WNĘTRZA WE WŁOSKIM STYLU

czarno biały salon

Mieszkanie w stylu włoskim

Włoski styl we wnętrzach to esencja wielowiekowych tradycji i barwnej kultury Apeninów. Włoscy projektanci oferują elegancję prosto z arystokratycznych pałaców, folklor włoskiej wsi, industrialny funkcjonalizm i artystyczną awangardę. Poznaj cechy charakterystyczne i zalety tego trendu. 

drewniane meble w salonie

Historia włoskiego stylu 

Historia włoskiego nurtu wnętrzarskiego sięga starożytności, kiedy to Rzymianie i Grecy wprowadzali do swoich domów elementy architektury i dekoracji związane z klasycyzmem. W średniowieczu we Włoszech rozwinęła się architektura gotycka i renesansowa, co przełożyło się na styl aranżacji wnętrz – pojawiły się sklepienia, arkady, freski i rzeźby. W baroku i rokoku we Włoszech modne były przestronne i bogato zdobione pomieszczenia, z wykorzystaniem marmuru, złota i srebra. W XIX wieku styl włoski przeszedł w kierunku bardziej skromnego, rustykalnego, związanego z tradycyjną włoską architekturą i rzemiosłem.  

Charakterystyka

Styl włoski we wnętrzach charakteryzuje się przede wszystkim elegancją, prostotą i naturalnością. Oparty jest na tradycyjnej włoskiej architekturze i rzemiośle. Jest także bardzo różnorodny, ponieważ obejmuje rozmaite epoki i tendencje. Występują tutaj przede wszystkim stonowane, naturalne kolory, takie jak biel, beż, szarości, brązy czy oliwki. Do tego zestawu barw dodać można jednak jeszcze dwa odcienie, mowa o czerwieni i turkusie, które podkreślają kolory Włoch. Wyróżnia się także wykorzystaniem naturalnych materiałów, głównie marmuru, ceramiki, skóry i drewna. Z całością komponują się dobrze geometryczne wzory o dużych i wyrazistych kształtach oraz roślinne ornamenty, które natomiast są delikatne i swoim wyglądem przypominają lekko starte freski. 

Włoskie meble 

Meble w stylu włoskim charakteryzują się przede wszystkim prostotą, elegancją i wysoką jakością wykonania. Najczęściej ręcznie robione przez włoskich rzemieślników, którzy cenią sobie tradycyjne techniki i materiały. Reprezentatywne są elementy z metalu, mosiądzu, brązu czy miedzi, uzupełnione dopracowanymi detalami, takimi jak zdobienia, freski czy rzeźby. Włoski styl określa się meblami klasycznymi, takimi jak kanapy, fotele, łóżka, szafki, komody, kredensy, które są proste, ale eleganckie i ręcznie wykonane. Znaleźć można także meble nowoczesne, które są funkcjonalne i estetyczne. Wykorzystują ciekawe rozwiązania, takie jak połączenie różnych materiałów czy kształtów. 

kuchnia z dodatkami włoskiego szkła

Włoskie dodatki 

Dodatki do wnętrz we włoskim stylu mogą obejmować przedmioty takie jak: 

  • obrazy i reprodukcje słynnych dzieł sztuki włoskiej, 
  • tkaniny o włoskim motywie, takie jak koronki, kwiaty i wzory geometryczne, 
  • ozdoby z ceramiki, wazony, doniczki i figurki, 
  • lampy i świeczniki z mosiądzu lub miedzi, 
  • akcesoria kuchenne, garnki, noże i sztućce z włoskim motywem, 
  • wino i szkło do wina z motywem włoskim. 

Oświetlenie 

Może ono obejmować różne rodzaje źródeł światła, takie jak lampy wiszące, zaopatrzone w klasyczne, ornamentowe klosze, które mogą być wykonane z kryształów lub szkła. Często są one ozdobione złotymi lub miedzianymi elementami, dodającymi blasku i elegancji. Doskonale sprawdzą się także lampy stołowe, kinkiety czy świeczniki, które nadadzą klimat i podkreślą charakter pomieszczenia. Istotne jest, aby oświetlenie we włoskim stylu było eleganckie, subtelne i pasowało do reszty wystroju wnętrza. 

Czy styl włoski jest odpowiedni dla Ciebie? 

Trend ten może być odpowiedni dla osób, które cenią sobie elegancję, prostotę i naturalne materiały. Włoski styl wnętrz jest często kojarzony z luksusem i bogactwem, a także z klasycznym pięknem i harmonią. Ci, którzy lubią tradycyjne motywy i wzory, takie jak kwiaty, marmury czy skóry, a także cenią sobie drewniane meble, mogą być zainteresowani tym nurtem. Ostatecznie styl włoski jest odpowiedni dla tych, którzy cenią sobie wyrafinowanie, elegancję i piękno. 

delikatny wzór kwiatów na kanapie w salonie

Twoje wnętrza, Twoja osobowość

Styl włoski to gwarancja posiadania oryginalnych, niezwykle wyszukanych i niecodziennych wnętrz. W ten sposób urządzone mieszkanie może w pełni odpowiadać Twojemu charakterowi i stylowi życia. Zdajemy sobie jednak sprawę, że umiejętne zaaranżowanie pomieszczeń może być kłopotliwe i czasochłonne. Dlatego, jeśli urządzanie wnętrz sprawia Ci trudność i nie wiesz, od czego zacząć, nie zwlekaj i napisz do nas. Projektanci z NARYSUJEMY stworzą kompletny projekt wnętrza, które spełni Twoje wszelkie oczekiwania. Pracujemy stacjonarnie na terenie Warszawy, natomiast współpracę zdalną podejmujemy na terenie całego kraju.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jaki jest styl włoski we wnętrzach?

To połączenie emocjonalności ze zmysłowością. Wnętrza te charakteryzuje harmonia i elegancja. Możemy tu znaleźć zarówno nowoczesne, jak i klasyczne meble, funkcjonalne dodatki oraz ciekawe zestawienia kolorystyczne.

Jakie meble występują w stylu włoskim?

Meble w stylu włoskim charakteryzują się przede wszystkim prostotą, elegancją i wysoką jakością wykonania. Najczęściej ręcznie robione przez włoskich rzemieślników, którzy cenią sobie tradycyjne techniki i materiały. Reprezentatywne są elementy z metalu, mosiądzu, brązu czy miedzi, uzupełnione dopracowanymi detalami, takimi jak zdobienia, freski czy rzeźby.

Dla kogo jest styl włoski?

Styl włoski we wnętrzach może być odpowiedni dla osób, które cenią sobie elegancję, prostotę i naturalne materiały. Jeśli lubisz tradycyjne motywy i wzory, takie jak kwiaty, marmury czy skóry, a także cenisz sobie dopracowane meble, możesz bez obaw aranżować wnętrza według włoskiego nurtu.