Rozdziały:
Kilka słów wstępu
Styl włoski od lat doceniany jest przez ludzi na całym świecie za swą unikalną, bezpretensjonalną elegancję. Widać w nim inspiracje zarówno historyczne, poparte latami rozwoju tego nurtu w swoim rodzimym kraju, jak również artystyczne i architektoniczne, płynące z tradycji rozciągającej się na przestrzeni wieków. Dzięki odpowiednim zabiegom wnętrzarskim, każdy będzie w stanie poczuć unikalną włoską atmosferę w swoim domu.
Charakterystyka i historia
Stylistyka włoska to przede wszystkim jakość i niepowszednie wzornictwo. Od pokoleń włoscy twórcy dyktują trendy, służąc za wzór i inspirację. Korzenie swoje nurt ten ma w tradycyjnym rzemiośle dawnych czasów, zwłaszcza w rejonach Wenecji, Toskanii oraz Florencji. Styl włoski rozwinął się w XX wieku, głównie w Mediolanie, będącym bogatym miastem w północnych Włoszech, nazywanym nierzadko stolicą mody. Potężnym motorem tego rozwoju była międzynarodowa wystawa w Turynie, dzięki której niecodzienna jakość włoskiego wzornictwa została szeroko rozpowszechniona. Najsilniejszego rozkwitu zainteresowania trend doznał w latach 60. i 70. XX wieku, kiedy to ludzie zafascynowani kulturą Włoch zaczęli zwracać baczną uwagę na unikatowe połączenie tradycyjnych wyrobów z metalu i szkła z awangardowymi kreacjami z plastiku. W jego nieskazitelnej elegancji i harmonii dostrzec łatwo można włoską zmysłowość.
Jednakże konwencja ta to nie tylko historia i tradycja – obejmuje ona również idące z duchem czasu nowoczesne i funkcjonalne wyposażenie, w tym dodatki, oświetlenie i meble o zniewalająco pięknych formach. Znajdzie się w niej miejsce tak na bardziej tradycyjne wzorce, jak i zabawę barwami i kolorami oraz innowację i nieoczywiste rozwiązania. To wszystko powoduje, że w stylu włoskim każdy znajdzie coś dla siebie!
Paleta kolorów, wzory i materiały
Elegancka prostota włoskich wnętrz wymaga skupienia się na jasnej, ciepłej kolorystyce w celu lepszego wyeksponowania swoistego włoskiego wzornictwa na powierzchniach odpowiednio dobranych do tego celu mebli. Przykładowe kolory, jakie możemy śmiało wykorzystać przy planowaniu wymarzonych aranżacji, to:
- kolory kremowe i pastelowe,
- brąz,
- biel,
- złamana zieleń,
- szarość,
- beż,
- turkus,
- czerwień (zwłaszcza w odcieniu terakotowym),
- jasne odcienie żółtego,
- niebieski.
Będą się z nimi doskonale komponowały wzory takie, jak:
- wyraźnie zarysowane, obszerne wzory geometryczne,
- delikatne ornamenty roślinne.
Zaś materiały jakie najlepiej prezentować się będą we włoskim wnętrzu, to między innymi:
- kamień,
- drewno,
- plastik,
- szkło,
- metal,
- lastryko,
- ceramika.
Meble
Włoskie meble to jeden z najistotniejszych elementów wystroju mieszkania urządzonego w tym zniewalającym stylu. Niezależnie od typu wnętrza, należy zadbać o to, aby wyposażenie cechowało się wysoką jakością materiałów oraz nietuzinkową formą. Przykładem takich elementów są:
- duże stoły,
- wytrzymałe, wykonane z drewna komody z dekoracyjnymi rzeźbieniami oraz okuciami,
- bardzo wygodne, tapicerowane sofy (jak np. słynna sofa Bocca w kształcie kobiecych ust).
Meble w tej konwencji, oprócz niewątpliwej jakości, charakteryzuje również precyzja wykonania. Dzięki swej elegancji i luksusowej estetyce nadają każdemu wnętrzu poczucia intensywnego piękna i szyku. Jednak wyjątkowość tych kreacji nie stoi na drodze ich równie wysokiej funkcjonalności. Wygoda użytkowania łączyć się tu może tak z wrażeniem dostatku, jak i kształtami bardziej estetycznie prostymi, w zależności od personalnych upodobań.
Oświetlenie
Doskonałym wyborem zawsze będą żyrandole wykonane z charakterystycznego szkła Murano. Ich przejrzyste klosze i gięte ramiona nadają wnętrzu atmosfery domów dawnej włoskiej magnaterii. Jednakże projektanci będą również mieli propozycje dla klientów o gustach bardziej nastawionych na nowoczesność, faliste tudzież aluminiowe lampy stołowe, wiszące i stojące w każdym rozmiarze, od bardziej kolorowych po te stonowane i formach tak klasycznych, jak i geometrycznych.
