Image Alt

JAK URZĄDZIĆ PRZESTRZEŃ W STYLU WABI SABI?

wyspa kuchenna, nowoczesna kuchnia w drewnie

Mieszkanie w stylu wabi sabi

Nazwa wabi sabi nawiązuje do japońskiej filozofii, która odrzuca pogoń za doskonałościami. Zamiast tego akceptuje fakt, że nie wszystko w naszym życiu jest idealne. Japończycy potrzebowali stanu równowagi, pomiędzy nieustającym rozwojem w takich sferach życia, jak praca czy szkoła, dlatego wprowadzili do wnętrz styl wabi sabi – aby nieco odetchnąć od codziennego zgiełku. Aranżacje urządzone w tym stylu mogą nauczyć nas czerpania radości z małych rzeczy oraz doceniania autentycznej wersji samego siebie. Jeśli cenisz sobie życie w zgodzie z naturą, brak dążenia do perfekcji i ciągłego konsumpcjonizmu, ten styl aranżacji będzie dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem!

Główne cechy stylu

Najważniejsze założenia stylu wabi sabi, to przede wszystkim cenienie prostoty i praktycznych rozwiązań w aranżacjach. Wnętrza urządzone w tym stylu charakteryzują się funkcjonalnością, brakiem luksusowych rozwiązań i krzykliwych wzorów czy kolorów. Główną inspiracją stylu jest czerpanie wzorców z natury, zarówno w doborze materiałów jak i kolorystyki pomieszczeń. Co ciekawe procesy zachodzące w przyrodzie, takie jak starzenie się czy dojrzewanie są czymś pożądanym w aranżacjach wabi sabi. Stare meble czy dodatki są szczególnie eksponowane, w końcu według tej filozofii, wszystko to co niedoskonałe jest piękne.

Kolorystyka

Barwy wykorzystywane w mieszkaniach w stylu wabi sabi, to kolory ziemi i wszystkie pozostałe odcienie, które możemy znaleźć w przyrodzie. Urządzając mieszkanie w tym stylu warto nadać mu przytulności i klimatu zen, poprzez wprowadzenie do wnętrza ciepłej palety barw. Przykładami odcieni najczęściej wykorzystywanych w tego typu aranżacjach są: beże, barwy piaskowe, szarości, ecru, blady róż oraz rozmaite odcienie zieleni, jak: oliwkowy czy przygaszona zieleń. Podsumowując – kolorystyka wnętrza wabi sabi powinna być raczej stonowana, nawiązująca do natury. Można ożywić aranżację poprzez zieleń roślin, żywsze kolory mogą występować na przykład w wazonie pełnym świeżych kwiatów.

Materiały

Podobnie jak w przypadku kolorystyki, głównym wzorcem jest natura. Projektując wnętrza w stylu wabi sabi wykorzystujemy przede wszystkim materiały pochodzenia naturalnego, organiczne lub pochodzące z recyklingu, takie jak drewno, kamień skóra czy len. W przeciwieństwie do większości znanych nam stylów aranżacji, w mieszkaniach wabi sabi znajdziemy wiele materiałów na meblach czy dodatkach, które noszą ślady długotrwałego użytkowania. Takie przedmioty „z duszą” są uważane przez Japończyków za szczególnie cenne i przepełnione dobrą energią. Dużą popularnością w tym stylu cieszy się również wszystko to, co zostało stworzone ręcznie – dodatki, ceramika czy elementy wykończeniowe wyposażenia.

przestrzeń z odsłoniętymi tynkami na ścianach

Meble i dodatki w stylu wabi sabi

Postawienie na wiekowe umeblowanie, nawiązujące wzornictwem do kultury Azji, będzie idealnym rozwiązaniem we wnętrzach wabi sabi. Oryginalne eksponaty z pewnością znajdziemy w sklepach z antycznymi meblami czy na targach staroci. Przy poszukiwaniu odpowiedniego wyposażenia kieruj się naturalnymi materiałami i odcieniami oraz śladami wcześniejszego użytkowania jak: pęknięcia, rysy czy przebarwienia – z pewnością nadadzą aranżacji nietuzinowego charakteru. Przechodząc do tematu dodatków, dwoma aspektami, na które należy zwrócić szczególną uwagę są wykorzystywane materiały oraz nieregularność kształtów. W prostych i funkcjonalnych wnętrzach wabi sabi, tekstylia takie jak: bawełna czy len odnajdą się znakomicie na poduszkach, dywanach i firankach.

