POMYSŁY NA ARANŻACJĘ PODDASZA

pokój ze skosami

Jakie pomieszczenia na poddaszu?

Mieszkanie na poddaszu daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Ze względu na niepowtarzalny charakter i skośne sufity, możemy wygospodarować przytulną sypialnię, klimatyczną łazienkę czy wyjątkową, intrygującą kuchnię. Wystarczy odrobina kreatywności i przemyślanego rozplanowania przestrzeni. Pamiętajmy, że projektując takie wnętrze, wszelkie skosy i okna dachowe należy odpowiednio wyeksponować.

sypialnia na poddaszu, szklany stolik

Sypialnia na poddaszu

Poddasze to przestrzeń oddzielona od najbardziej uczęszczanej i gwarnej części domu. Dlatego interesującym pomysłem jest wygospodarowanie tam miejsca do spokojnego odpoczynku. Mowa tu oczywiście o sypialni. Jeżeli dysponujemy odpowiednio dużym poddaszem, warto stworzyć miejsce na oddzieloną garderobę oraz dodatkową łazienkę. Dzięki temu użytkownicy zyskają prywatność i komfortową przestrzeń do zamieszkania.

W niemal każdej aranżacji sypialni ze skosami, idealnie sprawdza się ustawienie łóżka tuż pod oknem dachowym. W ciągu dnia wpada tam mnóstwo światła, a wieczorem można obserwować niebo. Pozwala to na osiągnięcie naturalnego rytmu dnia, przez co czujemy się wypoczęci i pełni energii o poranku.

Częstym problemem jest zbyt mały metraż. Wtedy musimy pozbyć się wrażenia ciasnoty. W tym celu dobrze jest zadbać o subtelne, ażurowe meble, które dodadzą lekkości. Ściany warto jest pomalować na jasny kolor, by mieszkanie wyglądało na przestronniejsze i było optycznie powiększone. Bardzo przydatne będą także lustra oraz szklane wykończenia zabudowy.

pokój z dużym oknem na poddaszu

Mały pokój ze skosem

Jako że przy aranżacji poddasza liczy się każdy metr, warto nawet bardzo mały pokój optymalnie wykorzystać. Interesującym pomysłem będzie wygospodarowanie na małej przestrzeni gabinetu, niewielkiego biura lub cichego kąta do nauki.

W takim miejscu bardzo istotną rolę odgrywa oświetlenie. Szczególną uwagę należy zwrócić na naturalne nasłonecznienie oraz zastosowanie dodatkowego, sztucznego źródła światła. Im mniejsze pomieszczenie, tym bardziej powinniśmy uwzględnić jego optyczne powiększanie i rozjaśnianie. Nie zaleca się stosować ciemnych, przytłaczających kolorów. Lepiej skupić się na łagodnych barwach. Dodatkowo ważne jest zastosowanie lamp ozdobnych oraz ustawienie subtelnych mebli, najlepiej z przeszkleniami oraz lustrami.

Tak małego pomieszczenia nie można zabudowywać półkami i szafkami ponad blatem roboczym. To zdecydowanie nie wpłynie na poprawę wrażenia przejrzystości i przestronności. Planując miejsce do przechowywania, zaleca się wykorzystanie przestrzeni po obu stronach biurka.

Dziecięcy kącik

Planując pokoik dla malucha na poddaszu, warto sprawdzić wysokość ścianki kolankowej. Odpowiednia wielkość pozwoli zyskać doskonałe miejsce na łóżko dla dziecka. Ważne, by skos nie był zbyt niski. Istotne jest także montowanie okien. Wybierając je, należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Zadbajmy, aby okna były wyposażone w górne otwieranie. A ich umiejscowienie zaplanujmy na jednym ze skosów.

Oto kilka dodatkowych rad, które pozwolą na optymalną, funkcjonalną aranżację pokoju dla pociechy na poddaszu:

  • poleca się wybierać łóżko z szufladą, aby zyskać cenne miejsce do przechowywania,
  • jeśli ścianka kolankowa jest na tyle wysoka, że uda się wstawić komodę lub niską szafę – warto to zrobić,
  • w górnej części pokoju, tuż pod samym sufitem, doskonale sprawdzi się półka na książki i zabawki, które bezpiecznie poczekają na swój czas zabawy,
  • biurko dziecięce dobrze jest ustawić pod oknem dachowym, by zapewnić dopływ naturalnego światła,
  • barwy sufitu i skosów warto pozostawić w jasnej, delikatnej kolorystyce, co optycznie powiększy pokój.
salon na poddaszu, biała sofa, kominek

TWÓJ DOM, TWOJA OAZA SPOKOJU

Urządzanie mieszkania na poddaszu wymaga dobrego planu i projektu. Zapraszamy do naszego biura w Warszawie oraz na konsultacje online. Specjaliści z NARYSUJEMY wydobędą z każdego wnętrza piękno, styl i funkcjonalność, której potrzeba na co dzień!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak zaadaptować poddasze do zamieszkania?

Aby na poddaszu można było zamieszkać, ściana kolankowa nie może być mniejsza niż 90 – 110cm. Na niższej przestrzeni nie da się swobodnie postawić mebli. Warto wykorzystać każdy wolny metr, aranżując w mniejszych pomieszczeniach gabinet lub kącik do nauki.

Jakie pomieszczenia zaaranżować na poddaszu?

Dobre planowanie pozwoli wykorzystać przestrzeń poddasza maksymalnie. Z powodzeniem można na nim zaaranżować spokojną sypialnię z łazienką, pokój do nauki, kącik dla malucha czy nawet kuchnię.

Jak powiększyć optycznie przestrzeń na poddaszu?

Warto wykorzystać okna dachowe, które zapewnią dobre oświetlenie w ciągu dnia. Na poddaszu stosuje się także jasne kolory ścian oraz meble z przeszkleniami. Dodatkowe, optyczne metry możemy dodać poprzez zastosowanie luster na całych ścianach.

Jak wykorzystać mały pokój ze skosami?

Na poddaszu każdy metr ma znaczenie! Warto wykorzystać nawet mały pokój, by urządzić tam kącik do nauki, biuro lub po prostu schowek na rzeczy używane tylko sezonowo. Ciekawym pomysłem może być stworzenie niewielkiej garderoby przy sypialni.