Rozdziały:
PONADCZASOWOŚĆ RUSTYKALNEGO WNĘTRZA
Styl rustykalny to powrót do natury. Jego ciepła atmosfera przysporzy wnętrzu przytulności, tak ważnej w czasach pośpiechu. Pomieszczenia urządzone na wiejski moduł, są ponadczasowe i nie wychodzą z mody. Podpowiadamy, jak zaaranżować mieszkanie będące oazą wypoczynku.
KOLORYSTYKA, MEBLE, DODATKI
Ściany wnętrz pomalujmy na kolory wiążące się z naturalizmem. Powinny to być:
- biele,
- brązy,
- écru,
- wanilia.
Można dodać nieco ostrzejsze kolory w postaci dodatków i akcesoriów. Zawieśmy kolorowe zasłony, ustawmy bordowy fotel czy ciemnorudą kanapę w pokoju, a będzie to elegancko wyglądać przy stonowanych odcieniach ścian.
Jak umeblować pomieszczenia, chcąc wprowadzić do nich sielską atmosferę? Musimy postawić na naturalne materiały, gdyż trend rustykalny nie znosi sztuczności. Meble powinny być drewniane i masywne, najlepiej wykonane przez rzemieślnika lub własnoręcznie. Specjalne techniki produkcji zaznaczają urok drewna. Widać na nim słoje, sęki i nierówności. Postarajmy się o stół z krzywego kawałka deski, który będzie wsparty na drewnianych belach.
Dodatków nie powinno być dużo, trzeba więc zachować umiar w ich doborze. Ciekawym pomysłem jest ustawienie żelazka na gzymsie kominka w pokoju lub kołowrotka do wytwarzania przędzy. Dekoracje reprezentują suszone lub cięte kwiaty, ceramiczne doniczki, drewniane ramki na zdjęcia, wiklinowe kosze i lampy oraz zwiewne firanki. Na drewnianych lub kamiennych podłogach widnieją sznurkowe chodniczki lub dywany z juty. Takie akcesoria upiększą wnętrze i nadadzą mu charakter rustykalny.
KUCHNIA W STYLU RUSTYKALNYM
Kuchnia świetnie odzwierciedla klimat swojskości i ciepła. Najważniejszy jest piec, najlepiej by był kaflowy. Nad nim koniecznie musi być zawieszony okap, solidny, otynkowany na biało. Można też postarać się o kuchenkę gazową w stylu retro. Drewniane szafki o prostych frontach zazwyczaj są zbite z surowych desek a kredens czy witrynka eksponuje fajansowe naczynia. Zamiast drzwiczek, meble często mają materiałowe zasłonki. Do stołu lub ławy z grubych desek pasują proste zydelki, krzesła.
Ściereczki, zasłonki na okna czy obrusy uszyte z naturalnych materiałów, mają stonowane barwy lub posiadają proste wzorki. Nierzadko spotkać tu można serwetki w biało-czerwoną kratkę lub we wzorek kwiatowy. W kuchni nie brakuje takich akcesoriów, jak: lniane woreczki na mąkę, słoiki na przyprawy, poduszki na krzesłach. Piękny zapach wydobywa się z ziół w doniczkach, ustawionych na parapetach. Wszystko podkreśla wiejski styl pomieszczenia oraz dodaje uroku całemu mieszkaniu.
ŁAZIENKA W STYLU RUSTYKALNYM
Wanna powinna imitować staroświecką balię, ustawioną w centralnym punkcie pomieszczenia. Umywalka to prawdziwa ozdoba łazienki. Zazwyczaj jest wytworzona z kamienia, szkła lub miedzi i posiada blat z surowego drewna pociągniętego farbą olejną lub lakierem zabezpieczającym powierzchnię przed wilgocią.
Na ścianie połóżmy nierówny tynk, cegłę lub kamień, a na podłodze deski albo kamienne kafle. Tak urządzona łazienka na pewno wzbudzi podziw znajomych i sprawi, że atmosfera we wnętrzu będzie iście sielankowa.
