Rozdziały:
Oszczędny styl dostępny dla każdego
Styl skandynawski na dobre zagościł w naszych domach. Ten minimalistyczny, ale zarazem funkcjonalny trend dobrze radzi sobie w aranżacji każdego mieszkania. Wprowadzając do wnętrza paletę jasnych barw, tworzy czystą przestrzeń, oszczędną w formie. Dzięki kolorowym dodatkom jest jednak ciepły i przytulny.
Kilka cech charakterystycznych dla tego nurtu
Region Skandynawii kojarzy nam się z chłodną aurą. Jednak dzięki zastosowaniu pewnych szczegółów, nie przenika ona do wnętrza mieszkania. Należą do nich:
- jasne, pastelowe ściany,
- drewniane meble,
- barwne tkaniny,
- żywe rośliny,
- jasne drewniane podłogi.
Pomimo ograniczonej ilości słonecznych dni, wnętrza mieszkań charakteryzuje przytulny klimat. Pastelowe, stonowane kolory ścian ocieplone są naturalnymi elementami w postaci mebli i dodatków. Bazą są tutaj białe lub szare ściany, które rozświetlają przestrzeń. To one sprawiają, że wnętrze wygląda czysto i estetycznie. Meble wykonane są z litego drewna i ładnie kontrastują w jasnym wnętrzu. Malowane bezbarwnym lakierem lub bielone, pokazują ich naturalną strukturę. Dzięki temu dobrze uwidocznione są tutaj słoje drewna oraz jego niedoskonałości. Niezwykle istotnymi akcentami dla wnętrza są tkaniny. Poduszki, koce oraz dywany, nie tylko dają wygodę, ale wprowadzają kolor. Pojawiają się tutaj stonowane brązy, zielenie i błękity, ale również intensywne czerwienie. Ważne jest jednak, aby w aranżacji nie przesadzić z ilością kolorowych dodatków. Warto wybrać jedną barwę i wprowadzać jej odcienie. Nie należy zapominać o żywych roślinach. Umieszczamy je na parapetach, komodach oraz bezpośrednio na podłodze. Ustawiane na otwartych półkach pięknie się prezentują w metalowych pojemnikach. Podłogi są dość surowe, najczęściej drewniane, pomalowane na biało z przetarciami. Stosuje się także kamienne podłogi. Mogą one być wykonywane z granitu lub marmuru. Warto jednak pamiętać, że podłogi w stylu skandynawskim mają być przede wszystkim funkcjonalne i proste, a nie przesadnie ozdobne.
Salon w klimacie skandynawskim
Jeśli urządzasz salon koniecznie postaw na jasną kolorystykę. Biały i szary będzie dobrym rozwiązaniem. Wybierz kanapę oraz fotel w ciemniejszym odcieniu szarości, obowiązkowo na drewnianych nóżkach. Dodatkowo postaw stolik kawowy i miękki puff. Na kanapie nie obędzie się bez poduszek oraz pledu, które w naturalny sposób stworzą przytulne wnętrze. Sięgnij też po niskie drewniane komody. To na nich warto umieścić ramki ze zdjęciami, szklany wazon lub tylko położyć ulubione książki. Nie zapomnij o oświetleniu – powinno być przemyślane i zróżnicowane. Naturalne światło jest niezwykle ważne, ale konieczne jest też zastosowanie sztucznego. Oprócz oświetlenia sufitowego postaw na lampy stojące, stołowe lub podłogowe, które pozwolą stworzyć miły klimat.
Kuchnia w stylu skandynawskim
Kuchnia skandynawska charakteryzuje się prostotą i minimalizmem. Wybierz meble o matowych frontach. Mogą być gładkie lub frezowane, najlepiej prezentują się białe lub szare. Warto też rozważyć połączenie kolorystyczne, czyli dolne szafki szare, a górne w pastelowym kolorze. Ważnym elementem jest zastosowanie funkcjonalnych rozwiązań, takich jak wysuwane szuflady bez uchwytów. Dzięki temu kuchnia będzie nie tylko estetyczna, ale także wygodna w codziennym użytkowaniu. Niezwykle istotne w tym pomieszczeniu jest oświetlenie. Oprócz tego naturalnego, należy zastosować dodatkowe źródła światła, takie jak lampy sufitowe na listwie lub kinkiety. Dodatki i dekoracje w kuchni powinny pojawić się w minimalnej ilości. Użyj na przykład roślin lub ziół w doniczkach, które nadadzą przestrzeni świeżości.
Skandynawski trend w sypialni
Sypialnia to miejsce relaksu i snu. Najważniejszym elementem jest łóżko. To ono ma dawać nam komfort wypoczynku po całym dniu wytężonej pracy. Wybierz drewnianą konstrukcję, na której umieścisz dostosowany do Ciebie materac oraz pościel. Postaw na dodatki, czyli poduszki, koce czy narzuty. To one nadadzą barw całej sypialni. Ważnym elementem jest także zastosowanie funkcjonalnych rozwiązań, czyli półek na książki lub komód, które pomieszczą bieliznę pościelową i ręczniki. Nie zapomnij o szafkach nocnych, które posłużą na odkładanie okularów lub telefonu na czas snu. W sypialni umieść również lampki nocne lub zamontuj kinkiety na ścianie.
Łazienka w nurcie skandynawskim
W tej przestrzeni dominuje biel płytek na ścianach. Postaw natomiast na drewnopodobne kafle na podłodze. Wszystkie elementy sanitarne powinny być białe. To powoduje, że przestrzeń wydaje się schludna, a zarazem większa. Kolejnym krokiem jest wybór prostych i funkcjonalnych mebli, czyli półek lub szafek do przechowywania niezbędnych kosmetyków. Powinny one być w kolorze drewna. Również blat wokół umywalki najlepiej jakby był drewniany. Znacząco wyróżniające się od reszty będą: lustro w czarnej ramie oraz baterie łazienkowe. Nad lustrem lub wokół niego powinno znaleźć się oświetlenie, pozwalające nam na wykonanie codziennych czynności łazienkowych, a ponadto jedno centralne źródło światła.
Projekty wnętrz, które zachwycą
Odkryj magię stylu skandynawskiego w swoim mieszkaniu! Nasz doświadczony projektant wnętrz z NARYSUJEMY to klucz do idealnej aranżacji wnętrz w tym minimalistycznym stylu. Projektowanie, które łączy funkcjonalność z estetyką, pozwoli Ci stworzyć harmonijne, relaksujące otoczenie. Z nami, Twoje mieszkanie stanie się prawdziwym projektem aranżacyjnym, odzwierciedlającym piękno prostoty. Pozwól nam pomóc Ci w urządzeniu swojego idealnego skandynawskiego domu! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Czym cechuje się styl skandynawski?
Jasne barwy ścian oraz drewniane meble to cechy charakterystyczne dla stylu skandynawskiego. Ciemnoszara kanapa na drewnianych nogach, a na niej poduszki, pledy i narzuty to właśnie elementy, które tworzą funkcjonalną przestrzeń w minimalistycznym wydaniu. Pomimo chłodu na zewnątrz, wnętrze jest oazą ciepła i spokoju.
Jak urządzić kuchnie w stylu skandynawskim?
Kuchnia w wydaniu skandynawskim jest prosta w formie. Przede wszystkim ma być funkcjonalna. Fronty są gładkie lub frezowane, zwykle w białej lub szarej barwie. Czasem wybiera się rozwiązania nietypowe, czyli dół mebli jest ciemnoszary, a górna część w jasnym, pastelowym kolorze. Istotą są detale takie jak na przykład samodomykające się szuflady bez uchwytów.