Image Alt

Odkryj tajemnicę ponadczasowości stylu włoskiego  

solidne, wysokiej jakości materiały

Kilka słów wstępu 

Włosi są prawdziwymi miłośnikami piękna, luksusu i tradycji. Otaczają się monumentalnymi i imponującymi pozostałościami z czasów antycznych oraz renesansowymi pałacami, a wszystko to idealnie współgra z designerskimi i nowoczesnymi rozwiązaniami. Niezwykle przyjazny klimat porośniętej wzgórzami Italii i nieskazitelność przyrody uwrażliwiły obywateli Włoch na piękno i sztukę. Nie bez przyczyny każdej wiosny, właśnie we Włoszech, a dokładniej w Mediolanie, odbywa się najważniejsze wydarzenie branży wnętrzarskiej – targi designu Salone del Mobile.  

Mieszkańcy półwyspu Apenińskiego od lat inspirują się nieprzemijającą wspaniałością dawnych kanonów, wysoko cenią historię i pielęgnują tradycję. Pomimo tego, nie pragną kopiować schematów, które obowiązywały kiedyś w kulturze, architekturze i sztuce. Zamiast tego wolą dawać nowe życie liczącym wieki murom i aranżować je w nowoczesnym, a nawet futurystycznym stylu. 

Wnętrze w stylu włoskim, co je wyróżnia? 

Styl włoski w rzeczywistości łączy w sobie cechy kilku innych nurtów, dlatego niełatwo jest go jednoznacznie zdefiniować. Potrafi być niezwykle wytworny i elegancki, ale także nowocześnie minimalistyczny i przytulny. Dzieje się tak, ponieważ Italia dzieli się na aż dwadzieścia różnych regionów, a w każdym z nich panują zupełnie odmienne przekonania.  

Do najpopularniejszych odmian stylu włoskiego zaliczają się: 

Styl toskański 

  • Wnętrza zaprojektowane w tym nurcie wyróżniają się sielskością i przytulnością, a panująca w nich atmosfera sprzyja wypoczynkowi. Wprowadzają one także nieco rustykalny klimat za sprawą naturalnego kamienia na ścianach.  
  • Widuje się tu drewniane belki, zamontowane pod stropem czy tradycyjną terakotę.  
  • Dominujące w tym stylu kolory, to oliwkowa zieleń, musztardowa żółć, ochra oraz brąz.  
  • Region Toskanii kojarzy się też z ogródkami warzywnymi i ziołowymi. Jeżeli nie posiadamy własnego ogrodu, możemy zasadzić zarówno warzywa, jak i kwiaty czy zioła w specjalnych skrzyneczkach oraz umieścić je na tarasie lub balkonie. 

Styl śródziemnomorski 

  • Nawiązuje do trendów aranżacyjnych, charakterystycznych dla krajów wybrzeża Morza Śródziemnego, np. Grecji, Francji czy Hiszpanii.  
  • Rządzi tutaj jasna kolorystyka, a zwłaszcza biele, turkusy, błękity czy oranże.  
  • Spotyka się tu najczęściej meble wykonane z naturalnego drewna, surowy tynk oraz kolorowe płytki na podłogach. 

Styl wenecki 

  • Łatwo go rozpoznać po wyjątkowej jakości tkaninach, bogato zdobionych elementach wystroju, klasycznych meblach i dodatkach wykonanych ze szkła.  
  • Pomieszczenia urządzone w tym stylu są niezwykle rozświetlone i przestronne.  
  • Dominuje tu jasna kolorystyka oraz występują naturalne materiały. 
  • W nurcie weneckim ogranicza się ilość zbędnych dekoracji. 
jasna, neutralna kolorystyka

Jaka kolorystyka dominuje w stylu włoskim? 

W typowo włoskich przestrzeniach, podstawowa baza kolorystyczna powinna być jak najbardziej stonowana. Dominują tu czyste biele, subtelne beże czy szarości. Nie brakuje tu także kolorów nawiązujących do piękna włoskiego krajobrazu. Na kuchennych kafelkach, łazienkowej glazurze czy tapicerowanych meblach, zobaczymy błękity, turkusy, żywe oranże i czerwienie, jaskrawe żółcie oraz zielenie.  

