STYL HAMPTON NAMIASTKĄ NADMORSKICH WAKACJI

sypialnia hampton, beżowe ściany

Główne założenia stylu

Nadmorski klimat wnoszony przez styl hampton ma swoją genezę w ekskluzywnych kurortach wypoczynkowych położonych na Long Island, czyli miejscu, gdzie wypoczywali najbogatsi magnaci i śmietanka towarzyska z Nowego Yorku. Stanowi synergistyczną fuzję estetyki bazującej na szyku oraz nonszalancji tworzących niepowtarzalny nurt, który można nazwać „weekendową elegancją”. Sam widok wnętrza takiego mieszkania stanowi preludium do relaksu. Inspirowane wakacjami nad morzem, wnoszą unikalną aurę beztroskiego wypoczynku z nutą elegancji w najlepszym stylu.  

Kluczowe są chłodne tonacje koloru niebieskiego, szczególnie błękit i granatowy, ale również biel oraz szarość. Sam styl hampton zawsze będzie kojarzył się z wysokimi standardami estetycznymi i luksusem oraz sporą dozą bezpretensjonalności w swej estetyce. Naturalne surowce potęgują efekt szlachetnego luksusu, dlatego często wybiera się materiały wykonane z marmuru, mosiądzu lub tkanin tj. len lub welur.  

Same meble mają zwykle nieco ponadczasowy i wręcz permanentnie modny charakter. Stworzony jest dla koneserów pięknych i bogatych wnętrz, gdyż aspiruje do snobizmu. Tak, jak wiele innych nurtów tego typu, nosi cechy eklektyzmu – łączy w sobie idee stylu art deco oraz rustykalnego.

Paleta barw

wiklinowe meble. szare ściany, biała sofa

Kolorystyka powinna być wręcz monochromatyczna, o niewielkim zasobie barw, tak aby była minimalistyczna. Idealna jest biel i to nie tylko jako kolor ścian, ale i mebli (bielone meble również są dobrym rozwiązaniem), jest kluczowa do zapewnienia przewagi światła w pomieszczeniach. W stylu hampton spotkamy cały wachlarz odcieni niebieskiego z przewagą granatowego i typowego błękitu oraz różne tonacje beżu i brązu. W zależności od indywidualnych potrzeb, wzory z nadrukiem pasków, kotwic oraz flory i fauny morskiej można wykorzystać w różnych wariantach zdobień ścian, mebli lub dekoracji.

Jakie meble wybrać?

W nurcie hampton unika się tworzyw sztucznych, mianowicie: plastiku i syntetycznych tekstyliów jako tapicerki. Estetyką przypomina styl glamour, ale nie czerpie on z niego bezpośredniej inspiracji. Jego esencją są fotele i kanapy wykonane ze skóry, najkorzystniej, aby była ona w jasnej tonacji. Ciekawym i sztampowym rozwiązaniem będą wiklinowe oraz słomiane meble, są one subtelnym elementem stylu hampton dzięki swojej ażurowości (idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią skórzanych krzeseł i foteli). Należy pamiętać o fakcie, że wręcz koniecznością jest zachowanie dużej przestronności w mieszkaniu. Nieco awangardowym rozwiązaniem jest zastosowanie mebli, które typowo są dedykowane na taras jako meble ogrodowe – wprowadzają wakacyjny klimat, który będzie gościł w pomieszczeniach przez cały rok.

rattanowe fotele, drewniany stół

Dodatki i dekoracje

W całość aranżacji idealnie wkomponują się wszelkie muszle, ozdobne kosze oraz innego typu rzeczy przywodzące na myśl wakacje. Oczywiście doskonale sprawdzą się tutaj galerie zdjęć z wakacji w różnych ciekawych ramkach. Nieco rustykalne, porcelanowe wazony oraz misy z ornamentacyjnym, ciemnoniebieskim wzorem też świetnie się sprawdzą. Oryginalnym dopełnieniem stylu są lampy z plecionki wiklinowej lub z drewnianym kloszem oraz świeczniki wykonane z mosiądzu. Kluczowe są jednak nieco inne dodatki, mianowicie – różnorodne symbole stylu marynistycznego, czyli liny żeglarskie, latarenki z metalu, nadruki kotwic, a także pamiątki z wizyty na plaży w postaci wszelakich rodzajów muszli.  

weekendowy styl mieszkania

Dobierając dekoracyjne tekstylia i poduszki, warto zwrócić uwagę na inspiracje stylem marokańskim, który może się wyśmienicie komponować z typowo nadmorskim trendem hampton. Idealnie pasują tutaj printy zawierające wizerunki muszli, ryb, koralowców lub po prostu bardzo tradycyjne i wręcz klasyczne dla tego nurtu granatowo-białe pasy. Jako finalne zwieńczenie dekoracyjne możemy potraktować trawy (suszone lub w formie motywów botanicznych), a także bogactwo różnych roślin doniczkowych.

Cechy stylu hampton

Reasumując, głównymi cechami stylu hampton są następujące elementy: 

  • marynarskie dekoracje i motywy zdobień, 
  • biało–niebieska paleta barw, 
  • ozdoby z printami morskich roślin i zwierząt, 
  • ażurowe, plecione z rattanu, wikliny oraz słomy meble, 
  • eklektyzm stylów: art deco, rustykalnego i marokańskiego. 

TWORZYMY WNĘTRZA Z DUSZĄ I CHARAKTEREM

Nasz zespół NARYSUJEMY stworzy inspiracje dla Twojego wnętrza, tak aby było zgodne z najnowszymi trendami! Najmodniejsze pomysły wcielimy w przestrzeń mieszkania by pozwolić spełnić Twoje marzenia o pięknym wnętrzu. Stwórzmy razem nietuzinkowe i wyrafinowane aranżacje dla Twojego mieszkania! 

Zapraszamy do kontaktu!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jaki jest styl hampton?

Ten nurt łączy w sobie najciekawsze cechy stylów art deco, rustykalnego oraz marokańskiego. Bogactwo marynarskich motywów i zdobień oraz plecione z wikliny meble są kwintesencją stylu. Ma przywodzić na myśl wspomnienie o nadmorskich wakacjach w renomowanym kurorcie dla elit. Ten trend jest nie tylko epatujący luksusem, ale wręcz budzi skojarzenia ze snobizmem.

Jakie kolory wybrać?

Paleta barw jest dość wąska, dominuje biel oraz odcienie niebieskiego i beżowego koloru. Dodatki są utrzymane w kolorystyce granatowo–białej, często w paski lub z motywem kotwic. Warto wybrać również meble w odcieniu jasnego beżu, gdy zdecydujemy się na skórzane sofy i fotele.

Jakie meble w stylu hampton?

Preferowane są wiklinowe, rattanowe lub słomiane meble, na ogół o ażurowej konstrukcji. Doskonałą alternatywą dla miłośników wysokiej jakości materiałów są skórzane komplety wypoczynkowe, które podniosą standard mieszkania. Poza tym, możemy wybrać jeszcze inną opcję, która wyśmienicie sprawdzi się w tym przypadku, mianowicie – meble tarasowe umieszczone w domu.

Jakie dodatki?

Typowymi dekoracjami są wszelkie nadruki związane z tematyką marynistyczną oraz motywy roślinne tj. botaniczny print trawy morskiej. Design mieszkania podkreślają lampy z kloszami z wikliny oraz drewna. Warto także, aby nie zabrakło roślinności w postaci kwiatów doniczkowych.