Urządzamy wygodną kawalerkę

Pufa ze schowkiem

FUNKCJONALNE WNĘTRZA

Urządzenie kawalerki nie jest proste. Zadbajmy, by nie była zagracona, a zaaranżowana z pomysłem. Mieszkanie może być funkcjonalnie i ładnie urządzone. W przypadku małego metrażu podzielmy lokum na strefy, a nie wydzielone ścianami pokoje. Postawmy na jasne barwy i wielofunkcyjne meble. Radzimy, co zrobić, by nasze wnętrze było komfortowe i praktyczne. 

STREFY CZY POKOJE?

W dzisiejszych czasach stały się modne otwarte przestrzenie w mieszkaniu. Jest to rozwiązanie praktyczne. Jeśli kawalerka ma małą powierzchnię, nie dzielmy jej ścianami na tradycyjne pomieszczenia. Wydzielmy strefy, których granice mogą wyznaczać meble. Kuchnię od reszty mieszkania oddzielmy wyspą. Jest to rozwiązanie funkcjonalne i nowoczesne. Jeśli jednak zdecydujemy się na oddzielną kuchnię, wówczas salon posiądzie różne strefy:  

  • wypoczynkową, 
  • dzienną. 

Parawany i półki również mogą pełnić funkcję ścian, przy czym nie będą pomniejszać naszej przestrzeni. Sofa lub wersalka usytuowana tyłem do sypialni oddzieli część wypoczynkową od dziennej. Granice między strefami możemy też oznaczyć kolorem i fakturą podłóg. Wygląda to bardzo ładnie i dodaje elegancji wnętrzu. Koniecznie oddzielmy sypialnię od reszty mieszkania. Można to zrobić za pomocą parawaniku lub bardzo modnej szklanej ściany w stylu loft. Szkło zapewni nam dostęp światła i pozwoli na odrobinę intymności w czasie wypoczynku. 

KOLORYSTYKA W GARSONIERZE

Wiadomo, że jasne barwy powiększają wizualnie wnętrze. Postawmy więc na jasną kolorystykę, białe ściany i meble. W części wypoczynkowej możemy sobie pozwolić na: szarości, oliwkową zieleń, róż.  

Do tego dopasujmy dodatki w tym samym kolorze. Żeby z pomieszczenia nie wiało nudą, do pomalowanego na biało pomieszczenia dodajmy akcesoria w brązach i pomarańczach. Dobry efekt uzyskamy, dodając drewniane podłogi. Całość sprawi, że elegancja i przytulność zagoszczą w naszym mieszkaniu. Wiszące lustra nadają wnętrzu głębi i sprawią, że będzie ono wyglądało na bardziej przestronne. Mieszkanie optycznie powiększy fototapeta na ścianie. Dobierajmy ją w taki sposób, by stała się uzupełnieniem urządzonego wnętrza lub stwórzmy ciekawy kontrapunkt. 

MEBLE I DODATKI

Starajmy się nie zagracać kawalerki rzeczami zbędnymi. Meble wielofunkcyjne są dobrym pomysłem na zaoszczędzenie miejsca, stanowią również ciekawe rozwiązanie aranżacyjne. Powinny mieć lekkie kształty i prostą formę. Musimy wykluczyć meble takie jak: ciężkie komody, kredensy, masywne łóżka.   

Natomiast zabudowana szafa wnękowa, z lustrami na drzwiach, pomieści wiele przedmiotów i ubrań, a lustra powiększą optycznie pomieszczenie.  

Do wypoczynku zakupmy sofę z funkcją spania. Najlepiej, żeby była wysuwana do przodu. Biurko z regałami jest meblem bardzo funkcjonalnym. Na półkach umieścimy książki, a biurko posłuży nam do pracy, schowamy w nim też narzędzia biurowe. Postawmy na lekkie biurko, które jest łatwe do przesuwania. 

