WANNA CZY PRYSZNIC DO ŁAZIENKI?

stylowe i nowoczesne płytki

WYBÓR TRUDNY, ALE ISTOTNY

Wanna czy kabina prysznicowa? To pytanie często stawiane jest podczas aranżacji łazienki. Warto zastanowić się nad plusami i minusami obu rozwiązań, aby dokonać właściwego wyboru, dostosowanego do swoich potrzeb i możliwości przestrzennych. W tym artykule omówimy różnice między wanną, a prysznicem, zwracając uwagę na aspekty ekonomiczne, funkcjonalność oraz dostępność różnych modeli na rynku.

PRIORYTET PRZY ARANŻACJI ŁAZIENKI

Wanna i prysznic to nieodłączne składniki każdej funkcjonalnej łazienki, pełniące kluczową rolę w codziennym życiu mieszkańców. Skrupulatne planowanie ich lokalizacji i typu ma ogromne znaczenie podczas projektowania tego wnętrza. Wybór między wanną, a prysznicem zależy od wielu czynników, takich jak preferencje użytkowników, dostępna przestrzeń oraz cele użytkowania łazienki. Odpowiednie rozmieszczenie tych elementów może maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, zapewniając zarówno funkcjonalność, jak i komfort korzystania z łazienki. Dobrze dobrana wanna lub prysznic i umiejscowienie ich w odpowiednim miejscu oraz dbałość o estetykę to klucz do stworzenia atrakcyjnej i praktycznej łazienki, która sprosta potrzebom wszystkich jej użytkowników.

elegancka i stylowa kabina

PLUSY I MINUSY WANNY

Wanny kąpielowe oferują wiele zalet, w tym relaksacyjne właściwości, co może korzystnie wpływać na zdrowie psychiczne. Dodatkowo, wanny są dostępne w różnych stylach i kształtach, co pozwala na dopasowanie ich do różnych aranżacji łazienki i własnych upodobań. Jednakże, montaż wanny może być kosztowny, zarówno pod względem samej ceny, jak i z uwagi na konieczność zmiany instalacji wodno–kanalizacyjnej. Dodatkowo, w niektórych mniejszych łazienkach wanna może zajmować dużo przestrzeni, co ogranicza dostępną powierzchnię użytkową.

PLUSY I MINUSY PRYSZNICA

Prysznic z kolei doskonale sprawdza się w niewielkich łazienkach. Jego używanie jest zdecydowanie szybsze i bardziej praktyczne, niż w przypadku wanny. Ułatwia również sprawniejsze wykonywanie takich czynności, jak depilacja czy peeling. Osoby starsze i te z ograniczeniami ruchowymi mogą korzystać z prysznica bez problemów, a możliwość zamocowania uchwytów czy siedziska dodatkowo zwiększa jego funkcjonalność. Jeśli chodzi natomiast o jego minusy – prysznic nie zastępuje wanny, więc jeśli ktoś lubi długie, relaksujące kąpiele, może go to zawieść. Dla małych dzieci lub niemowląt kąpiel w wannie jest często bardziej komfortowa i bezpieczna, niż prysznic.

biała wanna bez nóżek

WANNA CZY PRYSZNIC – OSZCZĘDNOŚĆ WODY

Aspekt ekonomiczny jest istotnym czynnikiem przy wyborze między wanną, a prysznicem. Kąpiel w wannie zużywa znacznie więcej wody (od 100 do 150 litrów), podczas gdy prysznic zużywa mniej (od 70 do 100 litrów). W dobie rosnących kosztów wody i troski o środowisko, wybór prysznica może być bardziej ekonomiczny.

Warto również wspomnieć o perlatorach, które pozwalają oszczędzać wodę niezależnie od tego, czy mamy wannę, czy prysznic. Ich zastosowanie może znacząco obniżyć rachunki za wodę.

