Taupe to kolor, który stale przewija się w aktualnych trendach. To ciekawe połączenie kolorystyczne, które wpisuje się między brąz, a szarość. Zachwyci niejednego miłośnika stonowanych, klasycznych barw i wnętrz minimalistycznych. To kolor nowoczesny, ale posiadający coś z klasyki. Może być uniwersalnym, bazowym odcienie, który jednocześnie posiada w sobie coś wyjątkowego. Jak zaaranżować ten modny odcień w swoich wnętrzach? Dowiedz się z czym go łączyć!
Jaki to właściwie kolor?
Nie jest to oczywista barwa, którą można łatwo zdefiniować. Jest fascynująca, a zarazem oczywista. Swoją popularność kolor ten zyskał w ciągu ostatnich kilku lat, od kiedy stonowane i zgaszone kolory, zaczęły królować w projektach wnętrzarskich. Nie oznacza to jednak, że powstał on tak niedawno. Jego nazwa pochodzi od słowa francuskiego “taupe”, które dosłownie oznacza kreta. Pomimo tego, że może nie kojarzy się z czymś gustownym i wyrafinowanym, nawiązuje do futerka tego zwierzęcia. Zaczęto wykorzystywać to określenie już na początku XIX wieku. To kolor, w którym bazę tworzy szary. Jest delikatnie ocieplony brązem. To idealny kolor dla osób lubiących szarości, ale którym brakowało ich w ciepłym wydaniu. Mając na myśli odcień taupe, sugerujemy raczej jasne tony brązu, szarości lub ciemniejszego beżu. Z pozoru może się niektórym wydawać, że ten kolor ma w sobie coś z różu lub fioletu. Nie jest to do końca dobre stwierdzenie, gdyż taupe nie powinien sugerować właśnie tych tonów. Jednak brąz posiadający delikatne czerwone barwy, może momentami bardziej wybijać się spośród szarości i tworzyć takie wrażenie. Z uwagi na cieplejsze tony, jest częściej wybieranym kolorem od klasycznych szarości. Wprowadza przytulny klimat do minimalistycznych wnętrz. Pasuje do wielu aranżacji, w różnych stylach.
Z czym łączyć taupe?
Pomimo tego, że jest to dosyć nieoczywisty kolor, łatwo stosować go w wielu aranżacjach. Wbrew pozorom nie sprawia wiele kłopotów i w zestawieniu z innymi kolorami nadal wygląda świetnie. Wprowadza przytulny klimat i dodaje elegancji. Można wykorzystać go na ścianach lub w dodatkach, takich jak np. dywany, poduszki dekoracyjne, zasłony, narzuty lub obicia krzeseł. Posiada kilka barw, które idealnie się razem komponują. Są nimi:
- biały,
- brązowy,
- czarny,
- szary.
Takie zestawy są najbardziej uniwersalne, klasyczne i nie są krzykliwe. Zawsze będą się dobrze komponować. Idealne do minimalistycznych aranżacji.
Nie trzeba jednak ograniczać się tylko i wyłącznie do stonowanych barw. Łącząc taupe z wieloma innymi intensywnymi kolorami, otrzymamy cudowne, wyróżniające się wnętrza. Ciekawe połączenia tworzy z odcieniami natury np. z żółtym, przypominającym słoneczne dni lub zielonym, który przywodzi klimat roślinny. Taupe lubi ciemne i wyraziste barwy. Dobrze komponuje się z różem, fioletem i granatem. Z takimi połączeniami tworzy kontrastowe zestawienia, nadające wyjątkowy charakter projektom wnętrz. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć go również z pastelami. Jego uniwersalność wpasuje się do każdego, dlatego tak sobą zachwyca.
W ostatnim czasie coraz bardziej popularne są aranżacje tzw. “total look”. Polega to na tym, że kilka różnych odcieni taupe przewija się na różnych fakturach i elementach wystroju wnętrza. Różne faktury w połączeniu z różnorodnymi wariacjami jednego koloru tworzą niesamowite wrażenia wizualne. Dodatki, meble i tkaniny uzupełniają całość i wybijają elegancki charakter takich projektów.
Kolor taupe w przykładowych aranżacjach
Taupe to odcień, który jest uznawany za neutralny i ponadczasowy. Jest bezpieczną bazą do stonowanych, jak i bardziej szykownych wnętrz. Pomimo zmieniających się trendów modowych
i upływu lat, nie wychodzi z mody. Każdy doceni jego nieoczywistą barwę. Jeśli jesteś osobą, która lubi klasykę, skromne i wyważone wnętrza, a także ceni sobie niezawodność, to idealny kolor dla Ciebie. Najczęściej jest wykorzystywany jako kolor na ścianach. Taupe będzie odpowiedni do sypialni, salonu, biura, przedpokoju, łązienki i kuchni. Nowoczesne projekty wnętrz chętnie korzystają z tego koloru.
- Sypialnia
- W sypialni ten odcień stworzy wizualne powiększenie przestrzeni i spowoduje, że będzie bardziej rozświetlona. Ten kolor będzie pasował do wszelkich dodatków z naturalnych materiałów. Z pewnością będzie dobrze wyglądał z drewnianymi i rattanowymi meblami, a także z wiklinowymi dodatkami. Klasyczne i minimalistyczne wnętrza z dodatkiem mebli taupe, nabiorą eleganckiego wyrazu i stylu.
- Salon
- Gustowny salon w palecie taupe, dodaje nowoczesnego charakteru i pasuje do wielkometrażowych, jak i mniejszych mieszkań. Zastosowanie tego koloru, wprowadza ciepło. Z tego powodu, będzie pasował do wnętrz o zimnym i surowym wykończeniu, które chcą być przełamane przytulnym klimatem. Jest chętnie wykorzystywany w wykończeniach mebli, ścian i dekoracji.
- Łazienka
- Fascynują Cię minimalistyczne i klasyczne łazienki? Wybierz kolor przewodni, jakim będzie taupe. W zestawieniu z kremowym i białym, da niesamowity i elegancki efekt. Trzeba pamiętać, aby w takich aranżacjach nie przesadzać z dodatkami. Wybierz tylko te, które pasują do panującego stylu, a zarazem są praktyczne. Projektując łazienkę, pamiętaj o dużej ilości ukrytych miejsc do przechowywania wszelkich akcesoriów, tak aby nie psuły efektu wizualnego, pozostawione na wierzchu. Proste wykończenia i klasyczna armatura dopełnią całą aranżację.
Taupe jest kolorem, który zachwyci każdego. Większość osób, niezależnie od preferowanego stylu nie może się mu wręcz oprzeć. Nikogo jednak to nie dziwi, ponieważ jest mieszanką klasy, elegancji i nieoczywistego wykończenia. Wprowadza do wnętrz niesamowity klimat i wyjątkowy charakter. Jeśli jesteś osobą, która ceni sobie panujący spokój w swoim mieszkaniu, wybierz kolor taupe.
Zapraszamy do lektury naszych pozostałych artykułów wnętrzarskich. Dzięki nim, można znaleźć dla siebie mnóstwo inspiracji i pomysłów na to, jak łączyć ze sobą różne style i pozostałe kolory. Zachęcamy również do skorzystania z profesjonalnych usług aranżacji wnętrz. Nasi specjaliści z Narysujemy pomogą Ci dobrać styl odpowiedni dla Ciebie. Działamy na terenie Warszawy lub on-line na obszarze całego kraju. Sprawdź.