Stoliki z dodatkowymi blatami i wiszące półki pozwolą zaoszczędzić wiele miejsca. Pufa z pojemnikiem to siedzisko, w którym przechowamy potrzebne przedmioty. Stolik kawowy z koszykiem, niezbędny mebel w kawalerce, posłuży nie tylko do popijania przy nim kawy, w skrytce przechowamy gazety lub inne niezbędne przedmioty użytkowe. 

Jeśli metraż garsoniery nam na to pozwala, możemy nabyć tradycyjne łóżko i oddzielić je od reszty mieszkania parawanem. Jeszcze lepiej, gdy mieszkanie posiada wnękę, wtedy umieścimy tam mebel do spania. Antresola lub łóżko chowane w ścianie, zapewnią nam intymność w czasie wypoczynku, w ciągu dnia stanie się niewidoczne, a w razie wizyty niespodziewanych gości pozostanie w ukryciu. 

Kuchnia będąca aneksem wygląda najlepiej, gdy usytuujemy w niej meble zamknięte. Wtedy naczynia, produkty kuchenne i niezbędne akcesoria będą schowane, nie narażając nas na wrażenie zagracenia. Minimalistyczny styl szafek nada wnętrzu lekkości. 

Kuchnia z szafkami bez półek

ŁAZIENKA W KAWALERCE

Łazienka to jedyne pomieszczenie, które nie może być otwarte. Gdy jej powierzchnia jest niemała, możemy umieścić tam wannę. Jednakże najlepszym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa. Może być ona oszklona i bez brodzika, wtedy zaoszczędzimy dodatkowe miejsce. Minimalizm pozbawiony elementów pomoże w uzyskaniu dodatkowej przestrzeni. Co jednak zrobić, gdy łazienka jest bardzo mała? Wtedy całą powierzchnię zamieńmy na kabinę.  

Umywalkę usytuujmy w rogu. Sedes powinien być podwieszany, wtedy ukryjemy jego części instalacyjne. Dobrze jest zakupić witrynę z lustrem, zamiast oddzielnej szafki i osobnego zwierciadła. Aby uzyskać wrażenie przestronności, zastosujmy takie triki, jakich użyliśmy w całej kawalerce, czyli: jasne barwy, oszklenia, fototapety.  

Ilość mebli w łazience ograniczmy do minimum, a wtedy zyskamy ciekawy efekt i unikniemy niepotrzebnego zagracenia małej powierzchni. 

Łazienka ze szklaną kabiną

Zaplanuj z nami swoje wymarzone wnętrze

Urządzenie kawalerki, która będzie wnętrzem pełnym elegancji, a także wygodnym i funkcjonalnym jest nieco trudne. Jeśli jednak zaangażujemy do projektu profesjonalistów, zyskamy piękne wnętrze, które swoim wyglądem zaskoczy znajomych, a nam spełnią się marzenia o przytulnym mieszkaniu. Specjaliści z firmy NARYSUJEMY chętnie zajmą się aranżacją Waszego mieszkania i sprawią, że będziecie z przyjemnością mieszkać w swojej kawalerce. Czekamy na Was skontaktujcie się z nami i rozpocznijmy profesjonalną współpracę! 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie meble pasują do aneksu kuchennego w kawalerce?

Kuchnia będąca aneksem najlepiej wygląda, gdy usytuujemy w niej meble zamknięte. Wtedy naczynia, produkty kuchenne i niezbędne akcesoria będą schowane. 

Jakie triki zastosować w łazience, by uzyskać efekt powiększający optycznie wnętrze?

Aby zyskać wrażenie przestronności, zastosujmy jasne barwy, oszklenia i fototapety. Ilość mebli w łazience ograniczmy do minimum, uzyskamy wtedy dobry efekt.

Jaką kolorystykę zastosować w garsonierze?

Jasne kolory powiększają optycznie pomieszczenie. Zastosujmy jasne barwy, białe ściany i meble. W części wypoczynkowej możemy sobie pozwolić na szarości, oliwkową zieleń oraz róż.