Konwencja amerykańska w aranżacji wnętrz

salon – duży komplet wypoczynkowy

Czym wyróżnia się styl amerykański?

Amerykańskie domy i wnętrza wydają nam się dobrze znane, ponieważ często widzimy je na ekranach telewizyjnych oraz kinowych, ale jednak są dość odległe, ponieważ często nie przystają do naszych realiów. Ciężko jest tutaj mówić o jednorodnym stylu amerykańskim aranżacji wnętrz. Stany Zjednoczone jest to ogromny, wewnętrznie zróżnicowany kraj. Poszczególne stany różnią się między sobą jak kraje europejskie np. Szwecja czy Grecja, a co za tym idzie, ich domy również. Mamy tutaj wiele stylistycznych rozgałęzień jak styl nowojorski, aspen, hampton, american glamour, co pozwala zrozumieć trudność w jednoznacznym określeniu nurtu amerykańskiego.

Przestrzeń w amerykańskich wnętrzach

Najważniejszą cechą w amerykańskim stylu jest przestrzeń, aby to zrozumieć trzeba wrócić do czasów kolonialnych, gdzie europejscy osadnicy uciekali ze Starego Świata m.in. ze względu na ciasnotę w miastach. W Ameryce natomiast, poszukiwali przestrzeni i bardzo szybko ustalili jaka ma być minimalna odległość między poszczególnymi domami.

To samo dotyczyło wnętrz – miały być przestronne. Przywiązanie do przestrzeni zostało w Amerykanach do dziś. Dlatego w ich domach królują otwarte plany, które sprawiają, że wnętrza stają się pełne światła i powietrza. Często salon połączony jest z kuchnią. Zazwyczaj każdy domownik ma osobną sypialnię. Rekordzistami pod względem wielkości domów są Teksańczycy, w ich stanie wszystko jest zdecydowanie większe. Kolejnym elementem, który dominuje w amerykańskim stylu jest jasna paleta kolorystyczna. To właśnie Amerykanie wprowadzili modę na białe kuchnie, a wszystko dlatego, że jasne kolory potęgują wrażenie przestrzenności.

Salon w stylu amerykańskim

kuchnia z dużą wyspą

Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w amerykańskim domu zaraz po kuchni. Pełni rolę centrum życia rodzinnego. To właśnie tutaj domownicy spędzają wspólnie czas. Planując urządzić salon wykorzystując tę stylistykę, powinniśmy już na etapie planowania przemyśleć elementy wystroju, a także wyposażenia, ponieważ będzie miało to bardzo duży wpływ na to, czy efekt będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami. Salon charakteryzuje się przede wszystkim przestronnością, która zostaje osiągnięta przez duży metraż pokoju oraz wysokie sufity. W punkcie centralnym powinna znajdować się duża sofa, dwa fotele, a naprzeciwko kominek oraz miękki puszysty dywan. Duże znaczenie mają tutaj artykuły tekstylne takie jak koce, pledy czy duża ilość poduszek.

W salonie, a także w większości pomieszczeń Amerykanie preferują drewniane podłogi, którym towarzyszą wysokie listwy przypodłogowe. 

Jest jeszcze jedna rzecz, która wyróżnia domy amerykańskie – klimatyzacja. W polskich wnętrzach klimatyzacja uważana jest za luksus, natomiast tam jest standardem, na który jedynie nie mogą sobie pozwolić najbiedniejsi. W wnętrzach salonu znajdziemy dużo srebrnych oraz złotych dodatków, a także żywych kwiatów, co wprowadza domowy, przytulny klimat. Pomieszczenia zaprojektowane w tym stylu to z jednej strony luksus i elegancja, zaś z drugiej komfort i przytulność. Takie zestawienie sprawia, że salon jest miejscem, w którym każdy może czuć się komfortowo. 

Jakie meble wybrać do salonu?

Ważnym elementem salonu jest duża kanapa lub narożnik w kształcie litery L w jasnym kolorze, który znajduje się wokół kominka lub telewizora. Nie możemy zapomnieć również o fotelach oraz okrągłych stolikach kawowych. Do dużej ławy dopasowywane są mniejsze stoliki, które posłużą za miejsce do postawienia filiżanki z gorącym napojem. Dopełnieniem strefy wypoczynkowej są zabudowane półki, otwarte lub zamknięte regały, na których można ustawić dekorację i pochwalić się kolekcją zgromadzonych książek. 

Dodatki w stylu amerykańskim – jakie wybrać?

Urządzając salon w stylu amerykańskim nie możemy zapomnieć o efektownych dodatkach. Odpowiednio dobrane tekstylia zapewniające przytulny klimat to klucz do sukcesu. Dodatkami, o których nie można zapomnieć są:

  • koce,
  • pledy,
  • dekoracyjne poduszki,
  • miękkie dywany,
  • zasłony, które stanowią zwieńczenie stylu amerykańskiego.

