Urządzamy łazienkę na poddaszu

łazienka na poddaszu, belki sufitowe

Na co zwrócić uwagę?

Aranżując łazienkę na poddaszu, należy starannie zaplanować każdy centymetr, zwłaszcza gdy dysponujemy niewielkim metrażem. Na samym początku musimy przemyśleć, gdzie będzie znajdował się każdy sprzęt, tak by można było z niego wygodnie korzystać. Dużą rolę odgrywa kształt dachu oraz kąt jego nachylenia. Jeżeli mamy dach dwuspadowy, to będziemy mieli tylko jeden skos, natomiast przy dachu czterospadowym dwa. Aktualnie, tworząc łazienkę na poddaszu, wykorzystujemy maksymalnie każdy centymetr, tak by była ona funkcjonalna.

Okna dachowe

Okna dachowe są najlepszym rozwiązaniem w łazienkach na poddaszu, ponieważ nie zabierają nam miejsca i skutecznie doświetlają pomieszczenie. Najlepiej umieścić je tam, gdzie potrzebujemy więcej miejsca nad głową, czyli nad:

  • toaletą,
  • umywalką,
  • wanną.

Dodatkowo, okna dachowe zapewniają nam prywatność, dzięki czemu możemy bez skrępowania korzystać z łazienki.

łazienka na poddaszu, wanna wolnostojąca

Strefa kąpielowa

Podczas projektowania łazienki, jednym z głównych dylematów jest zdecydowanie to, czy chcemy mieć prysznic, czy wannę? W łazience o dużym metrażu możemy pozwolić sobie na wannę. Świetnym wyborem będzie wanna wolno stojąca, ustawiona pod oknem dachowym. W przypadku małego pomieszczenia, lepszym rozwiązaniem będzie prysznic. Najlepiej w takiej sytuacji sprawdzi się kabina typu walk-in, z odpływem liniowym i eleganckim zestawem prysznicowym. Kabina bez brodzika nie pomniejszy łazienki, a wręcz przeciwnie, odpowiednio dobrana optycznie powiększy pomieszczenie. Prysznic ten należy umieść w miejscu, gdzie sufit jest najwyżej.

łazienka na poddaszu, wanna wolnostojąca

Ściany i podłogi

Wiele osób pozostaje w błędnym przekonaniu, że do małego pomieszczenia nadają się jaśniejsze kolory i należy unikać ciemniejszych barw. Nic bardziej mylnego, ponieważ głębsze, nastrojowe kolory takie jak granat czy grafit, pomogą stworzyć nam stylową i klimatyczną przestrzeń, jednocześnie optycznie ją powiększając. Decydując się na ciemniejsze płytki na ścianie, warto na podłogę położyć glazurę w jasnych kolorach. Takie połączenie wizualnie powiększa łazienkę. W przypadku, gdy decydujemy się na ściany i sufit w jednym kolorze, możemy poszaleć na podłodze i położyć wzorzyste płytki, co również sprawi, że pomieszczenie będzie optycznie większe.

Armatura

 
Prysznic na poddaszu to najbardziej wymagający element wyposażenia. Trudno znaleźć miejsce na kabinę prysznicową, zwłaszcza gdy przyłącza wody i kanalizacji są oddalone od najwyższego punktu poddasza. Konieczne jest zastosowanie wyższego brodzika i pozostawienie około 1 m² przestrzeni przed natryskiem dla wygodnego wychodzenia z kabiny.

Wanna to idealne rozwiązanie dla łazienki na poddaszu. Aby cieszyć się komfortowymi kąpielami, konieczne jest zachowanie wysokości minimum 110 cm od podłogi do skosu. Przed wanną należy mieć przestrzeń o wysokości co najmniej 2 m, aby swobodnie stanąć i się wysuszyć. Mimo trudności z aranżacją, warto włożyć wysiłek w stworzenie prawdziwego pokoju kąpielowego, gdzie z wanny można podziwiać niebo przez okno. To wyjątkowe i klimatyczne wnętrze, którego nie udałoby się osiągnąć w typowej łazience.

Górna krawędź umywalki powinna mieć wysokość 85 cm. Jeśli chcemy, aby nad nią było lustro, musimy znaleźć ścianę o odpowiedniej wysokości dla użytkownika. Ściana powinna mieć maksymalnie 190 cm wysokości. Alternatywnie, umywalkę można umieścić na blacie biegnącym wzdłuż ściany, aż pod skos. To pozwoli zaoszczędzić miejsce na przybory toaletowe i kosmetyki.

