Image Alt

Tapety – rodzaje oraz ich dobór w zależności od pomieszczenia

tapeta w salonie, granatowa sofa

Odpowiednia tapeta do Twojego wnętrza

Realizując marzenie o swoim wymarzonym wnętrzu, warto wziąć pod uwagę tapety. Dają nam one bowiem możliwość skorzystania z ogromnej ilości wzorów, faktur i kształtów, a także rodzajów. Jeżeli zdecydujemy się, aby zaprosić je do naszego mieszkania, warto zwrócić uwagę na to, jakie rodzaje tapet mamy do dyspozycji i jak dopasować odpowiednią tapetę do danego wnętrza i ściany. Pamiętajmy, że najważniejsze jest nasze dobre samopoczucie. Jeżeli dokonamy wyboru zgodnego z własnymi oczekiwaniami, zyskamy trwały i estetyczny efekt oraz wnętrze, które da nam możliwość zaznania upragnionego odpoczynku. Odpowiednio zaaranżowane pomieszczenie pozwoli się łatwo zrelaksować, co jest ważne, zwłaszcza po całym dniu ciężkiej pracy. Ten wyjątkowy materiał pozwoli nam również na uzyskanie unikatowego efektu ze względu na możliwość personalizacji.

tapeta w geometryczne wzory

Jakie rodzaje tapet wyróżniamy?

  • Tapeta papierowa

Charakterystyka

Składa się z 2 laminowanych warstw papieru. Zadrukowana lub tłoczona jest górna warstwa. To powoduje, że tłoczone wzory widoczne są przy klejeniu tapety. Tapeta papierowa jest najmniej trwała, ale daje nam też możliwość częstej zmiany, co może być plusem dla kogoś, kto lubi eksperymentować z trendami.

Decydując się na tego typu rozwiązanie, możemy znaleźć również tapety, które nadawać się będą do zmywania. Sprawdzą się one wówczas w pomieszczeniach o normalniej wilgotności, dlatego też nie można ich używać w takich miejscach jak kuchnia czy łazienka. Biorąc pod uwagę fakt, że to naturalny materiał, warto rozważyć je również przy aranżacji pokoju dziecięcego.

  • Tapety reliefowe

Charakterystyka

Składają się z jednej warstwy papieru, pokrytej trójwymiarowym nadrukiem. Tego rodzaju tapety są łatwe do nakładania, a także sprawdzą się dobrze w pomieszczeniach narażonych na silne oddziaływanie czynników zewnętrznych.

  • Tapety winylowe

Charakterystyka

To tapety wyjątkowo piękne wizualnie. A to za sprawą tego, że wykonane są z powlekanego papieru, który po zadrukowaniu tłoczony jest metodą na gorąco. Tego rodzaju tapety świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach, w których silniej oddziałują czynniki zewnętrzne, a także w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Decydując się na taką tapetę, zyskujemy wyjątkowo trwały materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowego są one również w pełni zmywalne, co pozwala nam na łatwe utrzymanie czystości. To świetny wybór na lata. Piękno połączone z praktycznością.

tapeta w sypialni, czerwony fotel
  • Tapety fizelinowe

Charakterystyka

Tapety te charakteryzują się dużą łatwością układania. Oznacza to, że suche bryty można aplikować bezpośrednio na ścianę lub sufit pokryte klejem. Tapety flizelinowe umożliwiają pokrycie drobnych nierówności powierzchni i pęknięć. Tego rodzaju materiał możemy również łatwo ściągnąć ze ściany, nie pozostawiając na niej resztek. Wartością dodaną tapet flizelinowych jest również możliwość ich pomalowania dowolnie dobranym kolorem, co daje nam kolejne opcje przy aranżacji wnętrza. Co więcej, możemy również użyć innych technik malarskich takich jak wcieranie gąbką. Tapety te nie gromadzą wilgoci, a to dzięki porom w ich wnętrzu, przez które przepływa powietrze. Są one zdecydowanie bardziej odporne i wytrzymałe na uszkodzenia niż tapety papierowe. Łatwe w pielęgnacji, umożliwiają usunięcie wszelkich zabrudzeń przy pomocy wilgotnej ściereczki czy gąbki. Idealnie sprawdzą się w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka. Warto wiedzieć, że dzięki temu, że świetnie przepuszczają powietrze, sprawdzą się w przypadku alergików. Posiadają również właściwości akustyczne, co jest niewątpliwą zaletą dla mieszkańców bloków.

