Małe i z klasą – aranżacja mikrokawalerki

wielofunkcyjne drewniane meble. Jasne kolory

Sposób na małą kawalerkę

Nie lada wyzwaniem jest zaplanować przestrzeń w nowym mieszkaniu, zwłaszcza kiedy jest ono niewielkich rozmiarów. Na małych powierzchniach trzeba uważać na wiele kwestii, takich jak przykładowo rozmieszczenie poszczególnych stref, pokoi, dobór kolorów oraz mebli i ich ułożenie, nawet kwestia dodatków. Jednak pomimo wspomnianych aspektów, jest to do osiągnięcia, a na pozór niewielka kawalerka może stać się przestronnym oraz komfortowym miejscem do życia. Jest na to wiele praktycznych rozwiązań.

salon oddzielony wyspą od kuchni

Wybór kolorów wnętrza

W mieszkaniu o niewielkich wymiarach należy zwrócić uwagę na wykorzystywane kolory. Nie mogą one być zbyt ciemne, ponieważ taki dobór ciemnej kolorystyki przytłacza oraz przyciemnia pokój, który wydaje się przez to mniejszy i nieprzyjemny. Opłaca się za to użyć jasnych barw: beżu, bieli, jaśniejszych odcieni szarego. Mogą również pojawić się inne kolory, przykładowo warianty niebieskiego, ale należy je ograniczać lub wybierać również jasne odcienie.

Takie decyzje w kwestii kolorów spowodują optyczne powiększenie całego mieszkania, nadanie mu świeżości i porządku. Podłoga również powinna być utrzymana w podobnym schemacie. Należy wybierać jasne kolory, jednocześnie dbając, by pozostawała jednolita na całej powierzchni w mieszkaniu. W taki sposób również zyskujemy efekt przestronności i dodatkowego miejsca.

Podział na strefy

 Każde mieszkanie można podzielić na pomieszczenia: sypialnia, salon, kuchnia, łazienka, przedpokój. Nie inaczej jest w mikrokawalerkach, tutaj również dzieli się takie niewielkie lokum na strefy. Trudność polega na tym, że w takiej kawalerce jest o wiele mniej miejsca na poszczególne pokoje, więc trzeba je zbudować z jednolitej przestrzeni, gdzie będą spełniane różne funkcje na raz. Łącz zastosowanie sprzętów oraz mebli ze sobą. Nie wyznaczaj na siłę granicy stref, przykładowo między kuchnią a salonem, zadbaj o subtelne i gładkie przejście: wyspa kuchenna jako łącznik kuchni i salonu z jadalnią. Należy też unikać stawiania ścianek, półścianek, które miałyby oddzielić od siebie części mieszkania. Zabiera to miejsce i poczucie przestronności. Do potencjalnego oddzielenia stref można wykorzystać inny kolor ściany w miejscu, gdzie zaczyna się potencjalnie nowy pokój lub zastosować tapetę, jednocześnie pamiętając, aby ta wkomponowała się w kolorystykę. Dobrym wariantem jest też podzielenie pokoju meblem, przykładowo ścianką z regału, parawanu lub kotary.

kanapa w salonie z jadalnią

Kuchnia, salon, przedpokój

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, pomieszczenia w mikrokawalerce nie są od siebie ściśle oddzielone, mają swoje miejsce na jednej przestrzeni, warto więc zadbać, by każda wyznaczona strefa była funkcjonalna, ale też łączyła się z kolejną. Najczęściej w tego typu niewielkich mieszkaniach kuchnia jest połączona z salonem i przedpokojem, jak więc zaplanować aranżacje? Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • Niewielki metraż dla przedpokoju, zaraz przy drzwiach wejściowych.
  • Aneks kuchenny lub wysepka barowa w kuchni. Pełni funkcję jadalni i tworzy zgrabne przejście z kuchni do pokoju dziennego.
  • Aranżacja kuchni z salonem musi być spójna. Podobne kolorystyki, dodatki, obrazy czy kolory ścian mogą ułatwić przejście między strefami.
  • Meble wielofunkcyjne w salonie, kanapa z funkcją rozkładania, za dnia pokój dzienny, w nocy sypialnia.