ELEGANCKI SALON W STYLU RUSTYKALNYM
Możemy tutaj ustawić kamienny kominek lub piec typu koza, który musi być podłączony do komina. Sprawdzi się także piec kaflowy, nawiązujący do wyglądu XIX-wiecznych dworków i wiejskich chat. Powinna tu dominować ciepła kolorystyka i dodatki w postaci wzorzystych, miękkich poduch, koców oraz makatek. Zestawy wypoczynkowe, jak sofy, kanapy i fotele, koniecznie muszą być obite tkaniną z materiałów naturalnych. Przy kominku można ustawić bujany fotel, wytworzony z litej sosny lub rattanu, ze stalową ramą oparcia.
Podłogę z desek ozdobi wełniany dywan lub owcza skóra. Z tego drugiego materiału można też zrobić narzutę na kanapę, fotele czy łóżko. W salonie nie może zabraknąć kwiatów. Pożądane są tu rośliny, nie tylko doniczkowe, ale również kwiaty cięte ułożone w metalowym lub glinianym wazonie.
URZĄDZENIE SYPIALNI W TRENDZIE RUSTYKALNYM
Jak w każdej sypialni, najważniejszym meblem jest tutaj łóżko. Musi być solidne, drewniane, z prostą lub rzeźbioną ramą. Ciekawym elementem może być nocna szafka, którą, w zależności od inwencji, możemy wykonać ze starej maszyny do szycia lub innego wiekowego mebla. Pokój należy dobrze naświetlić, zadbać o boczne i nocne światło. Oświetlenie powinno mieć oprawy drewniane, wiklinowe czy sznurkowe, wpisujące się w stylizację wnętrza. Pięknie wyglądają lampy wiszące lub postarzone, metalowe żyrandole.
Tkaniny występujące w pokoju sypialnym są miękkie i wzorzyste. Zadbajmy o poszewki w ludowe wzory albo motywy kwiatowe. Tak, jak w całym mieszkaniu, umieśćmy w wazonach cięte kwiaty, a ściany udekorujmy suszonymi roślinami. Izolację termiczną zapewni nam puszysty, wełniany dywan lub jutowy chodniczek. Zaaranżujmy sypialnię wygodną i przytulną a nasz wypoczynek będzie naprawdę efektywny.
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY
Jeśli chcesz urządzić mieszkanie lub dom w stylu rustykalnym i nie wiesz, jak to zrobić, poproś o zaprojektowanie pomieszczeń profesjonalistów z NARYSUJEMY. Siedziba firmy znajduje się w Warszawie, ale jej projektanci świadczą usługi także w zdalnej formie. Stosując się do fachowych porad, urządzisz wnętrze tak, by spełniło Twoje marzenia oraz zadziwiało wszystkich komfortem i elegancją.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Jak udekorować mieszkanie w stylu rustykalnym?
Dekoracją mieszkania w stylu rustykalnym są przede wszystkim rośliny. Ustawmy na parapetach i stołach kwiaty doniczkowe lub cięte. Ozdobą będą również ceramiczne doniczki, drewniane ramki na zdjęcia, wiklinowe kosze i lampy oraz zwiewne firanki.
Jakie podłogi preferuje styl rustykalny?
Podłogi w stylu rustykalnym wykonane są głównie z surowego drewna, najlepiej, jeśli są to zwykłe deski lub posadzka z kamienia. W łazience można ułożyć kamienne płytki podłogowe. Na takiej podłodze dobrze wygląda wełniany dywan lub jutowy chodnik, który ozdobi i zapewni izolację termiczną we wnętrzu.
Jakie kolory pasują do stylu rustykalnego?
Styl rustykalny preferuje naturalne barwy. Ściany pomalujmy na neutralne kolory: biały, jasny brązowy, waniliowy czy kremowy. Na takim tle pięknie będą się prezentować ostrzejsze odcienie elementów wyposażenia, na przykład: bordowe fotele w salonie czy ciemnobrązowe łóżko w sypialni.