Dekoracje
Mimo iż wstępnie mogłoby się wydawać, że włoski temperament spowoduje przytłaczającą ilość elementów dekoracyjnych we wnętrzach, dominującą aranżację, to w rzeczywistości w stylu tym jakość ma zdecydowanie wyższy priorytet nad ilością. Przy wyborze wyrazistych, luksusowych dodatków zadbać należy, aby układ nie popadał w przesadę i kicz. Przykładowe dekoracje pasujące do pomieszczeń w stylu włoskim to, na przykład:
- misy,
- wazony (w tym te wykonane ze szkła Murano, stanowiące istne dzieła sztuki szklarskiego hutnictwa),
- rzeźby (mogą to być także zainspirowane antykiem elementy w formie kopii klasycznych rzeźb),
- wykonane z barwnej ceramiki, zwanej majoliką, donice a nawet zastawa stołowa.
Odmiany stylistyczne
Na bogatą panoramę Włoch składa się aż 20 regionów, z których każdy charakteryzuje się swoistą kulturą. Tak duży kraj oferuje równie wielką różnorodność. W przypadku branży wnętrzarskiej, zazwyczaj uwagę zwraca się na trzy konkretne nurty:
Rodzaj: | Opis: |
Styl śródziemnomorski | Trend będący mieszanką konwencji pochodzących z różnych krajów basenu Morza Śródziemnego, przede wszystkim Włoch, Hiszpanii, Grecji, Francji, Maroka oraz Turcji. Podstawę kolorystyczną stanowi klasyczna biel wzbogacona o różnorodne dodatki. W stylu śródziemnomorskim podłogi wykładane są kolorowymi płytkami. Tynki są utrzymane w surowych wydaniach. Wykorzystuje się głównie meble drewniane. |
Styl wenecki | Nurt wywodzący się z wielokulturowego, bogatego miasta, jakim jest Wenecja, z całym jego dorobkiem rzemieślniczym oraz artystycznym. Cechuje się wyrafinowaniem i luksusem. Znaki szczególne stylu to: efektowne tkaniny, takie jak jedwabny adamaszek, szkło weneckie, bardzo rozbudowana paleta barw oraz luksusowe, wymyślnie zdobione meble. |
Styl toskański | Znany inaczej jako włoski styl rustykalny. Stylistyka ta charakteryzuje się intensywnie ciepłymi odcieniami (beż, ochra, musztarda, brąz oraz oliwkowa zieleń), naturalnymi materiałami (kamień, terakota a także drewno) jak również elementami, takimi jak: ceglane nadproża i kominki, kamienne posadzki oraz schody, malowane naczynia wyprodukowane z miedzi, a także okna wykonane z drewna. |
Styl włoski łączy w sobie elementy wystawnie luksusowe oraz estetycznie proste, co powoduje, że jest to trend niezwykle uniwersalny, dopasowujący się do indywidualnych gustów. Dzięki szerokiej gamie opcji łatwo jest uzgodnić z projektantem wnętrz układ wymarzonego mieszkania w tym ciepłym, odważnym stylu niosącym ze sobą temperament i wdzięk dalekiej Italii.
Twój styl, Twoje wnętrze
NARYSUJEMY serdecznie zaprasza Państwa do współpracy, oferując najwyższej jakości pomoc w zaprojektowaniu i wizualizacji mieszkania. Z chęcią pomożemy również w wyborze wyposażenia i zaoferujemy profesjonalne doradztwo w sprawach ergonomii, doboru materiałów i innych. Polecamy naszą usługę fotorealistycznej wizualizacji wnętrz, dzięki której będą Państwo mogli dokładnie obejrzeć i wybrać aranżację skrupulatnie dopasowaną do Państwa upodobań spośród wielu przygotowanych wariantów. Gorąco zachęcamy do współpracy i kontaktu.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Czy styl włoski jest stylem uniwersalnym?
Zdecydowanie tak. W stylu włoskim każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ zawierają się w nim wystawne, luksusowe aranżacje, jak również te o estetyce prostszej. Zarówno elementy tradycyjne, jak i współczesne, znajdą swoje miejsce we włoskich aranżacjach. W zależności od odmian stylistycznych, trend ten może czerpać inspirację z mieszkań dawnej włoskiej arystokracji bądź pójść drogą rustykalną w przypadku stylu toskańskiego.
Na co zwrócić uwagę przy doborze mebli?
Przede wszystkim na wysoką jakość materiałów i precyzję z jaką wyposażenie jest wykonane. Niezależnie od specyfiki, odpowiednio dobrane meble nadadzą włoskiemu wnętrzu niepowtarzalnego szyku, który z pewnością zachwyci gości. Warto również pamiętać o funkcjonalności, ponieważ oprócz charakterystycznego włoskiego piękna, meble tego nurtu cechują się również wysokim komfortem użytkowania towarzyszącym ich niekiedy fantazyjnym formom.