Dobór mebli do mikrokawalerki

Do wyboru wyposażenia trzeba podejść z pewnymi ograniczeniami. Należy zmniejszyć ilość wszelkich mebli, sprzętów czy przedmiotów w kawalerce, aby nie zabierały niepotrzebnie miejsca. Również z takiego powodu, trzeba dobierać przyszłe wyposażenie zgrabne i wąskie, a nie takie o dużych rozmiarach. Jednocześnie warto zwracać uwagę na aspekt praktyczności i przechowywania. Wielofunkcyjność to cecha wspólna dla wszystkiego, co potrzebne we wnętrzu mikromieszkania. Ogromnym atutem będzie posiadanie przez dane meble szafek, pojemników, skrytek. Wszelkie pojemniki lub modne kartony, jakie można położyć na szafkę lub siedzisko, odgrywają rolę pojemnika na książki czy dokumenty. Mikrokawalerki preferują minimalizm, jak najmniej przedmiotów czy też dodatków oraz dobór mebli w prostym stylu. Wielokolorowe szafy, wzorzyste pufy, różnorodne kolory na ścianach i podłodze czy ozdobne wykończenia, będą wprowadzały chaos i poczucie zagracenia, lepiej postawić na prostotę. Najlepszym rozwiązaniem jest skupić się na niewielkiej ilości kolorów, jakich użyjemy przy meblowaniu, wybranie konkretnego wzoru i stylu.

Idealne dodatki do małego metrażu

Zbyt duża ilość elementów i przedmiotów w kawalerce wprowadza chaos i poczucie przytłoczenia, ale czy to znaczy, że należy z nich zrezygnować? Ważne jest tutaj, aby nie przesadzać z nimi, tak jak w przypadku mebli, kolorów czy wzorów, ponieważ mają one się ze sobą komponować i współgrać, a nie wprowadzać zawirowanie i dyskomfort. W przypadku doboru dodatków należy postawić na ich duże rozmiary i jakość, a nie ilość. Będą wypełniać szafki czy parapety i zwracać na siebie uwagę. Jest to miły akcent, niewymagający dodawania innych drobiazgów, dzięki czemu nie tworzy się bałagan. Bardzo dobrym rozwiązaniem w wyborze dodatków, jest zamontowanie dużych luster, najlepiej pionowych. Powodują one optyczne powiększenie pokoju.

otwarta kuchnia na jadalnię

Jeśli jest taka możliwość, zamontuj w kawalerce antresolę, dzięki której można zaoszczędzić wiele miejsca i zadbać o ciekawy wygląd całego mieszkania. Światło również jest istotnym dodatkiem. Ważne, aby pochodziło z wielu miejsc, było rozproszone, nie może mieć jednego, głównego źródła, przy czym warto wybierać żarówki, które dają chłodne oświetlenie, ponieważ ożywią pomieszczenie. Znajdź dobre miejsce dla kinkietów, lamp stołowych i wiszących, rozplanuj punkty dla źródła światła. Oprócz tego należy zadbać o naturalne nasłonecznienie mieszkania w ciągu dnia. Jeśli istnieje taka możliwość, wybierz duże okna, unikaj też stosowania zasłon, firanek, aby nie blokować promieni słonecznych, które rozświetlą pokoje i wprowadzą przyjemną atmosferę.

Twój dom, Twoje wymagania, nasza pasja

A jeśli zainteresował Cię temat mikroprzestrzeni i urządzania wymagających wnętrz z pomysłem lub też oczekujesz większej dawki informacji w dziedzinie aranżacji, zapraszamy do kontaktu! NARYSUJEMY to zespół profesjonalistów, gotowy pomóc w aranżacji każdej przestrzeni. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie kolory ścian do kawalerki?

Nie mogą one być zbyt ciemne, ponieważ taki dobór kolorystyki przytłacza oraz przyciemnia pokój, który przez to wydaje się być mniejszy i nieprzyjemny. Opłaca się za to użyć jasnych barw: beżu, bieli, jaśniejszych odcienie szarego. 

Jak podzielić kawalerkę?

Każde mieszkanie można podzielić na pomieszczenia: sypialnia, salon, kuchnia, łazienka, przedpokój. Nie inaczej jest w mikrokawalerkach, tutaj również dzieli się takie niewielkie lokum na strefy. 

Jakie dodatki do małej kawalerki?

W przypadku doboru dodatków, należy postawić na ich duże rozmiary i jakość, a nie ilość. Będą wypełniać szafki czy parapety i zwracać na siebie uwagę. Kiedy ustawimy dwa większe, zielone kwiaty, wnętrze jest miło zaakcentowane, nie ma potrzeby dodawania innych drobiazgów, więc nie tworzy się bałagan. 

Dobre meble do aranżacji mikrokawalerki?

Wielofunkcyjność, to cecha wspólna dla wszystkiego, co potrzebne we wnętrzu mikromieszkania. Ogromnym atutem będzie posiadanie przez dane sprzęty szafek, pojemników, skrytek. Wszelkie pojemniki lub modne kartony, jakie można położyć na szafkę lub siedzisko, spełniają rolę pojemnika na książki czy dokumenty.