JAK URZĄDZIĆ ŁAZIENKĘ W STYLU WŁOSKIM?

czarne umywalki nablatowe

WŁOSKI STYL ARANŻACJI WNĘTRZ

Nurt włoski nie cieszy się wielką popularnością wśród polskich mieszkań. Jest jednak ciekawy i naszym zdaniem warty uwagi. Kultura włoska jest wielowiekowa i bardzo bogata, a urządzając wnętrze, inspirację czerpać można od starożytnego imperium Cezara aż po nowoczesną sztukę i awangardę.

Wyróżnić możemy następujące cechy charakterystyczne włoskich łazienek:

  • Wysokiej jakości materiały – włoskie łazienki wykończone są często prawdziwym marmurem, ceramiką, litym drewnem, lnem, bawełną.
  • Elegancja – kryształowe żyrandole i bogato zdobione ramy to popularne elementy składowe włoskiej aranżacji.
  • Minimalizm – uporządkowana i przestronna przestrzeń jest bardzo ważna, dlatego włosi oszczędnie podchodzą do kwestii dodatków. W tym przypadku mniej znaczy więcej.
  • Wyrazistość – choć paleta barw opiera się na barwach ziemi, nie oznacza to, że cała aranżacja wieje nudą. Wręcz przeciwnie, w każdej włoskiej łazience znajdzie się jakiś smaczek, element charakterystyczny zapadający w pamięć. Mogą to być piękne, drewniane meble lub oryginalny obraz na ścianie czy wyjątkowa tapeta.
  • Barwy ziemi – kolorystyka włoskiej łazienki opiera się na barwach ziemi, czyli bieli, odcieniach piaskowych, beżowych, żółtych i zielonych, po szarości i kolor oliwkowy.
  • Bardzo dobre naświetlenie – jeśli w łazience nie ma dużych okien, koniecznie trzeba będzie postarać się o dodatkowe oświetlenie ścienne. Włoskie łazienki są bardzo jasne i dobrze doświetlone.
drewniana szafka w łazience

RODZAJE WŁOSKICH ŁAZIENEK

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje włoskich łazienek. Różnice są subtelne, ale wprawne oko od razu je dostrzeże. Czym się charakteryzują poszczególne nurty?

Rodzaje włoskich łazienek śródziemnomorska toskańska nowoczesna 
Cechy charakterystyczne Jasna, przestronna, dekorowana mozaikami; umeblowana kolorowymi meblami; dekorowana naturalnymi elementami takimi jak trawa morska, suszone zioła.  Wyłożona marmurem lub kamieniem o ciepłych odcieniach; drewniane meble; paleta barw opiera się na kolorach ziemi: białym, żółtym, beżowym, oliwkowym, zielonym; Modernistyczna; wykorzystuje luksusowe materiały wykończeniowe; funkcjonalna; skromnie udekorowana. 

PŁYTKI

Najlepszym rozwiązaniem do typowej włoskiej łazienki są materiały takie jak marmur czy granit. Są one jednak bardzo kosztowne. Możemy stworzyć klimat Włoch w łazience wybierając płytki czy gres imitujące naturalny kamień bądź marmur. Alternatywą są płytki we wzorzyste, geometryczne wzory i słynne lastryko. Oba te wybory będę nie mniej włoskie, stanowiąc znakomite tło dla mebli i armatury łazienkowej.

miedziana armatura łazienkowa

MEBLE

Włoskie meble łazienkowe to ozdobne drewniane modele lub proste geometryczne kształty. Najczęstszą kolorystyką jest naturalne drewno, biel, szarość i czerń. Do łazienki wstawiamy tylko niezbędne meble, aby nie stracić minimalistycznego charakteru. Wanna powinna być wolnostojąca. Umywalka prosta, może być kamienna w kształcie misy. Podwieszana armatura będzie nowoczesna i pomoże zachować czystość, ale bardziej klasyczne rozwiązania i meble z nóżkami dodadzą szyku i elegancji.

DEKORACJE

Włoskie aranżacje nie lubią chaosu i zagracenia, dlatego warto być oszczędnym w doborze dodatków i skupić się na jednym, dwóch dodatkowych elementach ozdobnych. W oknie zawieś delikatną firankę z zasłoną. Jeśli chcesz podkreślić elegancję wnętrz śmiało możesz zawiesić kryształowy żyrandol w centralnym miejscu pomieszczenia i boczne lampki z abażurem. Lustro także może być w pokaźniej zdobionej ramie. Warto dobrać pasujące do siebie kolorystycznie dodatki takie jak dywanik, dozownik do mydła czy flakoniki na kosmetyki. Dobrym dodatkiem będą żywe lub suszone rośliny w wazonie. Dodadzą uroku i podkreślą szyk.

wanna wolnostojąca

OŚWIETLENIE

Włoskie łazienki są bardzo dobrze doświetlone, dlatego duże okno będzie tu bardzo korzystne. Jeśli do łazienki nie wpada dostateczna ilość światła naturalnego, warto postarać się o dodatkowe oświetlenie boczne. W nowoczesnym włoskim wnętrzu dobrze wyglądać będą żyrandole z kulistymi kloszami. Nie tylko kule sprawdzą się w roli kloszy, możemy szukać bardziej finezyjnych kształtów, które świetnie dopełnią modernistyczną aranżację pokoju kąpielowego.

PODSUMOWANIE

Jeśli chcesz urządzić swoją łazienkę we włoskim stylu, ale nie wiesz jakiego efektu końcowego się spodziewać, zapraszamy do kontaktu. NARYSUJEMY to profesjonalna pracownia projektowa. Nasi architekci chętnie pomogą Ci urządzić Twoje wnętrza.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie są główne cechy stylu włoskiego?

Przed wszystkim, Włosi korzystają ze szlachetnych materiałów wykończeniowych jak marmur, granit, gres, lite drewno. Kolorystyka, na jakiej opierają się pokoje kąpielowe Włochów, to w dużej mierze beże i wszelkie kolory ziemi. Całość nie stroni od eleganckich wzorów i stylowego oświetlenia typu żyrandol.  

Jakie płytki do włoskiej łazienki?

Świetnie sprawdzą się takie, które imitują marmur bądź granit. Równie ciekawym wyborem będą płytki we wzory geometryczne, kwiatowe czy klasyczne włoskie lastryko. 

Jakie są cechy charakterystyczne łazienki toskańskiej?

W łazience toskańskiej spotkamy najbardziej ciepłe barwy zbliżone do kolorów natury. Beże, kolory piaskowe, brązy oraz drewniane meble. Całość wyłożona prawdziwym marmurem. Charakterystyczne są także duże okna, by pomieszczenie było jasne.  

Jakie urządzić łazienkę w stylu włoskim?

Decydując się na włoski styl aranżacji łazienki warto postawić na naturalne, wysokiej jakości materiały. Marmur i kamień najlepiej oddadzą klimat śródziemnomorskiego pokoju kąpielowego. Podobny efekt możem uzyskać korzystając z ciekawych płytek imitujących marmur. Świetnie, jeśli posiadamy duże pomieszczenie z oknem przeznaczone na łazienkę. Ale i bez tego możemy sobie świetnie poradzić montując stylowe oświetlenie i wyposażenie w postaci klasycznych mebli o pięknych, rzeźbionych frontach i nogach.