Rozdziały:
Styl industrialny – czym się charakteryzuje?
Styl industrialny zapoczątkowano w latach 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, kiedy to w wyniku kryzysu gospodarczego zamknięto wiele fabryk i przedsiębiorstw. Opustoszałe, w wyniku tego wydarzenia, budynki przemysłowe szybko zaadaptowali artyści, którzy oczarowani ogromem przestrzeni i niepowtarzalnym klimatem, urządzali w nich swoje pracownie, a z czasem również mieszkania. Pofabryczne wnętrza były niezwykle wysokie i posiadały duże okna, przez które wpadała spora ilość światła, czyniąc je jeszcze bardziej przestronnymi. Specyficznego charakteru tym przestrzeniom nadawały surowe materiały, takie jak beton, a także cegła, metal i stare drewno. Stylowi industrialnemu blisko jest do konwencji minimalizmu, dlatego urządzone w jego duchu pomieszczenia pozbawione są zbędnych dekoracji, a meble posiadają raczej nieskomplikowaną formę.
Surowa kolorystyka
Kolorystyka sypialni urządzonej w stylu industrialnym jest stonowana i opiera się głównie na barwach nawiązujących do charakterystycznych dla nurtu materiałów wykończeniowych, czyli betonu czy cegły. Spotkamy więc tu najczęściej wszelkie szarości czy rudości. Wspomniana szarość, która jest doskonałym kolorem bazowym, stanowi idealne tło dla różnych elementów wyposażenia. Dodatkowo spokojne i neutralne odcienie sprzyjają relaksowi i odpoczynkowi, dlatego świetnym pomysłem jest stosowanie ich właśnie w sypialni. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest także wybór industrialnej fototapety na ścianę, imitującej surowce, np. czerwoną cegłę.
Minimalistyczne meble
W centrum każdej sypialni powinno stanąć wygodne łóżko, nie inaczej jest w tego typu wnętrzu, zaprojektowanym według zasad industrializmu. Na jaki model powinniśmy się zdecydować, aranżując to pomieszczenie w swoim mieszkaniu? Przede wszystkim, łóżko wpisujące się w estetykę omawianego nurtu, może posiadać prostą formę, a także drewnianą lub metalową ramę. Opcjonalnie, w duchu założenia zero waste, możemy zdecydować się na model złożony z drewnianych palet. Jeżeli mamy już bazę, zadbajmy o odpowiednią oprawę. Z pewnością nie sprawdzą się tu koronkowe poduszki czy wielobarwne poszewki, za to zdecydowanie przyda się minimalistyczna pościel, najlepiej lniana lub bawełniana, utrzymana w ciemnej kolorystyce. Należy pamiętać, że meble w tak urządzonej sypialni powinny sprawiać wrażenie surowych i niedokończonych.
Pomieszczenie to warto wyposażyć w pojemną szafę i głęboką komodę, w których z powodzeniem przechowamy elementy garderoby. Nie ulega wątpliwości, że będą one posiadać nieskomplikowany kształt. Spektakularnie prezentować się będą modele wykonane z drewna i metalu. W industrialnym wnętrzu sprawdzi się duża żelazna skrzynia, która stanowić będzie praktyczny schowek na bibeloty. Dodatkowo wprowadzi ona do środka niebanalny klimat.
Starannie dobrane dodatki
Sypialnia jest miejscem, w którym pragniemy odpocząć po długim dniu i dlatego chcemy, by panowała w niej intymna atmosfera. Jeżeli chcemy zaaranżować ją w duchu konwencji industrializmu, skupmy się na dobraniu odpowiednich dodatków, które wspaniale dopełnią przestrzeń. Aranżując ją, bez wątpienia powinniśmy rozważyć zakup:
- industrialnych obrazów i plakatów,
- roślin doniczkowych, tj. draceny, palmy czy strelicje,
- dużego lustra w drewnianej oprawie,
- metalowego zegara,
- poprzecieranego dywanu.
Odpowiednie oświetlenie
W każdym wnętrzu, niezależnie od metrażu, istotnym elementem wyposażenia jest oświetlenie. W industrialnej sypialni szczególnie sprawdzą się lampy bez abażurów, czyli charakterystyczne duże, wiszące żarówki, do złudzenia przypominające żarowe, które stosowano w przeszłości. Możemy zdecydować się na ich metalową lub nawet drucianą oprawę zamiast materiałowej. Najlepiej, jeśli będą one emitowały ciepły odcień światła. W tego typu pomieszczeniu doskonale odnajdzie się także oświetlenie w systemie szynowym czy żyrandol zawieszony na długim sznurze lub łańcuszku.
Aranżacja małej industrialnej sypialni
Chociaż przestrzenie industrialne kojarzą się zwykle z dużym metrażem, nie oznacza to, że nie możemy urządzić w duchu tego stylu i małych sypialni. Planując taką aranżację, musimy pamiętać o tym, by ograniczyć ilość elementów wyposażenia do minimum. Dzięki temu wnętrze zachowa swoją funkcjonalność. Świetnym rozwiązaniem będzie zastosowanie w takim pomieszczeniu mebli o metalowej konstrukcji. Ściany najlepiej jest pokryć farbą o jasnym odcieniu i uzupełnić całość aranżacji dekoracyjną czerwoną cegłą. W oknach zamiast ciężkich zasłon warto umieścić rolety, które zdecydowanie podkreślą industrialny klimat. Dobrym i często stosowanym pomysłem jest wyburzenie ścianek działowych i tym samym połączenie sypialni z innym pomieszczeniem. Zabieg ten zdecydowanie poszerza możliwości aranżacyjne. Poszczególne przestrzenie oddziela się za pomocą szklanych drzwi ze szprosami bądź parawanów.
Zaplanuj z nami swoje wymarzone wnętrze
Marzy Ci się metamorfoza mieszkania, ale nie wiesz, od czego zacząć? Nasz zespół profesjonalnych projektantów wnętrz NARYSUJEMY z przyjemnością pomoże Ci w spełnieniu Twoich marzeń. Realizujemy projekty w Warszawie i okolicach, ale niezależnie od Twojej lokalizacji, możemy podjąć z Tobą współpracę zdalną. Jesteśmy nie tylko doświadczonymi specjalistami, ale przede wszystkim pasjonatami, którzy zawsze starają się zrozumieć potrzeby klientów i wraz z nimi stworzyć projekt, który spełni ich oczekiwania. Skontaktuj się z nami już dziś i pozwól nam pomóc Ci stworzyć wymarzone wnętrze.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Jakie meble sprawdzą się w industrialnej sypialni?
W industrialnej sypialni najlepiej sprawdzą się proste meble wykonane z drewna i metalu. Powinno znaleźć się tu wygodne łóżko, a także pojemna szafa i komoda. Dodatkowo warto rozważyć zastosowanie żelaznej skrzyni jako praktycznego schowka na drobiazgi.
Jakie oświetlenie wybrać do industrialnej sypialni?
W industrialnej sypialni warto zdecydować się na oświetlenie bez abażurów, takie jak duże wiszące żarówki, emitujące ciepły odcień światła. Lampy mogą mieć metalową lub drucianą oprawę, co wpisuje się w estetykę tego stylu. Oprócz tego warto rozważyć oświetlenie w systemie szynowym lub żyrandol zawieszony na długim sznurze czy łańcuszku.