Wskazówki na powiększenie pomieszczenia

czarne meble kuchenne

PRZESTRZENNY KOLORYT

Jednym z najbardziej oczywistych i prostych trików na powiększenie optyczne naszego lokum jest wykorzystanie i umiejętne zestawienie ze sobą konkretnych barw. Najbardziej sprawdzą się wszelakie jasne odcienie, wtedy pokój zyskuje klimat niezwykle spokojnego i przejrzystego. Najlepszym przykładem jest tutaj biel, klasyczna i praktyczna tonacja. Do tego jest to bardzo uniwersalny kolor, który pasuje wszędzie. W zależności od dobranej kolorystyki dodaje łagodności i wycisza lub wybija daną paletę barw, nadaje jej większej wyrazistości.

Typową i jednocześnie najprostszą praktyką jest pomalowanie wnętrza w całości na biało. Wtedy jest ono niezwykle jasne, naturalne oraz żywe. W przypadku łączenia z innymi kolorami należy zachować umiar. Lepiej użyć w danym pomieszczeniu maksymalnie trzech odcieni. To uchroni metraż od wizualnego chaosu i nieporządku. Gdy już decydujemy się na kolor, i to jeden z tych bardziej intensywnych, zadbajmy o odpowiednie rozmieszczenie. Nie może znajdować się na wszystkich ścianach, ponieważ nie jest bazą pomieszczenia, używa się go w roli akcentu, by podbić nieco stylizacje i dodać charakteru całości. Rozwiązaniem zapewne będzie umiejscowienie koloru na jednej ścianie, najlepiej w ciekawym miejscu, które wizualnie zwraca uwagę.

Do ewentualnych tonacji, jakie można zestawić z bielą, należą między innymi: delikatna pomarańcza, fiolet, ciemnie odcienie granatu, zielenie, które mogą być także użyte w formie wzorów. Do gamy nieco spokojniejszych i klasycznych barw można wymienić: szarości, brązy, beże, wszelkie pastele i kontrastująca z bielą czerń. Ważne jest też, aby dobierać kolorystykę podłogi pasującą do tej na ścianach – warto postawić na jasne rodzaje, głównie drewna.

TAPETY I FOTOTAPETY

Jeżeli sama farba nie przekonuje nas w pełni do aranżacji lokum, warto pochylić się nad wyborem nieco bardziej odważnym i artystycznym. Można zaadoptować do wnętrza różnego typu tapety i fototapety. Jeśli jakiś konkretny pokój, przykładowo kuchnia lub salon, jest mniejszych rozmiarów, tapeta minimalistyczna, niewielkie zdobienia i poprzeczne pasy sprawdzą się idealnie. Natomiast, jeśli posiadamy dość niskie pomieszczenie, garderobę lub hol, udekorujmy je śmiało w pionowe prążki. Każdego wzoru jednak należy, używać z umiarem, aby nie doprowadzić do stanu przesady.

Coraz modniejszym sposobem na powiększenie niewielkiego wnętrza jest tapeta 3D, która posiada ciekawą perspektywę, nadaje pokojowi przestronności i głębi. Wszelkie krajobrazy, słoneczne barwy i panoramy miast w prosty i tani sposób, wydobędą ogrom potencjału i wprowadzą wiele miejsca do mieszkania.

Przy doborze wszelkich tapet, wzorów lub fototapet zwróćmy uwagę na styl i wybrane kolory w mieszkaniu. Dekoracja powinna utrzymywać klimat, jaki wprowadzamy do aranżacji. Jej zadaniem jest nadawać przestrzeni, ale także komponować się z całym lokum.

wykorzystanie dużych luster

MEBLE ORAZ SZKLANE ELEMENTY

W przypadku urządzania mieszkania i wprowadzania do niego nowych mebli należałoby się pochylić nad ich kolorystyką, funkcjonalnością i mobilnością. Tak jak w przypadku ścian, podłóg, wzorów również meble muszą mieć odpowiednio dobrane barwy. Sprawdzą się wspomniane pastele, szarości, beże, brązy, spokojne odcienie zieleni czy niebieskiego. Pozostawienie ich w standardowej bieli nie będzie złym pomysłem, jednak wtedy warto dobierać mocne i wyraziste dodatki. W niewielkich wnętrzach sprawdzą się w szczególności modele i sprzęty lekkie, mobilne, takie, które nie zabierają wiele miejsca. Różne stoły, fotele, jakie można łatwo przemieszczać i szybko nadać większej przestronności. Najlepiej postawić na składane konstrukcje lub stojące na wolnych nóżkach.

Warto zadbać, by meble pozostawały wielofunkcyjne, wtedy można wykorzystywać mniejszą ich ilość do wielu czynności, więc nie trzeba zagracać lokum kolejnymi rzeczami. Przedmioty szklane lub wyposażenie, które posiada takowe elementy może sprawdzić się jako kolejny trik na uzyskanie optycznego powiększenia przestrzeni. W mniej otwartych wnętrzach, bardziej oddzielonych od siebie, przeszklone drzwi, a nawet modele przesuwne wprowadzą jasność i połysk.

pomarańczowe meble

POMYSŁ NA LUSTRA

Jedną z bardzo ciekawych i pomysłowych sztuczek jest zastosowanie lustra, które pomoże optycznie powiększyć metraż. Jednak nie musi być ono zarezerwowane tylko do łazienki, duże modele to idealna opcja do zaaranżowania w korytarzu czy salonie.

