Rozdziały:
Popularna konwencja – nie bez powodu!
Trend skandynawski od lat cieszy się żywym uznaniem Polaków, czemu trudno jest się dziwić. Pomieszczenia o wysokiej użytkowości oraz optymalnym wykorzystaniu każdej części metrażu, materiały naturalne, jak również niecodzienne aranżacje, składają się razem na funkcjonalną i bezpretensjonalnie estetyczną całość. Styl skandynawski sprawdzi się w każdym rodzaju pomieszczenia, w tym w łazience, gdzie charakterystyczne dla stylistyki jasne kolory, dodatki o interesujących kontrastach, a także ciepłe drewno odnajdą się doskonale.
Cechy charakterystyczne
Łazienki w nurcie skandynawskim obfitują w pokaźne lustra, jasne płytki, duże niezasłonięte okna oraz ceramikę sanitarną w kolorze klasycznej bieli. Ta dominująca biel wspaniale wpływa na doświetlenie całej powierzchni, gdyż efektywnie odbija światło. W łazienkach skandynawskich to właśnie światło dzienne stanowi najważniejszy element dekoracyjny. Istotne jest osiągnięcie efektu skąpania pomieszczenia w promieniach słońca. Pod względem kolorystycznym najczęściej spotkamy:
- pastele,
- beże,
- biele,
- drewno.
W doborze odpowiedniego drewna pomoże poniższa tabelka:
Kolorystyka: |
Gatunki: |
|
|
Nie tylko meble odznaczają się bielą oraz jasnymi barwami, lecz również urządzenia sanitarne, podłogi, dekoracje oraz ściany. W stylu skandynawskim każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ pomieszczenia w tej stylistyce aranżować można w sposób bardziej tradycyjny, surowy, ascetyczny, jak również bardziej nowoczesny. Pewnym jest, że pomieszczenie takie nie spowszednieje zbyt prędko oraz nie wyjdzie z mody, gdyż ponadczasowe formy łączyć będą się w nich ze współczesnymi nurtami.
Materiały ubogacające aranżację
Tradycyjny zestaw materiałów nierzadko ostatnimi czasy urozmaica się o:
- szkło,
- stal,
- kamień.
Zwłaszcza elementy wykonane z naturalnego kamienia wspaniale nawiązują do surowości, jaką charakteryzuje się środowisko Półwyspu Skandynawskiego. Mogą to być, na przykład:
- dekoracje,
- akcesoria,
- kubki,
- brodziki,
- mydelniczki,
- płytki.
Kamienne elementy wystroju wybornie prezentować się będą w połączeniu z:
- akcentami wykonanymi z drewna,
- ścianami w kolorze klasycznej bieli,
- jasnymi meblami o charakterze minimalistycznym.
Materiały takie jak szkło oraz stal, wpłyną bardzo pozytywnie na optyczne powiększenie przestrzeni. Dlatego też te właśnie surowce najlepiej sprawdzają się w ciemnych wnętrzach o ograniczonym metrażu, jakimi są przykładowo łazienki w blokach pozbawione okien. Szkło oraz stal świetnie nadadzą się do łazienkowych akcesoriów, a także elementów wykończeniowych takich jak uchwyty bądź chromowane nóżki. Należy pamiętać, aby nie przesadzić z ilością dodatków, nawet tych wykonanych z materiałów pasujących do konwencji skandynawskiej, ponieważ we wnętrzach w tym nurcie ceniony jest minimalizm.
Dodatki do łazienki scandi
Pomimo minimalistycznego podejścia do ich ilości, dodatki w stylu skandynawskim towarzyszące wystrojowi łazienki są jak najbardziej eleganckie oraz estetycznie interesujące. Kontrastujące i ciepłe kolory, jak również wyraziście zarysowane akcenty, doskonale przełamują wrażenie sterylnej surowości tudzież chłodu. Spełniać one mogą tradycyjnie dekoracyjną rolę bądź służyć podwójnie, dostarczając estetycznego urozmaicenia, a także komfortowej funkcjonalności. W przypadku dodatków najlepiej sprawdzającym się materiałem jest naturalne drewno. Elementy takie jak stare, odpowiednio przemalowane krzesło tudzież komoda z drewna, nadadzą wnętrzu nietuzinkowego wyglądu.
