się pleśń i nieprzyjemny zapach stęchlizny. W garderobie należy umieścić kratkę wentylacyjną i kanał wywiewny, a drzwi do pomieszczenia powinny być podcięte.

JAK ZAGOSPODAROWAĆ WNĘTRZE GARDEROBY ?

W projektowaniu garderoby ważne jest zaplanowanie rozmieszczenia jej poszczególnych części Rzeczy noszone na co dzień powinniśmy oddzielić od tych odświętnych i wieczorowych. Warto również pogrupować podobne do siebie ubrania tak, aby były one blisko siebie. W planowaniu garderoby przychodzą nam z pomocą różne typy umeblowania i akcesoria takie jak:

  • drążki w szafach,
  • półki,
  • kosze,
  • pojemniki,
  • przegródki,
  • wieszaki,
  • przesuwane półki i koszyczki metalowe.

Ażurowe, metalowe koszyki i półki świetnie sprawdzą się do przechowywania swetrów, a także pledów, koców i ręczników — zapewni to ich dłuższą świeżość. Na wyższych drążkach w szafie zawiesić można długie płaszcze, żakiety, sukienki i garnitury — dzięki temu będą rzadziej wymagały prasowania i nie będą się odkształcać. Na półkach możemy poukładać złożone w kostkę koszule, obuwie i torebki. Do przechowywania mniejszych elementów garderoby — bielizny, biżuterii, zegarków czy okularów — sprawdzą się szuflady. Możesz do nich włożyć także małe organizery z przegródkami, dzięki którym łatwiej będzie ci zachować porządek w szufladzie. Garderoba to element, który zdecydowanie warto uwzględnić w projektowaniu swojego wnętrza. Odpowiednio zaaranżowana pozwoli cieszyć się porządkiem w szafie, a różnorodne akcesoria sprawią, że będziemy mogli dopasować ją do swoich potrzeb.

wnętrze garderoby aranżacja

Z nami zrealizujesz wymarzony projekt Twojego mieszkania

Zaprojektuj swój wymarzony dom razem z firmą NARYSUJEMY. Dzielimy się pasją do aranżacji wnętrz i realizujemy projekty online w całej Polsce!