Image Alt

Wiejska sielanka, czyli styl rustykalny 

salon

Czym jest styl rustykalny?

Współcześnie bardzo często w wystrojach wnętrz sięgamy po style, które swoimi założeniami mają wnieść do naszego życia więcej ukojenia i spowolnienia. Jedną z takich estetyk jest ta rustykalna. Termin ten pochodzi od angielskiego słowa rustic, czyli wiejski, swojski. Nadrzędną inspiracją dla tego stylu jest sentymentalna wizja wystroju dawnych chałup i dworków szlacheckich z przełomu XIX i XX wieku. Rustykalna aranżacja to w takim razie naturalne, solidne materiały, spokojne barwy i wzory, które nawiązują do ludowości i świata przyrody. Wszystko łączy się w niepowtarzalną, sielską całość.  

Podstawowe założenia stylu rustykalnego

Chcąc uzyskać to ciepłe i nostalgiczne wnętrze, musimy pamiętać o kilku kluczowych zasadach.  Po pierwsze styl rustykalny chętnie wykorzystuje materiały i tworzywa kojarzące się nam z pradawnymi czasami. Solidne drewno z widocznymi słojami i innymi naznaczeniami natury będzie pozycją obowiązkową w każdym pomieszczeniu. Nadgryziony zębem czasu (lub stylizowany na taki) babciny kredens idealnie dopełni np. naszą jadalnię. Tak samo ważny wydaje się kamień, który z uwagi na swoją ciężką estetykę, powinien zostać w pleciony do aranżacji bardzo umiejętnie i z umiarem. Możemy wykorzystać go np. przy aranżacji kominka. A jakie kolory będą pasować do naszej współczesnej wiejskiej chatki? Przede wszystkim złamana biel, beż, brąz – głównie kolory ziemi. Jednak inne barwy, jak np. zieleń czy błękit, są również dozwolone, ale w bardzo subtelnej i pastelowej odsłonie.  

figurki na drewnianych meblach, styl boho

Meble rustykalne 

Styl rustykalny wiąże się z kilkoma charakterystycznymi meblami, które prawie od razu informują nas, z jaką estetyką mamy do czynienia. Pod uwagę powinniśmy więc wziąć: 

  • solidne komody, 
  • kwieciste lub skórzane kanapy, 
  • sękate stoły jadalne, 
  • starodawne kredensy. 

Meble w stylu rustykalnym mogą być, oprócz bycia drewnianymi, pomalowane farbą np. na biało lub beżowo. Istnieją również dwa sposoby uzyskania rustykalnego charakteru naszego wyposażenia – po pierwsze, możemy zakupić taki sprzęt gotowy w sklepie. W takim przypadku zazwyczaj będzie jedynie stylizowany na prawdziwy, rustykalny mebel. Drugą opcją (nieco trudniejszą) jest odrestaurowanie wiekowych rodzinnych mebli lub tych zakupionych np. na pchlim targu. Niezależnie od tego, czy to produkcja masowa, czy my sami będziemy odpowiedzialni za nadanie naszemu umeblowaniu ostatecznego charakteru, warto wspomnieć w tym miejscu o metodzie przecierki, którą często spotykamy przy stylu rustykalnym. Jest to zabieg, który pozwala na optyczne postarzenie danej powierzchni poprzez naprzemienne nałożenie farby, wosku oraz ponownie farby i zeskrobanie tylko jednej warstwy naniesionego materiału. Dzięki tej technice uwydatniamy warstwy farby ukryte pod spodem. Jest to ciekawa praktyka bardzo charakterystyczna dla rustykalnych powierzchni.  

wzory

Dodatki i wzory

Wybierając akcenty odpowiednie do naszego rustykalnego wnętrza, niech naszą inspiracją będą dwa słowa: ludowość i natura. Dodatki nie powinny przytłaczająco zagracać całego domu, pamiętajmy bowiem, że styl rustykalny lubi przestrzeń i porządek. Jednocześnie opcji na dopełnienie naszych wnętrz jest naprawdę wiele! Możemy sięgnąć po wiklinowe kosze, ludową ceramikę, belki stropowe, serwety z gipiury czy niewielkie drewniane rzeźby. Materiałami, które chętnie wypełnią naszą przestrzeń, będzie wełna, len czy bawełna. Naturalny blask i ożywienie atmosfery wprowadzą piękne, żywe (lub sztuczne) ozdoby z kwiatów umieszczane w kuchni lub salonie. Dobrym pomysłem mogą okazać się również wiejskie pejzaże na ścianach czy zwiewne, jasne firanki w oknach. Jeśli dodatkowo chcemy naprawdę zaszaleć i poczuć się jak bohaterowie Wesela, czy innej lektury polską wsią pachnącej, możemy sięgnąć po oryginalne dodatki jak np. zegar z kukułką, żelazko z duszą czy kojącą lampę naftową.  

