Podstawy aranżacji wnętrz jak zaplanować i nie zwariować

drewniana podłoga

Aranżacja wnętrz — zrób to sam

Aranżacja wnętrz jest zadaniem zdecydowanie trudnym i frustrującym dla niewprawionej osoby. W Internecie lub w magazynach wnętrzarskich znaleźć można wiele różnych kompozycji i stylów, co może przysporzyć o zawrót głowy. Dlatego też przygotowaliśmy ten poradnik, aby pomógł on osobom starającym się ułożyć plan aranżacji wymarzonego wnętrza.

Sypialnia w stylu industrialnym

Spójność czy oryginalność?

W urządzaniu wnętrz zasadniczo można wyróżnić dwa kryteria, według których umieszczane są meble i akcesoria – są to właśnie spójność i oryginalność. W przypadku tego pierwszego, według wielu uważanego za łatwiejszy, sprawa jest dość prosta, istotna jest tam jednolitość wnętrza i jego dekoracji. Dobrym przykładem są przygotowane przez sklep galerie plakatów, które idealnie pasują do siebie pod względem estetycznym. Idealnym rozwiązaniem dla zachowania spójności aranżacji wnętrza będą wszelkiego rodzaju gotowe zestawy mebli, często będące wystawione jako gotowa ekspozycja sklepowa.

Drugie kryterium, jak sama nazwa wskazuje, stawia na oryginalność. Pasują tam wszelkie przedmioty z duszą, mające jakąś wartość sentymentalną lub niosące ze sobą historię. Z prostej przyczyny jest to metoda zdecydowanie trudniejsza, bardzo łatwo można przesadzić z ilością tych oryginalnych przedmiotów. Doprowadzi to do zaburzenia jakiejkolwiek kompozycji i powstania bałaganu.

Obojętnie którą koncepcję wybierzecie dla swojego wnętrza, pamiętajcie, aby wszystko dobrze przemyśleć i rozplanować.

Budujcie sceny

Bardzo często wydaje się, że jedynym rozwiązaniem na nadanie wnętrzu efektu wow jest remont generalny. Nic bardziej mylnego, zamiast posuwać się do tak radykalnych czynów, warto najpierw zdecydować się na próbę wyodrębnienia scen w swoim wnętrzu. O co chodzi? O tworzenie takich zbiorów mebli i dodatków, które doskonale prezentują się razem. Sprawią one, że mieszkanie zostanie podzielone na wiele stref budzących podziw, co rzutować będzie na jego ogólnym odbiorze. Przykładem są tutaj wszelkiego rodzaju wycinki z magazynów wnętrzarskich, które zamiast ukazywać cały przekrój pomieszczenia, skupiają się na małym jego wycinku.

przestronna nowoczesna sypialnia z łazienką i otwartą szafą

Symetria czy asymetria?

Jest to kolejny dylemat, nad którym zastanowić musi się każda osoba chcąca zaaranżować swoje wnętrze. Symetria jest wyborem zdecydowanie bardziej klasycznym i paradoksalnie nie tak trudno jest ją uzyskać. Dobrym przykładem będzie tu na łóżko ustawione w centrum ściany, a po jego obu stronach szafki nocne. Symetryczny wystrój wnętrza jest też przede wszystkim elegancki oraz wprowadza poczucie stabilizacji i spokoju.

Opozycją dla tego stylu jest oczywiście asymetria, będąca przejawem luzu i nonszalancji. Nie ma tam zbyt wielu reguł. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po jednej stronie łóżka, zamiast szafki nocnej postawić regał na książki, a jedną połowę krzeseł przy stole w jadalni wymienić na ławę. Nie znaczy to jednak, że asymetria odrzuca wszelkie zasady kompozycyjne. W jej przypadku, podobnie zresztą jak w symetrii, bardzo istotne jest zachowanie środka ciężkości, wokół którego buduje się cała przestrzeń. Może być to sofa, stolik kawowy lub stół w jadalni – jest on wymagany, aby cała aranżacja, pomimo asymetrii, sprawiała wrażenie dobrze zaplanowanej.

Wielopoziomowe kreacje

Aby wnętrze wyglądało jak najbardziej naturalnie i nie świeciło pustymi przestrzeniami, w aranżacji powinniście zastosować zasadę zachowania kilku poziomów Waszych mebli i dodatków. Na przykład, jeśli jesteście miłośnikami roślin doniczkowych, warto rozstawić ja na różnych wysokościach, aby równomiernie rozkładały się w przestrzeni aranżowanego wnętrza. To samo tyczy się mebli — zamiast stawiać wyłącznie wysokie szafy i półki, warto zrównoważyć to niższą komodą.

Podobnie sprawa wygląda z warstwami, które powstają w wyniku aranżacji. Warto dopilnować, aby elementy wystroju nachodziły na siebie, tworząc spójne sceny. Na przykład obrazy lub plakaty są świetnym tłem dla stojących bliżej roślin lub innych akcesoriów. Pozwoli to utworzyć głębię podczas aranżacji wnętrza.

jasna sypialnia z białą kanapą  i wrzosowymi ozdobami w stylu provansal

Komfort i wygoda

Są to zdecydowanie jedne z najważniejszych aspektów, które należy brać pod uwagę podczas aranżacji wnętrza. Ostatecznie przestrzeń, którą tworzycie nie będzie służyć jako wystawa, a jako miejsce, w którym na co dzień żyjecie. Z tego powodu należy dobierać wszystkie style, metody aranżacji, symetrię lub asymetrię tylko i wyłącznie pod personalne preferencje. Ponieważ właśnie to jest tu najważniejsze, abyście stworzyli wnętrze, w którym będziecie czuć się dobrze.

Krótkie podsumowanie tego, o czym należy pamiętać przy aranżacji wnętrza

  • Wybór pomiędzy spójnością (i często odtwórczością) wnętrza, a jego oryginalnością.
  • Zamiast remontować całe wnętrze warto najpierw zastosować kreację scen.
  • Wybór pomiędzy wnętrzem symetrycznym i asymetrycznym.
  • Warto tworzyć wielopoziomowe i wielowymiarowe kreacje, aby nadać aranżacji głębi.
  • Zadbajcie o swój komfort i wygodę.

Zaaranżuj swoje wnętrze

Samodzielna aranżacja wnętrza to niełatwe zadanie, natomiast wierzymy, że uda Wam się przejść przez nią szybko i sprawnie. Jeśli potrzebujecie pomocy w na etapie aranżacji specjaliści z NARYSUJEMY są do Waszej dyspozycji. Zaprojektują oni Wasze wymarzone wnętrze i udzielą niezbędnych porad.