W łazienkach o ograniczonym metrażu bardzo dobrze prezentować się będą tradycyjnie pokaźne lustra o możliwie jak najobszerniejszej tafli. Lustro takie doda głębi pomieszczeniu, optycznie je powiększając oraz rozjaśniając. Całą aranżację wybornie dopełnią wszelkiego rodzaju rośliny, których obecność iść będzie w parze z duchem bliskości z naturą, tak charakterystycznym dla stylu skandynawskiego.
Charakteru nadadzą łazience różne, odpowiednio kontrastujące dodatki takie jak, na przykład:
- kosze na bieliznę w ciemniejszej kolorystyce,
- oświetlenie w nieco industrialnym stylu,
- obłe lustra w czarnych ramach,
- ramki do zdjęć w kolorze czerni.
Ceramika
Ceramika sanitarna powinna zostać utrzymana w kolorze klasycznej bieli, tak jak i wanna (wolnostojące modele akrylowe nadadzą się tu idealnie). Ważne, aby dobierać urządzenia utrzymane w formach oszczędnych, acz kuszących zarazem obietnicą komfortu użytkowania. Z modelami wolnostojącymi parowane powinny być odpowiednio dopasowane wolnostojące baterie. Warto pamiętać o zasadach ergonomii, o które śmiało można spytać projektanta, aby połączyć piękną estetykę z bezpieczeństwem oraz funkcjonalną wygodą.
W przypadku zdecydowania się na kabinę prysznicową można urządzić ją w typie walk-in, stosując pojedynczą prysznicową ściankę bezpośrednio na posadzce, lub urozmaicić aranżację kamiennym brodzikiem. Całość efektownie dopełni zainstalowanie deszczownicy, która doda łazience akcentu współczesności, służąc zarazem bezkompromisowym komfortem.
Meble
Przy doborze mebli przede wszystkim pamiętać należy o zapobieganiu stworzeniu poczucia chaosu. Akcesoria, środki higieniczne oraz kosmetyki powinny być przez większość czasu schowane. Bazować należy na wzornictwie prostym, stawiając na minimalistyczne modele mebli łazienkowych. W przypadku ograniczonej przestrzeni warto zainstalować wiszące szafki i wiklinowe koszyki, które optymalnie ją zagospodarują.
We wnętrzach łazienkowych o bogatszym metrażu, pokusić można się o wstawienie drewnianych, eleganckich mebli ze szklanymi elementami zestawionymi z lakierowanymi, białymi frontami. W przypadku ograniczeń budżetowych, doskonałym zamiennikiem naturalnego drewna będzie płyta MDF.
Odkryj swój dom na nowo
NARYSUJEMY serdecznie zaprasza Państwa do współpracy, oferując najwyższej jakości pomoc w zaprojektowaniu i wizualizacji wymarzonego mieszkania. Z chęcią pomożemy również w wyborze wyposażenia i zaoferujemy profesjonalne doradztwo w kwestiach doboru materiałów, ergonomii i nie tylko. Polecamy naszą usługę fotorealistycznej wizualizacji wnętrz, dzięki której będą Państwo mogli dokładnie obejrzeć i wybrać aranżację skrupulatnie dopasowaną do Państwa preferencji spośród wielu wariantów. Działamy na terenie Warszawy oraz okolic, a także zdalnie na terenie całej Polski. Gorąco zachęcamy do współpracy i kontaktu.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Jak wygląda łazienka w stylu skandynawskim?
Przede wszystkim są to łazienki urządzone w prostej, acz miłej dla oka stylistyce o wysokim standardzie funkcjonalności, tak niezbędnym w pomieszczeniu sanitarnym. Duże lustra i okna, jasne płytki oraz dominująca w wystroju biel w rezultacie prezentują dobrze oświetlone, optycznie pokaźne wnętrze nawet w przypadku ograniczonego metrażu.
Czy można wykorzystać inne materiały niż drewno?
Zdecydowanie tak. Elementy wykonane z kamienia doskonale imitować będą surowość skandynawskiej natury, zaś szkło oraz stal wspaniale sprawdzają się w przypadku mniejszych pomieszczeń, dostarczając optycznego wrażenia przestronności. Wybór dodatkowych materiałów zawsze warto przedyskutować z projektantem.