Image Alt

PROJEKTOWANIE PODDASZA

belki drewniane

WYKORZYSTAJ POTENCJAŁ SWOJEGO PODDASZA

W ostatnim czasie obserwujemy rosnące zainteresowanie projektami domów z poddaszem użytkowym. Urządzanie przestrzeni pod dachem stwarza niesamowite możliwości, ale aby to zrobić skutecznie, potrzebujemy odpowiedniego projektu. Warto zrozumieć, że projekt poddasza może przyjmować różne formy i zakresy, a wszystko zależy od tego czy budujemy nowy dom, czy adaptujemy już istniejącą przestrzeń. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty projektowania poddasza, z naciskiem na prawidłową wysokość ścian, oświetlenie oraz funkcjonalność pomieszczeń.

PRAWIDŁOWA WYSOKOŚĆ ŚCIAN KOLANKOWYCH

Projekt poddasza rozpoczyna się od analizy wysokości ścian kolankowych. Wysokość tej przegrody ma ogromne znaczenie dla użyteczności przestrzeni pod dachem. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, optymalna wysokość ściany kolankowej wynosi 110 cm. W praktyce jednak często spotykamy się z niższymi ścianami, osiągającymi 80 cm. Ważne, by zrozumieć, że samowolna zmiana wysokości tej konstrukcji jest nielegalna i może prowadzić do konsekwencji prawnych. Jeśli jednak projekt zakłada niższą przegrodę, istnieje rozwiązanie – przedścianka. Są to ściany działowe, które oddzielają nieużytkowaną część poddasza od reszty pomieszczenia. Chociaż teoretycznie tracimy nieco powierzchni podłogi, zyskujemy na oszczędnościach przy wykończeniu i ogrzewaniu.

OŚWIETLENIE PODDASZA

Prawidłowe oświetlenie poddasza to istotny element projektu. Wnętrza pod skosami można oświetlać za pomocą okien połaciowych lub okien pionowych, znanych jako lukarny. Okna połaciowe zapewniają równomierniejsze oświetlenie i pozwalają na dostęp większej ilości naturalnego światła. Lukarny, z drugiej strony, to nie tylko źródło światła, ale także dekoracyjny element architektoniczny, który może zdobić fasadę budynku. Warto pamiętać, że budowa lukarny może wymagać zgody organu administracji architektoniczno–budowlanej, ze względu na ingerencję w konstrukcję nośną dachu, dlatego decyzję dotyczącą rodzaju okien trzeba podjąć na etapie projektowania. 

Rodzaje oświetlenia poddasza: 

  • okna połaciowe,  
  • lukarny,  
  • świetliki dachowe, 
  • oświetlenie punktowe, 
  • oświetlenie sufitowe, 
  • lampy kierunkowe, 
  • oświetlenie LED,  
  • lampy dekoracyjne,  
  • oświetlenie z czujnikami ruchu.

PROJEKT ARANŻACJI PODDASZA

Projekt aranżacji poddasza jest jeden z najistotniejszych elementów procesu. Powinien on umożliwić funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni, uwzględniając zarówno miejsca nisko pod skosami, jak i przestrzeń o pełnej wysokości użytkowej. Obszary pod skosami mogą być wykorzystane jako praktyczne schowki na odzież czy artykuły sezonowe. Przestrzeń o pełnej wysokości może stać się typowym pomieszczeniem mieszkalnym, w którym umieścimy meble i sprzęty codziennego użytku. Wybór kolorystyki i stylu zależy od naszych osobistych preferencji. Możemy urządzić poddasze w stylu wiejskiego strychu lub postawić na nowoczesny design.

drewniana, lakierowana podłoga

ADAPTACJA PODDASZA

Warto wiedzieć, że projekt adaptacji poddasza jest niezbędny w przypadku, gdy początkowo przestrzeń pod dachem nie była przeznaczona do stałego użytkowania. W takiej sytuacji konieczne jest również formalne zgłoszenie zmiany sposobu gospodarowania części obiektu. Jeśli adaptacja wymaga zmian w elementach konstrukcyjnych lub narusza przepisy dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, przeciwpowodziowego lub ochrony środowiska, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Ważne jest, aby rozważać te kwestie na etapie projektowania – pozwoli to uniknąć opóźnień i problemów w trakcie realizacji.

POPULARNOŚĆ PODDASZY UŻYTKOWYCH ROŚNIE

Projekty poddaszy użytkowych stają się coraz bardziej popularne, ponieważ pozwalają na wykorzystanie cennej przestrzeni pod dachem. Istotnym elementem sukcesu jest odpowiednie zaprojektowanie tego miejsca, z uwzględnieniem wysokości ścian kolankowych, oświetlenia i funkcjonalności pomieszczeń. Projektowanie poddasza może być fascynującym procesem, który pozwala na stworzenie unikalnej przestrzeni, dostosowanej do potrzeb i preferencji właściciela. Pamiętajmy jednak, że każda adaptacja wymaga odpowiedniego projektu, a przestrzeganie przepisów budowlanych jest kluczowe, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji prawnych.

WYKORZYSTAJ PRZESTRZEŃ Z PROJEKTANTEM WNĘTRZ

Urządzenie poddasza to doskonała inwestycja, która zyskuje na popularności. Dzięki profesjonalnemu projektowi wnętrz stworzonemu przez doświadczonego architekta z NARYSUJEMY, możesz maksymalnie wykorzystać przestrzeń pod dachem. Projektant pomoże Ci dostosować aranżację poddasza do indywidualnych potrzeb i preferencji, tworząc unikalne, funkcjonalne wnętrza. Dzięki temu zyskasz dodatkową przestrzeń życiową, która zwiększy komfort Twojego domu. Wybierając projektowanie poddasza, inwestujesz w wygodę i estetykę swojego mieszkania. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co obejmuje projekt aranżacji poddasza?

Projekt aranżacji poddasza powinien uwzględniać funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni, zarówno pod skosami, jak i tej o pełnej wysokości użytkowej.

Jakie są dostępne opcje oświetlenia poddasza?

Można oświetlać wnętrza pod skosami za pomocą okien połaciowych lub okien pionowych, znanych jako lukarny.

Dlaczego obserwuje się rosnące zainteresowanie projektami domów z poddaszem użytkowym?

W ostatnim czasie domy z poddaszem użytkowym stały się coraz bardziej popularne ze względu na możliwość wykorzystania cennej przestrzeni pod dachem.