Popularnym trendem we włoskim stylu jest stosowanie wzorzystych zdobień. Tym sposobem, na tkaninach i meblach często znajdują się motywy roślinne czy geometryczne kształty. 

masywne sofy i mięsiste fotele

Na jakie meble i dodatki się zdecydować? 

Ponadczasowość nurtu włoskiego przejawia się w naturalnych i luksusowych materiałach. Wykonuje się z ich użyciem komfortowe meble czy dekoracje do domu. Włosi są wielkimi miłośnikami wygody, nie stronią też od wina, wykwintnych potraw i udanego życia towarzyskiego. Aranżacje ich wnętrz muszą nie tylko zachwycać designem, ale i stanowić idealną przestrzeń do spędzania czasu z bliskimi czy błogiego relaksu.  

Jeżeli mowa już o materiałach, wszechobecne jest tutaj drewno – produkuje się z niego meble, panele podłogowe i różne elementy wykończeniowe. Cenionym tworzywem, które gości we włoskich pomieszczeniach, jest naturalny kamień. Wymienia się tu chociażby granit, trawertyn i wynalezione w Wenecji lastryko.  

Poszukując gustownych mebli do mieszkania urządzonego w omawianym nurcie, należy skupić się przede wszystkim na: 

  • wysokiej jakości meblach wypoczynkowych – tapicerowanych i monumentalnych sofach, mięsistych fotelach, wygodnych pufach; 
  • minimalistycznych stolikach kawowych, solidnych i drewnianych stołach jadalnianych; 
  • masywnych, pakownych, dodatkowo zdobionych szafach z ciemnego drewna. W stylu toskańskim preferuje się jasne, najlepiej białe meble z charakterystyczną przecierką. 

W dekoracjach i dodatkach królują za to: 

  • stylowe rzeźby, 
  • szklane wazony, 
  • ceramiczne, sycylijskie donice, 
  • kolorowe narzuty, zasłony oraz poduszki. 
szklane wazony i sycylijskie donice

Jakie oświetlenie najlepiej wybrać? 

Standardowym oświetleniem, stosowanym we włoskich wnętrzach, są salonowe żyrandole, designerskie lampki stołowe z materiałowymi abażurami bądź szklanymi kloszami. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem jest także oświetlenie przypodłogowe, które dodatkowo uczyni mieszkanie przytulniejszym. Romantyczny nastrój wprowadzą też grube świece z naturalnego wosku. 

Zaprojektujemy wnętrza, które pokochasz!

Styl włoski, wywodzący się z półwyspu Apenińskiego, kryje w sobie piękno antycznej architektury, zachwycając jednocześnie nowoczesnym designem. Chciałbyś poczuć w swoim mieszkaniu niepowtarzalny klimat słonecznej Italii? Nasz zespół projektowy NARYSUJEMY, kierując się swoją wiedzą i zdobytym przez lata doświadczeniem, zaprojektuje wnętrze Twoich marzeń! Zobacz pełną ofertę, jaką dla Ciebie przygotowaliśmy. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jakiego typu meble spotyka się we włoskim wnętrzu?

Będą to przede wszystkim meble wykonane z wysokiej jakości materiałów. W tego typu wnętrzu sprawdzą się pojemne szafy ze zdobieniami, wygodne sofy czy fotele. W zaaranżowanej tak jadalni z powodzeniem może stanąć masywny, drewniany stół, w salonie natomiast swoje miejsce znajdzie zgrabny stolik kawowy.

Jaka kolorystyka kojarzy się ze stylem włoskim?

Włosi uważają, że kolorystyka ścian stanowi jedynie tło dla pozostałych elementów wyposażenia, dlatego jest bardzo stonowana. Zastosowanie poszczególnych barw co prawda różni się, w zależności od regionu, jednak te najbardziej dominujące, to biel, beż, błękit, turkus, oranż czy zieleń. Odcienie te zobaczymy nie tylko na ścianach – Włosi chętnie ozdabiają nimi kuchenne kafelki czy łazienkowe płytki.