  • Tapety z włókna szklanego

Charakterystyka

Wytwarza się je z prasowanej i tkanej przędzy pozyskanej ze specjalnego rodzaju szkła, co sprawia, że jest to materiał odporny na nasiąkanie wody. Co ważne, umożliwiają one oddychanie ścianom, a to ważna cecha na etapie dokonywania wyboru, ponieważ ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Tego rodzaju tapeta posiada niewątpliwe plusy. Należy do nich między innymi odporność na czynniki zewnętrzne. Możemy je czyścić i nie musimy martwić się, że ulegną uszkodzeniu. Włókno szklane świetnie sprawdzi się w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy gabinet. Daje nam ono możliwość ukrycia niedoskonałości ściany, np. pęknięć tynku. Tego rodzaju tapety możemy również wielokrotnie pokryć farbą, co może być przydatne w przypadku częstych zabrudzeń. Należy jednak pamiętać, że minusem tego rodzaju tapet jest ich trudniejsze usuwanie ze ścian, kiedy zapragniemy zmiany.

tapeta w geometryczne wzory
  •  Tapety typu raufaza

Charakterystyka

Są to tapety, która zawierają wiórki drewna umieszczone między warstwami papieru. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala nam ukryć niedoskonałości ściany. Decydując się na ich wybór, zyskujemy naturalny materiał, który zapewni naszym ścianom możliwość oddychania, a także odpowiedni poziom wilgotności i przenikania ciepła. Raufaza daje nam nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza. Tylko od nas będzie zależał efekt końcowy. Śmiało możemy użyć jej w kuchni, salonie czy łazience. Jeżeli chcemy, aby jej powierzchnia stała się wodoodporna, wystarczy, że pomalujemy ją emulsją lateksową lub lateksowo-akrylową.

  • Tapety tekstylne

Charakterystyka

To tapety, których zewnętrzną warstwę stanowią najczęściej włókna naturalne takie jak len czy jedwab. Tego rodzaju tapety podkreślają wyjątkowy charakter naszego wnętrza, nadadzą mu luksusowy wygląd. Decydując się na ten materiał, zyskujemy tapetę odporną na wilgoć oraz wysokie temperatury. Co ważne, można ją czyścić środkami chemicznymi. Daje nam ona również możliwość wygłuszenia pomieszczenia oraz pokrycia niedoskonałości ściany. Charakteryzuje się ona ponadprzeciętną trwałością.

Tapety to wymarzony sposób na idealną metamorfozę mieszkania. Dzięki ciężkiej pracy projektantów, możemy wybierać spośród ogromnej ilości wzorów i rodzajów. Dzięki tym możliwościom dopasujemy ten wyjątkowy materiał do każdego rodzaju pomieszczenia. Odnajdzie się on z powodzeniem w kuchni, salonie czy sypialni oraz łazience. Możemy wybierać z tysiąca barw, wzorów i kolorów a także materiałów tak, aby nasze wymarzone mieszkanie było dla nas oazą do upragnionego wypoczynku. Pamiętajmy jednak, że wybór odpowiedniego rodzaju tapety ma kluczowe znaczenie. Zadbajmy nie tylko o piękno nowszego wnętrza, ale także o jego użyteczność. Nie bójmy się też skorzystać z pomocy specjalistów, którzy posłużą nam swoją wiedzą i doświadczeniem. Czasami zbyt duży wybór może być przytłaczający i może rodzić wiele pytań i wątpliwości. Wtedy warto pamiętać o tym, że są miejsca, w których z powodzeniem uzyskamy pomoc na każdym etapie aranżacji naszego mieszkania.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak dobrać odpowiedni rodzaj tapety do danego pomieszczenia?

Pamiętaj, aby przy wyborze tapety zwrócić uwagę nie tylko na jej piękno, ale też na praktyczność. W pokoju dziecięcym sprawdzą się tapety papierowe, które są naturalnym materiałem przyjaznym środowisku. W kuchni rozważmy tapety flizelinowe oraz winylowe, odporne na wilgoć, co zapewni nam, że będę z nami na lata. W pomieszczeniach o większym natężeniu ruchu rozważmy tapety winylowe czy tapety do malowania.

Dlaczego decydując się na tapetę, dokonujemy dobrego wyboru?

Tapeta pozwoli nam nie tylko uzyskać unikatowy charakter naszego wnętrza, ale także da nam możliwość na jego metamorfozę w sposób szybki i bez gruntownego remontu. Jeżeli dodatkowo odpowiednio dobierzemy rodzaj tapety, zyskamy wiele innych cech, które w ostatecznym rozrachunku pozwolą nam zaoszczędzić czas i pieniądze, a także wpłyną pozytywnie na nasze zdrowie.

Jak wybór odpowiedniego rodzaju tapety może wpłynąć na nasze pomieszczenie?

Dzięki temu, że wybierzemy tapetę podczas aranżacji naszego mieszkania, zyskamy nieograniczone możliwości optycznego modelowania wnętrza. Za pomocą tego materiału możemy powiększyć rozmiar małego metrażu, czy też sprawić, że duże lub wysokie pomieszczenia staną się przytulniejsze. Decydując się na ten wybór, zwrócimy uwagę na nasze potrzeby, aby jak najlepiej dopasować go do naszych oczekiwań.