Interesującym elementem są sztukaterie, boazerie lub ozdobne ściany, które dodają wnętrzom klasycznego, a przy tym luksusowego wyglądu. Nie możemy zapomnieć również o świeżych kwiatach umieszczonych w dekoracyjnych wazonach, które śmiało mogą się znaleźć praktycznie w każdym pomieszczeniu.

Dopełnieniem wnętrza będzie oświetlenie, które nie tylko je rozjaśni, ale będzie pełnić również funkcję dekoracyjną. Lampy często są bogato zdobione. Powinniśmy postawić tutaj na duże, kryształowe żyrandole lub takie z kilkoma ramionami, które posiadają ozdobne abażury, zdecydowanie dodadzą szyku i elegancji całemu wnętrzu. Inną opcję są również kinkiety umocowane symetrycznie na przykład po obu stronach obrazu. Będą nie tylko źródłem światła, ale także atrakcyjną wizualną dekoracją.

Kuchnia w stylu amerykańskim

duże łóżko, zabudowana szafa

Zazwyczaj kuchnie w amerykańskim domu są zdecydowanie większe niż w polskim. Często w centrum znajduje się duża wyspa kuchenna. To co zwraca jeszcze naszą uwagę jest rozmiar sprzętu AGD. Amerykański standard to duża lodówka z podwójnymi drzwiami oraz kuchenka z 6 palnikami. Praktycznie w każdym domu jest również kuchenka mikrofalowa, która wbudowana jest w górną szafkę tuż nad kuchenką. Dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych cieszą się sprzęty AGD, które wykonane są w stylu lat 50. i 60. o zaokrąglonych kształtach.

Amerykanie lubią mieć sporo miejsca na przechowywanie, dlatego też możemy tam znaleźć sporą ilość szafek kuchennych i spiżarnię, która przylega do kuchni.

Nad blatem kuchennym bardzo często pojawiają się płytki stylu metro w klasycznym białym kolorze, aczkolwiek popularne są również mozaiki. Jeżeli chodzi o blaty kuchenne, królują głównie kamienne – marmur i granit. Drewniane blaty nie są tak pożądane jak w Europie. Do kuchni przylega tzw. kącik śniadaniowy z niedużym stołem oraz krzesłami.

Jak urządzić sypialnię w stylu amerykańskim?

ganek – podwieszana ławka

Jeśli chodzi o sypialnię, im większe łóżko tym lepiej. Poza nim, muszą znaleźć się jeszcze nocne szafki, lampki oraz komody. W Stanach Zjednoczonych preferowane są wbudowane szafy, a ideałem będzie osobna garderoba, która jest marzeniem większości Amerykanów, podobnie jak własna łazienka przy sypialni.

Czy coś jeszcze wyróżnia amerykańskie wnętrza?

Nie sposób nie wspomnieć tutaj o oknach. Najbardziej popularne są suwane do góry ze szprosami, a wewnętrzne parapety często są nisko osadzone i zamieniane na siedziska. Amerykanie inaczej planują rozkład pomieszczeń. Jadalnia jest zwyczaj pokojem zlokalizowanym najbliżej drzwi wejściowych. Przedpokoje zdecydowanie różnią się od tych w Polsce. Często od razu wchodzimy do salonu albo właśnie do jadalni. Kuchnia zazwyczaj jest na końcu domu i można z niej wyjść prosto na podwórko.

W amerykańskich domach istotnym elementem jest ganek, mimo że współcześni Amerykanie już nie przesiadują na gankach jak przed laty, wciąż jest to bardzo popularne pomieszczenie. Jego obowiązkowym elementem jest para bujanych foteli lub podwieszona ławka.

Tak prezentuje się ogólny zarys amerykańskich wnętrz. Na Florydzie czy w Kalifornii będzie sporo wpływów hiszpańskich, z kolei w Nowym Jorku, akcentów europejskich, przede wszystkim z Francji i Anglii.

Nowoczesność i elegancja w jednym projekcie

NARYSUJEMY to zespół profesjonalistów, których połączyła pasja do wnętrz! Podpowiemy, jak wyeksponować walory pomieszczenia, posługując się najnowszymi i najpopularniejszymi trendami! Spełniaj wnętrzarskie marzenia razem z nami! Zajmujemy się projektowaniem mieszkań jak i domów. Działamy w Warszawie i okolicach, zdalnie na terenie całego kraju.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jak wygląda styl amerykański?

Styl amerykański charakteryzuje się przestronnymi i jasnymi pomieszczeniami. Ważne są tutaj dodatki, które powinny prezentować się luksusowo — to właśnie cecha rozpoznawcza tego nurtu.

Jak powinien wyglądać salon w stylu amerykańskim?

Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w amerykańskim domu. W punkcie centralnym powinna znajdować się duża sofa, dwa fotele, a naprzeciwko kominek oraz miękki puszysty dywan. Nie możemy też zapomnieć o dodatkach takich jak koce, pledy czy duża ilość poduszek.