Image Alt

Aranżacja łazienki w stylu skandynawskim 

drewno i żywe rośliny w łazience

Kilka słów wstępu 

Skandynawowie, przyzwyczajeni do surowego klimatu, mroźnych nocy i grubych warstw śniegu pokrywających dachy, stawiają drewniane domy i wbrew ponuremu obrazowi panującemu za oknem, wypełniają ich wnętrze ciepłem i harmonią, a wszystko to okraszone jest dużą ilością naturalnego światła. Skandynawskie przestrzenie z założenia są minimalistyczne, funkcjonalne i nad wyraz przytulne. Charakteryzują się naturalnością wykorzystanych materiałów, a więc i bliskością z naturą. W stylu skandynawskim nie ma miejsca na niepraktyczne, a tym bardziej nieekologiczne rozwiązania. Tu wszystko ma swój porządek i najważniejsze, że styl ten dzięki swej prostej formie jest dostępny dla każdego. 

Jakie materiały dominują w stylu skandynawskim? 

Styl skandynawski to kwintesencja funkcjonalności i prostoty, gdzie królują przede wszystkim ekologiczne rozwiązania. Powszechnym w północnej części Europy stało się produkowanie mebli bądź materiałów budowlanych z dostępnych tam surowców, np. drewna. To właśnie drewno, które pojawia się we wnętrzach skandynawskich nie tylko w postaci elewacji, ale i elementów wystroju, jest najpopularniejszym i najczęściej wykorzystywanym tworzywem naturalnym. Szlachetna faktura drewna sprawi, że udekorowana nim łazienka będzie stanowić spokojne i harmonijne miejsce, w którym z pewnością się odprężymy.

Wnętrze to jednak charakteryzuje się wysoką podatnością na wilgoć, dlatego też wspomniany materiał wykończeniowy powinien być niezwykle wytrzymały. Preferuje się tutaj takie rodzaje drewna jak: cedr, teak czy merbau. Wszelkie elementy dekoracyjne łazienki zaaranżowanej w stylu skandynawskim, wykonane są zazwyczaj z bardzo różnorodnych materii. Mile widziany jest tutaj kamień, szkło czy emalia. Charakteru naszej przestrzeni niewątpliwie dodadzą wiklinowe donice, ceramiczne lub szklane wazony, dywany ze sztucznego futra, a także żywe rośliny. 

geometryczne kafelki, wzorzyste ręczniki

Wnętrza skandynawskie – czym się charakteryzują? 

Mieszkania i domy zaprojektowane w stylu skandynawskim, zachwycają designem i przytulnością. Pomimo panującego na zewnątrz mroku, w środku zawsze otuli nas łagodne światło lampionów i świec. Kolorystyka skandynawskich wnętrz skupia się co prawda głównie na bieli czy naturalnych odcieniach drewna, jednak jest ona w dużej mierze zależna od konkretnego obszaru, położonego w północnej Europie. Przestrzenie w krajach skandynawskich, takich jak Norwegia, Szwecja oraz Dania, posiadają odrębne, bardzo charakterystyczne cechy. Wyróżnia się: 

Wariant norweski Wariant duński Wariant szwedzki 
materiały: drewno, kamień, stal, ceramika; kolorystyka: biel, szarość, czerń; odważne formy.  materiały: drewno, skóra, tkaniny o grubych splotach; kolorystyka: pastele, off-white; wysoka funkcjonalność;  naturalne ciepło.  
materiały: drewno i szkło; kolorystyka: jasne barwy, colour-blocking, pop-up; prostota, miękkie kształty; duża popularność rzemiosła.  
  

Jaką kolorystykę wybrać do łazienki w stylu skandynawskim? 

Projektując łazienkę w stylu skandynawskim, dobierzmy odpowiednią kolorystykę. Zależy nam przecież na tym, by wnętrze odznaczało się funkcjonalnością, minimalizmem i estetycznością. Zdecydowanie możemy bazować na barwach, które w jak największym stopniu oddają ten specyficzny klimat. Wymienia się tu oczywiście biel, zgaszone zielenie czy beże, delikatne brązy oraz szarości. Tę swoistą surowość warto przełamać subtelną żółcią, czerwienią czy różem nawiązującym do maliny moroszki. Świetnie pasować tu będą także turkusy. Dobrym pomysłem będzie również zastosowanie kontrastu, chociażby bieli i czerni oraz użycie nieco intensywniejszych odcieni. 

jasna, neutralna kolorystyka

Dobre oświetlenie ma znaczenie 

Skandynawia znana jest z piękna przyrody i niezwykle krótkich dni, dlatego nie zaskakuje fakt, że mieszkańcy tej części Europy pragną mieć w swoich wnętrzach jak najwięcej naturalnego światła. Praktycznym rozwiązaniem jest więc zamontowanie w łazience dużych okien, które nie tylko rozświetlą pomieszczenie, ale uczynią je też przestronniejszym. Po zmroku łazienkę urządzoną w stylu scandi, można z powodzeniem doświetlić plafonem umieszczonym na suficie bądź lampką typu „zachód słońca”. Jeżeli potrzebujemy więcej światła o ciepłej barwie, możemy dodatkowo zdecydować się na ozdobne lampiony lub świece. 

Stwórz z nami wnętrze idealne do pracy

Styl skandynawski, choć kojarzy się z surowym klimatem północnej Europy, w rzeczywistości ma w sobie wiele ciepła i uroku. Marzy Ci się mieszkanie urządzone w tym nurcie?  Zespół projektowy NARYSUJEMY to pasjonaci aranżacji wnętrz, którzy kierując się swoją wiedzą i doświadczeniem, zaprojektują przestrzeń Twoich marzeń! Zobacz pełną ofertę, jaką dla Ciebie przygotowaliśmy. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jakie oświetlenie sprawdzi się w łazience w stylu skandynawskim?

W łazienkach istotną kwestią jest duża ilość światła, najlepiej naturalnego. Oprócz pokaźnych okien, można zastosować plafony na sufitach bądź lampki, które doświetlą pomieszczenie i uczynią je przytulniejszym.

Jaka kolorystyka pasuje do wnętrza urządzonego w duchu wariantu norweskiego?

Wariant norweski charakteryzuje się największą surowością. Dominują tu chłodne biele, szarości czy nawet czernie.

Czy w łazience w stylu skandynawskim można zastosować dekoracje z naturalnych materiałów?

Tak. Można, a nawet trzeba je zastosować. Dekoracje wykonane z drewna, szkła czy ceramiki królują we wnętrzach zaaranżowanych w stylu skandynawskim. W łazienkach świetnie sprawdzą się drewniane ramy, wazony czy plecione koszyki.

Jaka armatura będzie idealna do łazienki w stylu skandynawskim?

Wybierając armaturę do łazienki w stylu skandynawskim, postaw na minimalizm. Toaleta lub umywalka powinna posiadać łagodny kształt i naturalną barwę. Natomiast bateria czy zestaw prysznicowy wpasują się w ten styl, jeśli będą w kolorze stali bądź chromu.