Styl włoski, charakterystyka i porady aranżacyjne

włoski salon

Kilka słów wstępu

Styl włoski od lat doceniany jest przez ludzi na całym świecie za swą unikalną, bezpretensjonalną elegancję. Widać w nim inspiracje zarówno historyczne, poparte latami rozwoju tego nurtu w swoim rodzimym kraju, jak również artystyczne i architektoniczne, płynące z tradycji rozciągającej się na przestrzeni wieków. Dzięki odpowiednim zabiegom wnętrzarskim, każdy będzie w stanie poczuć unikalną włoską atmosferę w swoim domu.

włoski salon

Charakterystyka i historia

Stylistyka włoska to przede wszystkim jakość i niepowszednie wzornictwo. Od pokoleń włoscy twórcy dyktują trendy, służąc za wzór i inspirację. Korzenie swoje nurt ten ma w tradycyjnym rzemiośle dawnych czasów, zwłaszcza w rejonach Wenecji, Toskanii oraz Florencji. Styl włoski rozwinął się w XX wieku, głównie w Mediolanie, będącym bogatym miastem w północnych Włoszech, nazywanym nierzadko stolicą mody. Potężnym motorem tego rozwoju była międzynarodowa wystawa w Turynie, dzięki której niecodzienna jakość włoskiego wzornictwa została szeroko rozpowszechniona. Najsilniejszego rozkwitu zainteresowania trend doznał w latach 60. i 70. XX wieku, kiedy to ludzie zafascynowani kulturą Włoch zaczęli zwracać baczną uwagę na unikatowe połączenie tradycyjnych wyrobów z metalu i szkła z awangardowymi kreacjami z plastiku. W jego nieskazitelnej elegancji i harmonii dostrzec łatwo można włoską zmysłowość.

Jednakże konwencja ta to nie tylko historia i tradycja – obejmuje ona również idące z duchem czasu nowoczesne i funkcjonalne wyposażenie, w tym dodatki, oświetlenie i meble o zniewalająco pięknych formach. Znajdzie się w niej miejsce tak na bardziej tradycyjne wzorce, jak i zabawę barwami i kolorami oraz innowację i nieoczywiste rozwiązania. To wszystko powoduje, że w stylu włoskim każdy znajdzie coś dla siebie!

Paleta kolorów, wzory i materiały

Elegancka prostota włoskich wnętrz wymaga skupienia się na jasnej, ciepłej kolorystyce w celu lepszego wyeksponowania swoistego włoskiego wzornictwa na powierzchniach odpowiednio dobranych do tego celu mebli. Przykładowe kolory, jakie możemy śmiało wykorzystać przy planowaniu wymarzonych aranżacji, to:

 • kolory kremowe i pastelowe,
 • brąz,
 • biel,
 • złamana zieleń,
 • szarość,
 • beż,
 • turkus,
 • czerwień (zwłaszcza w odcieniu terakotowym),
 • jasne odcienie żółtego,
 • niebieski.

Będą się z nimi doskonale komponowały wzory takie, jak:

 • wyraźnie zarysowane, obszerne wzory geometryczne,
 • delikatne ornamenty roślinne.

Zaś materiały jakie najlepiej prezentować się będą we włoskim wnętrzu, to między innymi:

 • kamień,
 • drewno,
 • plastik,
 • szkło,
 • metal,
 • lastryko,
 • ceramika.

Meble

Włoskie meble to jeden z najistotniejszych elementów wystroju mieszkania urządzonego w tym zniewalającym stylu. Niezależnie od typu wnętrza, należy zadbać o to, aby wyposażenie cechowało się wysoką jakością materiałów oraz nietuzinkową formą. Przykładem takich elementów są:

 • duże stoły,
 • wytrzymałe, wykonane z drewna komody z dekoracyjnymi rzeźbieniami oraz okuciami,
 • bardzo wygodne, tapicerowane sofy (jak np. słynna sofa Bocca w kształcie kobiecych ust).

Meble w tej konwencji, oprócz niewątpliwej jakości, charakteryzuje również precyzja wykonania. Dzięki swej elegancji i luksusowej estetyce nadają każdemu wnętrzu poczucia intensywnego piękna i szyku. Jednak wyjątkowość tych kreacji nie stoi na drodze ich równie wysokiej funkcjonalności. Wygoda użytkowania łączyć się tu może tak z wrażeniem dostatku, jak i kształtami bardziej estetycznie prostymi, w zależności od personalnych upodobań.

panorama Włoch

Oświetlenie

Doskonałym wyborem zawsze będą żyrandole wykonane z charakterystycznego szkła Murano. Ich przejrzyste klosze i gięte ramiona nadają wnętrzu atmosfery domów dawnej włoskiej magnaterii. Jednakże projektanci będą również mieli propozycje dla klientów o gustach bardziej nastawionych na nowoczesność, faliste tudzież aluminiowe lampy stołowe, wiszące i stojące w każdym rozmiarze, od bardziej kolorowych po te stonowane i formach tak klasycznych, jak i geometrycznych.