Pomimo że styl rustykalny to raczej spokojne i naturalne barwy, wnętrze możemy nieco urozmaicić różnorodnymi wzorami, których mamy do dyspozycji naprawdę wiele! Dla miłośników romantycznych motywów styl rustykalny oferuje ornamentykę kwiatową, a dla zwolenników geometrycznych kształtów – paski i kółka. Dodatkowo możemy sięgnąć po ludowe akcenty np. na wazonach czy serwetach.  

Kuchnia w stylu rustykalnym

Nic tak nie kojarzy się z przytulną, wiejską chatą jak kuchnia, która często staje się sercem domu. Wybór mebli kuchennych powinien być więc podyktowany jakością wykonania oraz rustykalnym designem. Jasne szafki dodadzą naszej kuchni przestronności, a jako jej balans możemy zastosować ceglane elementy czy ceramiczne płytki w piękne, kwieciste wzory. Również to pomieszczenie chętnie przyjmie solidne, drewniane akcenty w postaci np. wytrzymałego blatu.

Warto wcześniej zaplanować zakup odpowiedniego sprzętu AGD, który będzie swoim designem pasować do tej starodawnej estetyki. Na rynku istnieją lodówki czy czajniki zaprojektowane z myślą o takich właśnie wnętrzach, jednak nie są one wymogiem koniecznym – możemy postawić na neutralne akcesoria, niekoniecznie rustykalne. Jeśli chcemy zaimponować bardziej wnikliwemu oku, możemy dopracować również takie elementy jak klamki czy uchwyty, wykonując je np. z mosiądzu lub innych tworzyw nawiązujących do przeszłości. Naszą rustykalną kuchnię dopełnią zioła w glinianych doniczkach, koronkowe ścierki czy kamionkowe garnki (najlepiej elegancko wyeksponowane). Całość będzie zachęcać do rytualnego gotowania pachnących potraw i pieczenia smakowitych wypieków prawie tak, jak czynili to nasi przodkowie.  

wystrój wnętrz

Sielankowa pułapka? 

Jak każdy styl, również i ten rustykalny ma swoje plusy i minusy. O czym więc warto pamiętać, urządzając dom w tym duchu? Po pierwsze styl rustykalny lepiej sprawdzi się, gdy dysponujemy nieco większą przestrzenią. Ciężkie, drewniane meble oraz dodatki z mosiądzu, cegły czy kamienia to elementy, które mogą znacząco stłamsić nasz niewielki metraż. W przypadku, gdy nie urządzamy większego mieszkania lub domu, warto wprowadzić tylko delikatne, rustykalne inspiracje takie jak odpowiednią paletę barw, organiczne materiały czy niewielki, drewniany i postarzony mebel. Drugą istotną kwestią jest zasada zachowania umiaru.

Styl rustykalny bardzo łatwo może przerodzić się w przytłaczającą, nieestetyczną i dziwaczną przestrzeń, jeśli charakterystycznych elementów będzie za dużo lub będą one dobrane na siłę. Ostatnim obszarem, który może okazać się wyzwaniem przy estetyce rustykalnej, są koszty. Powinniśmy mieć na uwadze, że autentyczne, solidne meble są zazwyczaj droższe niż te oferowane w sklepach sieciowych. Sporo zależy od tego, czy chcemy kupić wszystkie meble od zera, czy tylko część, a niektóre stare mamy zamiar sami odrestaurować.

Twoje wymarzone wnętrza

Styl rustykalny kusi obietnicą swojskich i oryginalnych wnętrz, w których można poczuć się niczym w starej powieści. Idealna kompozycja jasnych barw, drewnianych akcentów i ludowych dodatków przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom spokoju, romantykom i wrażliwym duszom. Zaproś nieco natury do własnego wnętrza i skorzystaj z estetyki stylu rustykalnego. Jeśli marzysz, aby aranżacja wnętrz przebiegła jeszcze sprawniej, sięgnij po pomoc naszych projektantów z NARYSUJEMY, którzy wykorzystają swoje doświadczenie w wyczarowaniu dla Ciebie prawdziwej sielanki.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jakie meble pasują do stylu rustykalnego?

Najlepiej będzie sięgnąć po meble drewniane lub wykonane z innych organicznych tworzyw – np. kamienia, cegły czy wikliny. Sypialni charakteru nada dębowe łoże, salonowi romantyczny kominek, a kuchni solidny kredens. Drewniane czy ceglaste powierzchnie można również pomalować jasną farbą. 

Jakich kolorów użyć do stylu rustykalnego?

Dla estetyki rustykalnej najlepszym wyborem będą kolory ziemi np. biel, beż, brąz, pastelowa zieleń czy błękit. Żywsze barwy mogą ukazywać się pod postacią odpowiednio dobranych akcentów – np. kolorowej narzuty w kwiecisty wzór lub romantycznego pejzażu na ścianie.

Jak urządzić rustykalną łazienkę?

Rustykalna łazienka powinna być inspirowana wiekową łaźnią. Możemy osiągnąć ten efekt, wybierając wolnostojącą wannę, jasne ceramiczne płytki czy funkcjonalne uchwyty z mosiądzu. Dodatkowo rustykalną łazienkę dopełni lniany chodnik i wiklinowy kosz.