Image Alt

Funkcjonalna sypialnia na poddaszu

drewniana podłoga w sypialni

Sypialnia na poddaszu

Sypialnia na poddaszu jest zarówno marzeniem wielu, jak i jednym z najbardziej kłopotliwych pomieszczeń do aranżacji. Z jednej strony może stanowić wyjątkowe miejsce relaksu i spokoju, zwykle kameralne i odizolowane od innych pomieszczeń, to idealna przestrzeń na przytulną sypialnię. Z drugiej strony, mała liczba okien i kłopotliwe skosy mogą utrudniać urządzenie takiego pokoju.

Sypialnia na poddaszu to pomieszczenie o niepowtarzalnym charakterze, stanowiące jednak duże wyzwanie w kwestii aranżacji. Dzięki kilku prostym poradom zawartym w poniższym artykule z pewnością stworzysz oazę spokoju i relaksu.

łóżko z pułkami na książki

Oświetlenie pomieszczenia

Sypialnia na poddaszu posiada zazwyczaj małe okna, ważne jest więc, by jak najlepiej wykorzystać naturalne światło. Dobrze jest umieścić łóżko pod oknem, dzięki temu maksymalnie wykorzystamy światło słoneczne w dzień, a w nocy będziemy mogli podziwiać gwiazdy. Ponieważ ilość naturalnego oświetlenia na poddaszu jest bardzo ograniczona, warto zadbać o dobranie sztucznego, decydując się nie tylko na lampę główną, ale również stołową, stojącą oraz kinkiety.

Zagospodarowanie przestrzeni

Przestrzeń w sypialni na poddaszu często jest ograniczona, warto zatem wykorzystać każdy centymetr kwadratowy, np. umieszczając szafki nocne pod skosami. Można również zamontować półki lub szafki, na których umieścimy książki, dekoracje lub rośliny.

Odpowiednie meble

Wybierając meble do sypialni na poddaszu, trzeba zwrócić uwagę na ich wielkość i funkcjonalność. Istotne, by były one dostosowane do skosów i nie zajmowały za dużo miejsca, przytłaczając całe wnętrze. Dobrym rozwiązaniem może być łóżko z wysuwanymi szufladami, w których będziemy przechowywać pościel lub inne rzeczy.

drewniana podłoga, białe ściany

Odpowiednie kolory

Kolory mają ogromny wpływ na ostateczny wystrój pomieszczenia. W przypadku sypialni na poddaszu zaleca się stosowanie jasnych, neutralnych barw. Pomogą one optycznie powiększyć pomieszczenie i wprowadzą do niego więcej światła, którego może nam brakować przez małą ilość okien.

Ustawienie łóżka

Ustawienie łóżka na poddaszu może stanowić wyzwanie. Jeżeli skosy są dość nisko, należy ustawić je tak, by uniknąć uderzania głową w ścianę przy wstawaniu. Jeśli jednak wysokość łóżka i ścian nam na to pozwala, warto postawić je pod skosem, by móc przez okno podziwiać w nocy gwiazdy, a w ciągu dnia korzystać z naturalnego światła.

Rolety i żaluzje

Dach oraz okna dachowe bardzo mocno się nagrzewają, dlatego też ważne jest dobranie odpowiednich żaluzji bądź rolet do zasłonięcia okien. Dobrze dobrane pomogą nam cieszyć się sypialnią na poddaszu nawet w upalne lato, a dopasowane do stylu panującego we wnętrzu będą stanowiły świetne uzupełnienie aranżacji.

żółty dywan, drewniane belki w sypialni

W sypialni na poddaszu należy unikać:

  • ciemnych kolorów ścian,
  • złego oświetlenia,
  • nieodpowiedniego ustawienia łóżka,
  • źle dobranych rolet lub żaluzji,
  • za dużych mebli.

Pomoc w aranżacji poddasza

W NARYSUJEMY pomożemy Ci stworzyć wyjątkowe wnętrze, dopasowane do Ciebie i Twoich potrzeb. Nasza firma działa na terenie Warszawy i okolic, a projekty zdalne realizujemy w całym kraju. Jeśli masz pytania lub szukasz inspiracji do stworzenia funkcjonalnego i przytulnego domu lub mieszkania, zapraszamy do kontaktu.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie meble wykorzystać w sypialni na poddaszu?

Wybierając meble do sypialni na poddaszu, trzeba zwrócić uwagę na ich wielkość i funkcjonalność, Ważne, by były dostosowane do skosów i nie zajmowały za dużo miejsca, przytłaczając całe wnętrze.

Czego unikać, projektując sypialnię na poddaszu?

Projektując sypialnię na poddaszu, należy unikać ciemnych kolorów ścian oraz za dużych mebli, które przytłoczyłyby pokój. Warto też zwrócić uwagę na oświetlenie oraz instalowane na oknach dachowych rolety.

Jakich kolorów używać w sypialni na poddaszu?

W przypadku sypialni na poddaszu zaleca się stosowanie jasnych, neutralnych kolorów. Pomogą one optycznie powiększyć pomieszczenie i wprowadzą do niego więcej światła, którego może nam brakować przez małą ilość okien.

Jak ustawić łóżko na poddaszu?

Jeżeli skosy są dość nisko, należy ustawić łóżko tak, by uniknąć uderzania głową w ścianę przy wstawaniu. Jeżeli jednak wysokość łóżka i ścian nam na to pozwala, warto postawić je pod skosem, by móc przez okno podziwiać w nocy gwiazdy, a w ciągu dnia korzystać z naturalnego światła.