Ważnym elementem dekoracyjnym są rośliny, ożywiające stonowane wnętrze swoją soczystą zielenią. Docenianie niedoskonałości można pięknie wyeksponować we wnętrzu, poprzez wazony z przetarciami, plamkami i rysami, czy lustra lub ceramikę o nieregularnych kształtach. Pozostając w temacie ceramiki należy wspomnieć o ciekawej technice, jaką jest kintsukuroi. Chodzi o łączenie kawałków potłuczonego naczynia, a następnie eksponowanie śladów pęknięć sproszkowanym złotem. Talerze, kubki i inne elementy wyposażenia kuchni stylizowane w stylu kintsukuroi nadadzą wnętrzu oryginalnego charakteru, piękne niedoskonałości cieszące nasze oko, doskonale oddadzą ducha stylu wabi sabi.

beżowa sofa, szklany stolik

Podłoga i ściany

Oczywiście najczęstszym rozwiązaniem w aranżacjach są drewniane podłogi – w stylu wabi sabi, staramy się, aby wszędzie obecne były materiały pochodzenia naturalnego. Jaki rodzaj drewna wybrać? W mieszkaniach urządzonych w tym stylu królują przede wszystkim podłogi dębowe. Jeśli zależy Ci, aby efekt postarzania przenieść również na posadzkę, możesz postawić na artystycznie postarzane podłogi, w odcieniach pasujących do stylistyki wnętrza.

Oryginalnym rozwiązaniem, które niewątpliwie przypadnie do gustu miłośnikom stylu wabi sabi, jest wykorzystanie starych tynków w aranżacji ścian. Taki efekt możemy osiągnąć poprzez zdzieranie warstw farby i odsłonienie znajdujących się pod nią tynków. Poważnym ograniczeniem jest fakt, że ten pożądany efekt możemy osiągnąć tylko w starszym budownictwie. Nie oznacza to jednak, że nie możemy cieszyć się ścianami w stylu wabi sabi w nowych domach czy mieszkaniach! Jedną z technik wykorzystywanych w nowoczesnych projektach jest nieregularne nakładanie pastelowych farb kredowych na podkład gruntujący. Po wyschnięciu warstw możesz sięgnąć po specjalną gąbkę i zatrzeć granice między pastelowymi kolorami. W ostatnim etapie ściany spryskujemy wodą, a następnie stemplujemy, wybierając jasny odcień farby.

DAJ SWOJEMU DOMOWI INDYWIDUALNY STYL

Pragniesz stworzyć stonowane wnętrze czerpiące inspiracje z natury? Meble i dodatki z naturalnych materiałów, z widocznymi śladami starzenia są w Twoim guście? W takim razie styl wabi sabi jest dla Ciebie! Połącz piękno z niedoskonałościami, tworząc przytulną przestrzeń pełną atmosfery zen. Zaufaj wiedzy i doświadczeniu ekspertów z grupy NARYSUJEMY i stwórz z nami swój wymarzony projekt! Spraw, aby w Twoim mieszkaniu zagościł spokój, balansujący ze zgiełkiem codziennego życia.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie są cechy charakterystyczne stylu wabi sabi?

Przede wszystkim funkcjonalność i prostota oraz nawiązania do natury. Inspirację przyrodą możemy zauważyć w doborze kolorystyki i materiałów wyposażenia, na których często zauważymy ślady użytkowania i starzenia się. Takie efekty są jak najbardziej pożądane w tym stylu, wszystko to co nieperfekcyjne uznawane jest za wartościowe, piękne, pełne dobrej energii.

Skąd pochodzi nazwa wabi sabi?

Nazwa stylu wabi sabi nawiązuje do japońskiej filozofii, odrzucającej pogoń za perfekcją i ciągłym doskonaleniem się. Człon wabi oznacza prawdziwe piękno, natomiast sabi – odnosi się do upływu czasu i starzenia się. Ich połączenie oznacza docenianie harmonii i autentyczności, dostrzeganie piękna w tym, co nieperfekcyjne, dalekie od ideału. Wszystkie te aspekty mają swoje odzwierciedlenie w aranżacjach w stylu wabi sabi.

Jakie kolory i materiały w stylu wabi sabi?

Zarówno w kolorystyce jak i doborze tekstyliów, styl wabi sabi czerpie inspiracje z natury. Odcienie ziemi, takie jak beże, ecru, oliwkowa lub przygaszona zieleń, to barwy, które najczęściej spotkamy w mieszkaniach urządzonych w tym stylu. Materiały pochodzenia naturalnego, między innymi drewno, kamień, skóra czy len są wykorzystywane w meblach i dodatkach wnętrz.

Czym jest technika kintsukuroi?

Jest to technika odnawiania stłuczonych naczyń, tak aby nadal spełniały swoje funkcje użytkowe, a dodatkowo nabrały oryginalnego charakteru. Stłuczone kawałki naczyń układamy razem laką, a następnie ślady rys i pęknięć eksponujemy za pomocą sproszkowanego metalu szlachetnego, najczęściej złota. Technika kintsukuroi jest uznawana za prawdziwą sztukę w Japonii, w Europie także cieszy się coraz większą popularnością i zdobywa nowych zwolenników.