beżowy salon

Dekoracje

Mimo iż wstępnie mogłoby się wydawać, że włoski temperament spowoduje przytłaczającą ilość elementów dekoracyjnych we wnętrzach, dominującą aranżację, to w rzeczywistości w stylu tym jakość ma zdecydowanie wyższy priorytet nad ilością. Przy wyborze wyrazistych, luksusowych dodatków zadbać należy, aby układ nie popadał w przesadę i kicz. Przykładowe dekoracje pasujące do pomieszczeń w stylu włoskim to, na przykład:

 • misy,
 • wazony (w tym te wykonane ze szkła Murano, stanowiące istne dzieła sztuki szklarskiego hutnictwa),
 • rzeźby (mogą to być także zainspirowane antykiem elementy w formie kopii klasycznych rzeźb),
 • wykonane z barwnej ceramiki, zwanej majoliką, donice a nawet zastawa stołowa.

Odmiany stylistyczne

Na bogatą panoramę Włoch składa się aż 20 regionów, z których każdy charakteryzuje się swoistą kulturą. Tak duży kraj oferuje równie wielką różnorodność. W przypadku branży wnętrzarskiej, zazwyczaj uwagę zwraca się na trzy konkretne nurty:

Rodzaj:Opis:
Styl śródziemnomorskiTrend będący mieszanką konwencji pochodzących z różnych krajów basenu Morza Śródziemnego, przede wszystkim Włoch, Hiszpanii, Grecji, Francji, Maroka oraz Turcji. Podstawę kolorystyczną stanowi klasyczna biel wzbogacona o różnorodne dodatki. W stylu śródziemnomorskim podłogi wykładane są kolorowymi płytkami. Tynki są utrzymane w surowych wydaniach. Wykorzystuje się głównie meble drewniane.
Styl weneckiNurt wywodzący się z wielokulturowego, bogatego miasta, jakim jest Wenecja, z całym jego dorobkiem rzemieślniczym oraz artystycznym. Cechuje się wyrafinowaniem i luksusem. Znaki szczególne stylu to: efektowne tkaniny, takie jak jedwabny adamaszek, szkło weneckie, bardzo rozbudowana paleta barw oraz luksusowe, wymyślnie zdobione meble.
Styl toskańskiZnany inaczej jako włoski styl rustykalny. Stylistyka ta charakteryzuje się intensywnie ciepłymi odcieniami (beż, ochra, musztarda, brąz oraz oliwkowa zieleń), naturalnymi materiałami (kamień, terakota a także drewno) jak również elementami, takimi jak: ceglane nadproża i kominki, kamienne posadzki oraz schody, malowane naczynia wyprodukowane z miedzi, a także okna wykonane z drewna.

Styl włoski łączy w sobie elementy wystawnie luksusowe oraz estetycznie proste, co powoduje, że jest to trend niezwykle uniwersalny, dopasowujący się do indywidualnych gustów. Dzięki szerokiej gamie opcji łatwo jest uzgodnić z projektantem wnętrz układ wymarzonego mieszkania w tym ciepłym, odważnym stylu niosącym ze sobą temperament i wdzięk dalekiej Italii.

Twój styl, Twoje wnętrze

NARYSUJEMY serdecznie zaprasza Państwa do współpracy, oferując najwyższej jakości pomoc w zaprojektowaniu i wizualizacji mieszkania. Z chęcią pomożemy również w wyborze wyposażenia i zaoferujemy profesjonalne doradztwo w sprawach ergonomii, doboru materiałów i innych. Polecamy naszą usługę fotorealistycznej wizualizacji wnętrz, dzięki której będą Państwo mogli dokładnie obejrzeć i wybrać aranżację skrupulatnie dopasowaną do Państwa upodobań spośród wielu przygotowanych wariantów. Gorąco zachęcamy do współpracy i kontaktu.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Czy styl włoski jest stylem uniwersalnym?

Zdecydowanie tak. W stylu włoskim każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ zawierają się w nim wystawne, luksusowe aranżacje, jak również te o estetyce prostszej. Zarówno elementy tradycyjne, jak i współczesne, znajdą swoje miejsce we włoskich aranżacjach. W zależności od odmian stylistycznych, trend ten może czerpać inspirację z mieszkań dawnej włoskiej arystokracji bądź pójść drogą rustykalną w przypadku stylu toskańskiego.

Na co zwrócić uwagę przy doborze mebli?

Przede wszystkim na wysoką jakość materiałów i precyzję z jaką wyposażenie jest wykonane. Niezależnie od specyfiki, odpowiednio dobrane meble nadadzą włoskiemu wnętrzu niepowtarzalnego szyku, który z pewnością zachwyci gości. Warto również pamiętać o funkcjonalności, ponieważ oprócz charakterystycznego włoskiego piękna, meble tego nurtu cechują się również wysokim komfortem użytkowania towarzyszącym ich niekiedy fantazyjnym formom.