Obsługa pralki nie wymaga pozycji wyprostowanej, ale przed nią należy zapewnić wysokość 150 cm, aby bezpiecznie się pochylić. Natomiast w miejscu, gdzie się prostujemy, konieczna jest wysokość 2 m.

łazienka na poddaszu, drewniana podłoga

Praktyczne wskazówki dla urządzenia łazienki na poddaszu

Mała łazienka na poddaszu może być wyzwaniem, zwłaszcza z uwagi na minimalną wymaganą wysokość wynoszącą 190 cm. Jednym z idealnych rozwiązań jest umieszczenie wyspy na środku pomieszczenia, jednak konieczne jest zachowanie przestrzeni komunikacyjnej. Natomiast dużej łazience na poddaszu, nawet przy niskiej ściance kolankowej, daje wiele możliwości aranżacyjnych. Poprzez zastosowanie ścianek działowych, możemy nadać pomieszczeniu preferowany kształt. Warto umieścić armaturę na najwyższej wysokości, tworząc w ten sposób centralną wyspę. Mimo większych rozmiarów, należy pamiętać o tych samych zasadach, jak w przypadku małej łazienki, z dodatkowym luksusem większej ilości schowków i dekoracyjnych elementów.

Nastrojowa łazienka na poddaszu

Aranżując łazienkę na poddaszu, nie musimy skupiać się na tym, by była w jasnych barwach, które ją powiększą. Wręcz przeciwnie, możemy stworzyć przestrzeń w stylu rustykalnym, stawiając na drewnopodobne płytki, puchate ręczniki oraz zielone dodatki. Dzięki takim zabiegom możemy stworzyć klimatyczne miejsce do codziennej pielęgnacji.

Najnowsze trendy

Aktualne trendy łazienkowe można z powodzeniem wykorzystać przy urządzaniu łazienki na poddaszu. Jednym z interesujących pomysłów aranżacyjnych są płytki trójwymiarowe. Niezwykłe jest, jak dzięki grze świateł i odrobinie kreatywności można stworzyć powierzchnię, która wspaniale ozdabia łazienkę. W przypadku małych przestrzeni szczególnie polecamy płytki wykończone na wysoki połysk. A może zdecydujesz się na całkowity wygląd marmurowy? Płytki ścienne i podłogowe imitujące marmur wciąż cieszą się dużą popularnością. Doskonałym uzupełnieniem marmurowej łazienki będzie złota armatura w postaci baterii umywalkowej i zestawu prysznicowego.

Konwencja łazienki na poddaszu

Odpowiednie rozmieszczenie wyposażenia przyczyni się do stworzenia stylowej i charakternej łazienki. Światło naturalne, wpadające przez okno, doświetli łazienkę. Przestrzeń pod skosami warto wykorzystać na różne schowki, dzięki czemu w pomieszczeniu zapanuje ład i porządek. Malując sufit na jasny kolor, spowodujemy, że pomieszczenie będzie wydawało się wyższe. Powierz nam aranżację swojej łazienki, a wprowadzając minimalizm oraz dbając o każdy detal, stworzymy wystrój ponadczasowy, wyróżniający się klasą i elegancją. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z zespołem NARYSUJEMY.

Na co zwrócić uwagę podczas aranżacji łazienki na poddaszu?

Projektując łazienkę na poddaszu, musimy wziąć pod uwagę powierzchnie, którą mamy do dyspozycji oraz kąt nachylenia dachu i wysokość ściany kolankowej. Na samym początku należy przemyśleć, gdzie będą znajdowały się sprzęty, tak by maksymalnie wykorzystać każdy dostępny centymetr.

Co będzie bardziej funkcjonalne w łazience na poddaszu – wanna czy prysznic?

Wszystko zależy od kształtu i wielkości łazienki. W małej lepiej sprawdzi się prysznic bez brodzika. Natomiast w dużym pomieszczeniu możemy pozwolić sobie na wannę.

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę na poddaszu?

Aby powiększyć optycznie łazienkę, warto użyć połączenia barw ciemnych i jasnych. Na przykład ściany możemy zaaranżować w jasnej tonacji, natomiast podłogę w ciemnej, wtedy pomieszczenie wyda się być większe niż w rzeczywistości.