W zależności, gdzie chcemy użyć lustra, trzeba się zastanowić nad jego właściwą formą. Dlatego też do korytarza lepiej sprawdzi się duże, pionowe lub można zainwestować w model szafy z lustrzanymi drzwiami. Do sypialni lepiej użyć poziomych, które wydłużą odpowiednio pokój. Skupić się należy na minimalizmie i prostych formach, gdyż wszelkie fantazyjne i ciężkie ramy lub wykończenia stworzą atmosferę ociężałości i ciasnoty. Kolorystyka lustra nie powinna wychodzić poza klasykę. Spokojne, jasne i jednorodne barwy, dodatkowo lekkie i cienkie ramki, to klucz do wystroju.

WYKORZYSTANIE TKANIN

Materiały zdecydowanie powinny pozostać minimalistyczne. W celu osiągnięcia optycznego powiększenia wnętrza liczą się bardzo niewielkie wzory, delikatne zestawienia kolorów w postaci dwóch lub ewentualnie trzech odcieni i skromna ilość zdobień oraz kształtów, a także opływowe formy. Kanapy, fotele czy inne dodatki z tkanin mogą mieć intensywne kolory lub być bardziej ozdobne, ale istotny jest umiar i skupienie się na jednym, konkretnym rozwiązaniu, bez zbędnego eklektyzmu. Sofa z dużą ilością zdobień zajmuje wizualnie o wiele więcej miejsca niż w rzeczywistości. Podczas gdy jednolita kolorystyka, nawet o mocniejszej barwie i z prostym kształtem, nadaje wygody i mobilności.

Dobrym pomysłem jest również rezygnacja z firan i zasłon we wnętrzu lub ujednolicenie ich barw. Mają pozostać tylko dodatkiem, utrzymajmy więc jednolitą stylistykę, bez zbędnych dekoracji. Materiał niech będzie lekki, delikatny i prosty. Dobranym odcieniem niech zostanie biel, jasne kolory lub pastele.

Tonacja niech pozostanie głównie chłodna, gdyż ciepłe odcienie są zazwyczaj zbyt pstrokate. Można też wybrać przyciemnione wersje danych barw, niezbyt ciemne, ale o niższej intensywności.

OŚWIETLENIE WNĘTRZA

Najlepiej jest korzystać z bogatego źródła światła naturalnego, jednak nie w każdym mieszkaniu jest taka możliwość. Do takich miejsc sprawdzą się stojące lampy z abażurami, jasne lub szklane. Na suficie warto zamontować żyrandole, halogeny lub lampy LED. Dzięki nim pomieszczenie wyda się o wiele wyższe niż jest faktycznie. Kinkiety to idealne rozwiązanie, gdy zależy nam na wydłużeniu danego pokoju. Dodatkowo trzeba pamiętać, aby zawsze doświetlać ciemniejsze wnęki w ścianie, kąty lub części sufitu.

Aby optycznie powiększyć przestrzeń, należy dostosować różne punkty, skąd dochodzi światło. To nie tylko jedno, główne miejsce, ale wiele innych kątów. W tym celu należy więc wykorzystać:

  • lampę lub lampy sufitowe,
  • kinkiety jako oświetlenie ścian,
  • duże i małe lampy stojące,
  • oświetlenie podłogowe.
     
lekkie, mobilne meble

NAJISTOTNIEJSZE WNIOSKI

Istnieje sporo przydatnych i skutecznych porad na powiększenie naszego lokum, zwłaszcza gdy jego metraż nie jest zbyt duży. Można wykorzystać do tego celu zarówno kolory, wzory, jak i tapety, a nawet meble, wykorzystując ich ustawienie. Światło, materiały także odgrywają istotną rolę i są nie mniej ważnym szczegółem. Po więcej porad, nie tylko w kwestii optycznego powiększenia wnętrza, ale i wielu innych ciekawych rozwiązań, skontaktuj się z Narysujemy.pl. To eksperci w kwestii aranżacji, posiadają wiedze i doświadczenie w urządzaniu nawet bardzo wymagających przestrzeni.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak kolorystycznie powiększyć wnętrze?

Jednym z najbardziej oczywistych i prostych trików na powiększenie optyczne naszego lokum jest wykorzystanie i umiejętne zestawienie ze sobą konkretnych barw. Najbardziej sprawdzą się jasne odcienie, wtedy pokój zyskuje klimat niezwykle spokojnego i przejrzystego. Najlepszym przykładem jest tutaj biel, klasyczna i praktyczna tonacja.

Jakimi meblami optycznie powiększyć przestrzeń?

W przypadku urządzania mieszkania i wprowadzania do niego nowych mebli należałoby się pochylić nad ich kolorystyką, funkcjonalnością i mobilnością. Tak jak w przypadku ścian, podłóg, wzorów, również meble muszą mieć odpowiednio dobrane barwy. Sprawdzą się pastele, szarości, beże, brązy, spokojne odcienie zieleni czy niebieskiego. 

Jakie materiały sprawdzą się w optycznym powiększeniu małego lokum?

Materiały zdecydowanie powinny pozostać minimalistyczne. Bardzo niewielkie wzory, zestawienia kolorów to dwa lub ewentualnie trzy odcienie i skromna ilość zdobień oraz kształtów, opływowe formy. Kanapy, fotele czy inne dodatki z tkanin mogą mieć intensywne barwy lub być bardziej ozdobne, ale istotny jest umiar i skupienie się na jednym, konkretnym rozwiązaniu, bez zbędnego eklektyzmu.

Jak oświetleniem wizualnie powiększyć mieszkanie?

Najlepiej jest korzystać z bogatego źródła światła naturalnego, jednak nie w każdym mieszkaniu jest taka możliwość. Do takich miejsc sprawdzą się stojące lampy z abażurami, jasne lub szklane. Na suficie warto zamontować żyrandole, halogeny lub lampy LED. Dzięki nim pomieszczenie wyda się o wiele wyższe niż jest faktycznie.