WIELKOŚĆ ŁAZIENKI

Wielkość łazienki stanowi kluczowy czynnik wpływający na wybór między wanną, a prysznicem, decydując o funkcjonalności tego pomieszczenia. W przypadku mniejszych łazienek, zazwyczaj bardziej praktycznym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa, która zajmuje znacznie mniej miejsca, pozostawiając wystarczająco przestrzeni na inne elementy wyposażenia. W większych łazienkach istnieje dużo większa elastyczność, umożliwiająca umieszczenie zarówno wanny, jak i kabiny prysznicowej. Jednak nawet w takich przypadkach warto dokładnie zmierzyć dostępną przestrzeń, aby dostosować wybór do indywidualnych preferencji i potrzeb użytkowników, zapewniając optymalny komfort i funkcjonalność tego ważnego pomieszczenia w domu. Wybór między wanną, a prysznicem zależy więc nie tylko od estetyki, ale przede wszystkim od dostępnej przestrzeni i codziennych potrzeb użytkowników łazienki.

WANNY I ICH RODZAJE

Jeśli zdecydujemy się na wannę, mamy do wyboru wiele różnych modeli. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • wanny akrylowe,
  • wanny stalowe,
  • wanny kamienne,
  • wanny żeliwne.

Wszystkie różnią się materiałem wykonania oraz właściwościami. Najpopularniejsze, pod względem formy, są wanny prostokątne i narożne, które pasują zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz. Warto również zaznaczyć, że wanny wolnostojące stają się coraz bardziej dostępne i mogą stanowić eleganckie rozwiązanie do dużych łazienek.

prysznic z deszczownicą

KABINY PRYSZNICOWE I ICH RODZAJE

Jeśli wybieramy prysznic, istnieje wiele rodzajów kabin do wyboru. Wyróżnić możemy kabiny:

  • typu walk–in,
  • narożne,
  • półokrągłe.

Kabiny typu walk–in są popularne ze względu na swoją funkcjonalność i nowoczesny wygląd. Kabiny narożne doskonale sprawdzają się w mniejszych łazienkach, podobnie jak kabiny półokrągłe z przesuwnymi drzwiami. Dla osób starszych lub z ograniczeniami ruchowymi warto rozważyć kabiny z uchwytami i siedziskiem.

KREOWANIE ŁAZIENKI MARZEŃ

Kiedy staniesz przed wyborem między wanną, a prysznicem w swojej łazience, warto skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta wnętrz. Projektowanie łazienki to sztuka uwzględniania Twoich potrzeb i stylu życia. Projektant wnętrz z NARYSUJEMY pomoże Ci wybrać optymalne rozwiązanie – wannę lub prysznic, uwzględniając zarówno estetykę, jak i funkcjonalność. Dzięki profesjonalnemu projektowi osiągniesz harmonijną aranżację wnętrza, dostosowaną do Twoich preferencji i zyskasz łazienkę marzeń. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy wybór między wanną, a prysznicem wpływa na koszty związane z zużyciem wody?

Tak, wybór prysznica zwykle skutkuje niższymi rachunkami za wodę niż wybór wanny.

Jakie są rodzaje kabin prysznicowych, które możemy wybrać, jeśli zdecydujemy się na prysznic?

Istnieje wiele rodzajów kabin prysznicowych, takich jak kabiny typu walk–in, narożne, półokrągłe, z uchwytami i siedziskiem dla osób starszych lub z ograniczeniami ruchowymi.

Jakie rodzaje wanien są dostępne na rynku, jeśli wybieramy wannę do łazienki?

Na rynku dostępne są wanny akrylowe, stalowe, kamienne i żeliwne, różniące się materiałem wykonania i właściwościami.

Jakie czynniki wpływają na wybór między wanną, a prysznicem z uwzględnieniem wielkości łazienki?

Wielkość łazienki jest kluczowym czynnikiem – w mniejszych łazienkach prysznic jest bardziej praktyczny, w większych można pomieścić wannę i prysznic.